Eksperiments: Jā hidžabam, nē baseinam – ar ko jārēķinās sievietei, kas grib būt islāmticīgā?

Līdz ar bēgļu straumēm no Tuvo Austrumu valstīm musulmaņu skaits Eiropā sāk pieaugt, un sabiedrībā arvien biežāk izskan bažas, vai islāms maz ir savienojams ar Rietumu kultūru. Tostarp pēc Ķelnes uzbrukumiem ir bažas par vardarbību pret sievietēm.

Lai uzzinātu kādas detaļas par sievietes dzīvi islāmā, ko, iespējams, nestāsta kameras priekšā, Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "Aizliegtais paņēmiens" operācijā "Sieviete un islāms" veica eksperimentu. Tā laikā LTV raidījuma žurnāliste devās uz Latvijas Islāma centru, kas pārstāv daļu no Latvijas musulmaņu kopienas. Mērķis bija noskaidot – kā var kļūt par muslimu, un ar ko jārēķinās sievietei?  

Ieejot Latvijas Islāma centrā, pirmā prasība ir novilkt apavus. LTV žurnāliste sarunas laikā noskaidro, ka galvenais, kas jāievēro musulmanim, ir piecas pamatlietas, bet pati svarīgākā ir – jāatzīst tikai viens Dievs. Tāpat regulāri jālūdzas, jāziedo trūcīgajiem cilvēkiem un citi.

"Šīs piecas lietas - ja tu tās ievēro, tu esi perfekta," LTV žurnālistei nosaka centrā. Vilkt vai nevilkt hidžabu – tas sākumā neesot nemaz svarīgi.

Par visiem sieviešu jautājumiem operācijas "Sieviete un islāms" varone tiek aicināta sazināties ar kādu latvieti, kas salīdzinoši nesen pieņēmusi islāmu, un uzzzina, ka reizi nedēļā vietējās izcelsmes musulmanietes rīko kopējas sanākšanas, kuru laikā lasa hadīsas – nostāstus par pravieša Muhameda dzīves notikumiem un izteicieniem. LTV žurnāliste tiek pieaicināta tādā piedalīties, un pa ceļam uz hadīsu lasīšanu izprašņā gidi islāma pasaulē.

Islāmu viņa pieņēmusi tikai pirms mēneša, lai gan kopā ar vīru musulmani, kas ieceļojis no Alžīrijas, ir jau vairāk nekā sešus gadus. Sieviete atzina, ka ikdienā galvu ar hidžābu neapsedz, tāpat viņa apmeklē peldbaseinu, lai gan nedrīkstot, taču vīrs arī neaizliedzot.

Viņas vīrs esot kā diena pret nakti ar iepriekšējo, kas bijis latvietis. Dzēris, trīs dienas nav rādījies mājās, alga arī pa ceļam pazudusi.

"Ļoti atšķirīgi. Uzticams cilvēks un pilnīgi un galīgi neuzticams cilvēks. Es nesaku, ka visi latvieši tādi ir. Man tā gadījās," atzīst sieviete. Jautāta, kā musulmaņu vīrieši skatās uz "parastajām" sievietēm, viņa atzsīst, ka ir dažādi.

"Citi ir bijuši tādi, jā, kas man pat nepasaka sveiki. Neskatās ne acīs, ne kā. Tikai dēļ tā, ka es esmu sieviete. Es pirms tam esmu strādājusi par pavāri, man ir bijuši vīrieši, kas ienāk un saka, es neēdīšu no šīs sievietes rokām, viņa man ēst netaisīs," atzīst islāmu pieņēmusī sieviete. 

Latvijas musulmaniešu sanākšanas notiek vienā no Mežaparka privātmājām. Mājā skraida bērni, mazai meitenītei jau apsegta galva – uzvilkts hidžabs. Iekšā redzams, ka divas sievietes lūdzas.

"Mēs lasīsim stiprās hadīsas, un tās hadīsas ir, vārdusakot, tas, ko pravietis kādreiz ir teicis, runājis, stāstījis, mācījis, tāpēc, ka Allahs teicis arī Korānā, ka mums ir jāseko pravietim, tad mēs nonāksim paradīzē. Tāpēc ir svarīgi lasīt gan Korānu, gan hadīsas. Nevar atmest vienu vai otru," piekodina sanāksmes vadītāja.

Viņa arī norāda, ka starp senlatviešu un austrumu reliģiju var vilkt  diezgan daudz paralēļu, piemēram, ir abām līdzīgs dienas režīms un ritms.

"Un tāpēc, kad mums dažreiz saka, ka islāms ir Austrumu reliģija, un nav ko viņu vilkt mūsu platuma grādos, mums atkal ir pretī ko teikt, ka viss jau tas pats mums ir," viņa nosaka.

LTV raidījuma "Aizliegtais paņēmiens" operācijā "Sieviete un islāms" arī par to, kāda ir muslimu sievietes loma islāmā – kādi ir viņas pienākumi un ierobežojumi, un arī to, kā muslimi uztver Rietumu pasaules sievietes, kas neseko stingrai reliģiskai pārliecībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt