Eksperiments: Provokatīvu izstādi atļauj tikai viena no 15 pašvaldībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

No vairāk nekā 15 Latvijas pašvaldībām, kas tika uzrunātas LTV raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” eksperimenta laikā, tikai Valka savā pilsētā atļāva sarīkot Latvijas tēlnieka Ivara Drulles sagatavoto provokatīvo izstādi “Latvijas dzimšana. Asociācijas”.

Lai arī Latvija pēc traģiskajiem Francijas notikumiem, kad tika nošauti vairāki karikatūristi, iestājas par vārda un izteiksmes brīvību, faktiskā situācija liecina par pretējo, secina raidījums.

Proti, māksla, kas kariķē nevis pravieti Muhamedu, bet pašas Latvijas simbolus – Lāčplēsi, Mildu un Latvijas dzimšanu, tiek cenzēta pretēji tam, ka Latvijas Satversme nosaka - cenzūra ir aizliegta. 

Kultūras ministre Dace Melbārde (Nacionālā apvienība) norādīja, ka viņa šo izstādi neaizliegtu, bet atrastu tai īpašu pielietojumu, kā vienu no variantiem nosaucot Stūra māju, kur izstādes laikā varētu diskutēt par Latvijas simboliem. “Svarīgs ir konteksts, kādā tā tiek rādīta,” uzsvēra ministre.    

Izstāde, ko tēlnieks radīja sadarbībā ar raidījumu “Aizliegtais paņēmiens”, apzināti tika sagatavota saskaņā ar franču karikatūras žurnāla “Charlie Hebdos” rokrakstu, proti, mākslas darbos, kuros kariķēti Latvijas simboli, izmantoti atkailinātu ģenitāliju un seksa aktu elementi.

Lielākajā daļā pašvaldību, lai arī sākotnēji to pārstāvošie kultūras cilvēki bija vēlīgi, izstāde tika atteikta kā neiederīga un pārāk provokatīva.

“Es vakar izrunāju šo jautājumu gan ar priekšsēdētāju, gan ar izpilddirektori un viņi būtībā ir rezervēti. Tā kā šobrīd, acīmredzot, viņi nesaredz iespēju šādu izstādi organizēt pie mums. Nu laikam vēl neesam izauguši. Laikam tur ir jābūt zināmam briedumam, lai to visu pareizi uztvertu,” norādīja bijusī Bauskas novada domes deputāte Aija Spriņķe, kas tagad pilsētā atbild par kultūru un tūrismu

Jelgavā savukārt pilsētas pašvaldības iestādes "Kultūra" vadītājs Mintauts Buškevics atbildēja šādi: “Izstāde tiešām prasa, man liekas, augstu intelektu un, ņemot vērā, ka tomēr izstāde ir publiska un ikvienam pieejama, ka cilvēki varētu to nesaprast. Domājot par pilsētas ļaudīm, tomēr uzskatām, ka mēs to nevaram atļauties.”

Jūrmala savukārt paziņoja, ka tai visas izstāžu vietas uz vasaru ir pilnībā aizņemtas un tāpēc izstādi nevar paņemt.

Vienīgā pilsēta, kas izstādi neatteica, ir Valka, kur atbildīgais par kultūras norisēm pilsētā Aivars Ikšelis norādīja, ka provokācija mākslā ir atbalstāma un viņš neredz nekādus šķēršļus, lai to neizrādītu. Turklāt norādot, ka par kultūras jautājums lemj tieši viņš, nevis kāda politiska figūra pilsētā, uz ko atsaucās citās pilsētās.

Atteikumi savukārt tika saņemti vēl no Valmieras, Cēsīm, Siguldas un citām pilsētām. Tikmēr Latgales reģiona pilsētās izstādes izsauca pat šoku. 

Rēzeknes pārstāve, Jūlija Daļirina, kas centrā “Gors” atbild par kultūru un mākslu, sarunas laikā atklāja, ka domes priekšsēdētājs Aleksandrs Bartaševičs (Saskaņas centrs) ir ļoti konservatīvs cilvēks, un kādas izstādes dēļ viņi jau “dabūjuši pa galvu.”    

Izstādīt vai neizstādīt šādus mākslas darbus publiskai apskatei, raidījuma veidotāju bija jautājuši arī aptaujā portālā draugiem.lv. No aptuveni 1500 balsojušiem lietotājiem 78% bija balsojuši pret, bet 22% par.

Domas dalījās arī Saeimas deputātu vidū. “Mans viedoklis ir tāds, ka Satversme nav mainīta. Vārda un izpausmes brīvība nav atcelta un tā nav Saeimas darīšana, vai aizliegt kādas izstādes. Ļoti jauki, ka cilvēki rīko izstādes. Ja vēl spēj  paši atrast tam finansējumu, nu brīnišķīgi. Tas nav Saeimas kompetence. Un arī nebūs," saka Ilze Viņķele ("Vienotība").

“Priekš pornosaita kāda viņš varbūt būtu labs. (..) Man jau par šādām lietām dažreiz šķiet, vai cilvēkam ar galvu un orientāciju viss ir kārtībā. Nākamais gājiens būs pedofilija un kaut kas tamlīdzīgs. (..) Kategoriski nē. Es viņu [izstādi] vēl faktiski prasītu kādam izvērtēt, vai tur nav saistības ar kaut kādām citām parādībām," pauda Mārtiņš Šics (Latvijas Reģionu apvienība).

Šobrīd saskaņā ar Krimināllikumu par Latvijas simboliem, kuru zaimošana ir kriminālsodāma, ir minēti trīs: Latvijas himna, valsts karogs un ģerbonis.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti