Sadaļas Sadaļas

Eksperiments: Dažos veikalos pusaudžiem joprojām pārdod enerģijas dzērienus

Arī pēc aizlieguma pārdot enerģijas dzērienus nepilngadīgajiem stāšanās spēkā kopš 1.jūnija, dažos veikalos tomēr pusaudži var nopirkt, eksperimentā secina "Pieci.lv".

No 1. jūnija stājās spēkā likums, kas aizliedz pārdot enerģijas dzērienus nepilngadīgām personām, kā arī noteica stingrākus produktu tirdzniecības noteikumus, tomēr ne visi veikali jauno likumu ievēro.

"Pieci.lv" veica eksperimentu, lai noskaidrotu, vai veikali aizvien pārdot enerģijas dzērienus pusaudžiem. 16 gadus vecais radio pārstāvis devās uz vairākiem Rīgas veikaliem, kuros centās nopirkt enerģijas dzērienus. Pirmais veikals uz kuru viņš devās ir "Narvessen" veikals. Kad pārdevēja prasa dokumentus, kurus pieci.lv pārstāvim neesot, seko atteikums pārdot dzērienus.

Līdzīga pieredze ir "Galerija Centrs" veikalā "Rimi". Arī tur pie kases prasa dokumentus un tos neredzējusi pārdevāja atsakās pārdot dzērienu. Taču turpat ir pašapkalpošanās kases. Tur esošā pārdevēja pusaudzim uzmanību nepievērš, un dzērienus nonāk pieci.lv īpašumā.

„Rimi Latvia” sabiedrisko attiecību vadītāja Inga Bite stāsta, ka šajā gadījumā pārdevējai šķitis, ka pircējs ir pilngadīgs. “Šajā gadījumā mūsu konsultants ir veicis vizuālo novērtējumu un ir pieņēmis, ka šis pircējs ir pilngadīgs un papildus dokumentu pārbaude nav nepieciešama,” skaidro Bite.

Nākamais veikals ir „Krustpunkts” Valdemāra ielā. Tur enerģijas dzērienu nepārdod, un pārdevēja stāsta, ka viņai par to pārdošanu nepilngadīgajiem draudot bargs sods.

“Sorry, man sods ir 500 eiro. Ja tāds jauns smuks izskaties un staigā apkārt, ir jānēsā līdz dokumenti,” pamāca pārdevēja.  

Likumā 500 eiro sods gan nav paredzēts. Bet par enerģijas dzērienu pārdošanu nepilngadīgajiem, pārdevējam var uzlikt naudas sodu no 140 līdz 175 eiro .

Savukārt veikalā "Lats" enerģijas dzērienu izdodas nopirkt, lai gan pie veikala kases bija arī norāde, ka nepilngadīgām personām pārdot enerģijas dzērienus nedrīkst.

Divos no pieciem veikaliem bija iespējams nopirkt enerģijas dzērienus. To, vai tā ir sistemātiska likuma pārkāpšana nav zināms arī Rīgas pašvaldības policijai, jo tiem nav dota rocība pašiem pārbaudīt, kā veikali ievēro jauno likumu. “Konkrēti konstatēt, ka pārdevējs tirgo, ja nav šis mehānisms, kas ļauj veikt kontrolpirkumu, ir ļoti grūti. Tad būtībā pie katras veikala kases būtu jānovieto policists, kurš skatās vai tiek vai netiek tirgots. Un protams, policista klātbūtnē neviens netirgos. Un, otrkārt, policijai nav tādu resursu, lai ik viena vieta varētu nolikt policistu,” skaidro Valsts policijas pārstāvis Toms Sadovskis.

Tomēr policijas redzeslokā ir pieci veikali, kuri pārkāpj tirdzniecības noteikumus. Tajos konstatēts, ka enerģijas dzērieni atrodas plauktos kopā ar limonādēm vai citiem dzērieniem, kas ir aizliegts vai arī nav izvietoti brīdinoši uzraksti par dzērienu kaitīgumu. Sadovskis atklāj, ka no pieciem veikaliem redzeslokā nonācis arī kāds lielais veikalu tīkls.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt