Eksperiments: Pīpmaņi ignorē smēķēšanas ierobežojumus; apkārtējie pacieš

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Iedzīvotāji Latvijā mēdz būt iecietīgi pret smēķēšanu aizliegtās vietās – labāk paies tālāk, taču neko neteiks par pīpēšanu neatļautās vietās, par to pārliecinājās Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "Aizliegtais paņēmiens" operācijā "Smēķēt aizliegts".

Latvijā ir liegts smēķēt darbavietās un koplietošanas telpās (izņemot speciāli ierādītās smēķētavās), arī namu kāpņu telpās, kā arī tuvāk par desmit metriem no sabiedriskajām ēkām. Smēķēšanai liegti arī parki, skvēri un peldvietas, kā arī sabiedriskā transporta pieturas.

Daudzi speciālisti uzskata, ka smēķēšanas apkarošanā jāiesaistās arī pašai sabiedrībai – tai jābūt neiecietīgākai pret smēķētājiem un jāaizrāda, kad redz, ka kāds pārkāpj noteikumus. To, vai un kā tas darbojas ikdienā, raidījuma operācijā "Smēķēt aizliegts" devās skaidrot divi smēķējoši jaunieši, kuri sabiedriskā transporta pieturvietā vienkārši smēķēja.

Laika posmā, kurā jaunieši ar pauzēm izsmēķēja aptuveni desmit cigaretes, tikai divi cilvēki uzdrīkstējās aizrādīt, ka te nesmēķē. Viena kundze aizrādīja, sakot: "Nedrīkst šeit smēķēt, te ir pietura." Savukārt kāda cita sieviete ar mazu bērnu ratiņos un lielāku bērnu pie rokas pikti noteica: "Varētu tālāk atiet ar cigareti! Vēl vairāk – pieturā nesmēķē".

Pārējos gadījumos pīpmaņus pavadīja vien naidīgi skatieni, saviebta seja – līdzcilvēki izvēlējas paciest smēķu dūmus un klusēt vai arī paiet gabaliņu nostāk.

LTV raidījuma "Aizliegtais paņēmiens" žurnālisti otrā eksperimentā smēķētāju audzināšanas nolūkā lūkoja, kā smēķētāji reaģē uz aizrādījumu, ka viņi smēķē neatļautā vietā un ka šis paradums vispār ir kaitīgs.

Sabiedriskā transporta pieturā sastaptie pīpmaņi uz aizrādījumu reaģēja dažādi – atsevišķi nelikās ne zinis un turpināja savā garā, citi pēc īsākas vai garākas pārliecināšanas un aizrādījumiem pārtrauca neveselīgo nodarbi.

Galvenie sodītāji par dažāda veida smēķēšanas ierobežojumu pārkāpšanu ir pilsētu pašvaldības policijas. Privātpersonām šobrīd noteiktais soda apmērs var sasniegt 15 eiro, bet juridiskām personām, piemēram, par likumam neatbilstošām smēķēšanas telpām līdz pat 350 eiro.

Rīgā pērn par smēķēšanu neatļautās vietās noformēti 260 pārkāpumu protokoli.

Rīgas pašvaldības policijas pārstāve raidījumam netieši atzina - jēgas braukt uz izsaukumiem par kādu, kas pīpē ne tur, īsti nav. Cigarete izsmēķēta - lieta slēgta.

"Tur ir jāsaprot tas process, kā tas ir. Skaidrs, ka dot izsaukumu, ka smēķē, ir diezgan... kā lai to noformulē... nu fakts kā tāds – kamēr aizbrauc policija, tikmēr smēķis ir izsmēķēts un smēķētājs vairs nav uz vietas, visticamākais. Tie, kas ir pieķerti, smēķējot neatļautā vietā, tie ir, visdrīzāk, tie, ko policists patrulējot redz vai, apsekojot adresi, par kuru ir sūdzība bijusi, pieķer," raidījumā atzina Rīgas pašvaldības policijas sabiedrisko attiecību pārstāve Inese Krieviņa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti