Eksperiments: Darba sludinājumi un reālais darbs

Ja sludinājumu portālā naktsklubs meklē viesmīles un oficiantes, bet solāriju studijas - administratores, tad beigu beigās tavos pienākumos var ietilpt ārzemju tūristu ievilināšana dārgu dzērienu rēķinu taisīšanai vai vēl vairāk - videočats ar nepazīstamiem vīriešiem. Uz diviem šādiem sludinājumiem eksperimenta veidā nolēma atbildēt divas jaunas žurnālistes.

„Pašā Rīgas centrā atvērusies jauna solāriju studija. Līdz ar to mēs meklējam četras administratores, kuras kļūtu par mūsu jaunās studijas sejām." Šādi oktobra beigās vēstīja daudzsološs darba sludinājums sludinājumu portālā ss.lv.

Zane izlikās par vienu no pusslodzi alkstošajām meitenēm, kas vēlas darbu apvienot ar studijām - uz sludinājumā norādīto e-pastu aizsūtīja CV un skaistāko no saviem personīgajiem foto. Atbilde pienāca jau nākamajā dienā:

„Sveika Zane, gribu Tev piedāvāt brīvo vakanci darbam čata studijā. Darbs ir viegls - jāčato, mums ir draudzīgs kolektīvs, labs atalgojums un elastīgs grafiks. Var apvienot ar otru darbu vai mācībām, laba iespēja kā gūt sev papildus ienākumus. Sliktākā alga studijā ir 300 Ls, labākā ap 900. Atšķirība ļoti liela, viss atkarīgs no pašas meitenes! Jauku dienu, Viktorija."

Nākamajā e-pastā bija arī atvainošanās par traucējumu, ja darbs video čatā neinteresē. Bet kur tad palika solārijs un administratores darbs? Uz norādīto adresi pašā Rīgas centrā jauniete ieradās jau nākamajā dienā. 5.stāvā dzīvoklī ar garenu koridoru viena no telpām atvēlēta menedžerei, kurā norisināsies intervija. Menedžere bez aplinkiem stāsta par video čata darba specifiku. Viktorija bija tērpusies džinsa biksēs, pelēcīgā džemperī un melnie mati bija sasieti astē. Simpātiskajai, aptuveni 30 gadus vecajai sievietei, nebija ne jausmas, ka mūsu sarunu ieraksta slēptais mikrofons:

- Tu esi viena pati telpā, tā ir tava telpa, liec skaļu mūziku, tu vari sēdēt, darīt ko gribi, tīri jūties brīvi, dari kā tu  jūties ērti, tas pats arī par izskatu, tu redzēsi, ka kamera ir augstas kvalitātes, telpas arī košas, tu sēdi uz dīvāna, kā tu pati... nu... es redzu, ka tu vienkārši esi ļoti skaista meitene, nu tas ir kā tu pati jūties, tev tas pašai arī jāredz, kad tu apsēdies, tev ir jāpamēģina... jo ir ļoti bieži bijis tā, ka meitenes atnāk ļoti mierīgas, piezemētākas, pēc tam jau mēs redzam, ka ir meikaps vairāk, meitenes jau kaut ko uzvelk savādāku, jau mati savādāki, nu tu pati saproti, kā tu kamerā izskaties un kas tev patīk pašai. - Vai kameras priekšā ir jāizģērbjas? - Tu gribi? Tev tas nav jādara, nē... ja tu negribi, kā jau es teicu... katram ir savas  robežas un ja tu to negribi, tu to nedari, un kā jau es teicu, ja tu māki cilvēkus noturēt, ieinteresēt un komunicēt savā veidā, tad dari to, un es saku, ir meitenes, kas ir pateikušas, ka nepārkāps savas robežas un to nekad nedarīs, viņas ir panākušas savādāk, kā pelnīt naudiņu.

Menedžerei piemīt labas pārliecināšanas spējas, taču vēl vilinošāka izklausās iespēja viegli un bez piepūles nopelnīt:

- Nu, 5-6 maiņās meitenes var nopelnīt 900 latus mēnesī. Bet, piemēram, 3-4 maiņas ja tu strādā un tev labi iet un tu strādā to sestdienu un svētdienu rītus, es ticu, ka var nopelnīt arī tos 100 latus katrā maiņā. Nu... forši strādājot un ar foršu, pozitīvu enerģiju nākot... tā lūk, tas viss ir izdarāms. Un ja tu strādā tās maiņas un viss ir forši, nu, rēķini, ka tu vari nopelnīt kaut kādus 200-300 latus nedēļā, tā ir laba nauda nedēļai, tā ir tava nauda, tas nav tas, ka tev kādam vēl ir jāatdod.

Draudzīgi noskaņotā Viktorija neslēpj uzņēmuma aizkulises. Viņa piedāvā labāk neskatīties uz videočatā pretim sēdošajiem vīriešiem. Vilšanās par sarunas partneri var būt pārāk liela. Sarunas pārsvarā ir par seksu, bet starp meitenēm ir tādas, kas prot sarunu aizvirzīt citās sliedēs.

Sarunas laikā ik pa brīdim garām paiet kāda izaicinošā apģērbā tērpta meitene, īsā kleitiņā, garos zābakos, ar zeķturiem... Menedžere stāsta, ka apģērbs ir katras pašas izvēle, ar laiku pati sapratīšot...

-  Re, šitā meitene, kas tikko atvadījās, viņai 18 gadi, viņa vidusskolā iet, 11.klasi pabeidza. Un citas ir sākot no 18, man liekas, ir divas 18-gadīgas un ir viena 31-gadīga. Mēs esam kaut kur padsmit kopā, nu 20 kopā apmēram meitenes...

It kā varētu piekrist. Šķiet, ka darbs nav nelegāls, var pati noteikt robežas un meitenes ar to nodarbojas pēc savas gribas, taču izrādās, ka darba līgumu šī studija nepiedāvā... Ar solījumiem par zelta kalniem un aicinājumu pamēģināt pastrādāt saruna ir beigusies. Menedžere, cerot, ka ir savervējusi vēl vienu studenti, kura vēlas pelnīt solīto lielo naudu, atvadās un piekodina noteikti viņai vēl piezvanīt.

Izrādās, ka viltus darba sludinājumi nebeidzas tikai videočatā....

Inese atsaucās uz citu darba sludinājumu portālā ss.lv, tajā naktsklubs meklē oficianti. Tāpat kā Zane, viņa uzdodas par studenti, kura vēlas paralēli mācībām nopelnīt naudu. Pēc pieteikšanās nedēļas laikā saņem uzaicinājumu uz darba interviju.

Naktsklubā Vecrīgā apgaismojums ir drīzāk tumšs, visapkārt sarkanās gaismas. Kluba menedžere ir izskatīga tumšmate, tērpusies zaļā īsā kleitā, zelta ķēdīte, auskari... sieviete latviski runā ar akcentu. Viņa nenojauš, ka tiek veikts ieraksts ar slēpto mikrofonu.

- Nu mums vajag , ja klubā nav cilvēki, tad meitenes vai puiši ir, nu, klienti... dejo un tā, dzer... mums vajag oficiantu un tādu kaut ko...nu jā jā, kad nav cilvēki, tad kad cilvēki atnāk, viņi redz, ka te kaut kas ir, kaut kas notiek un viņi neiet prom.

Izrādās, ka oficiantes klubā pietiek, bet esot vajadzīgas meitenes, kas tēlo publiku naktsklubā. Tādas meitenes darba pienākumos ietilptu dejošana bārā, kokteiļu dzeršana, sēdēšana.... Un par to tiek maksāti 10 lati!

Izrādās arī menedžere strādā par konsumanti jeb citiem vārdiem - vervētāju, kas ievilina klubos ārzemniekus. Viņa apgalvo, ka tādā veidā nopelna vairāk naudas, nekā strādājot par vairāku bāru menedžeri. Meiteņu algu sastāda 25% no summas, ko viņu atvilinātie ārzemnieki atstāj bārā.

Redzot ieinteresētību, menedžere piedāvā atnākt vienu dienu un pastrādāt - lai redzētu, kā tas viss notiek, taču par darba līguma slēgšanu nebilst ne vārda. Par to, vai nav bijušas nepatīkamas situācijas, menedžere saka, ka ir dažādi - ir skopi cilvēki, kas negrib maksāt par meiteņu dzērieniem, ir arī tādi kas aicina uz hoteļiem. Bet, vai iet līdzi klientam - tā ir meitenes izvēle. Bāros esot arī apsargi, kas tos, kuri ir pārāk piedzērušies, izmet ārā. Uz jautājumu, vai meitenei nevar sanākt nepatikšanas, sieviete saka – nē, nevar, jo, lai arī cik lielu naudas summu ārzemnieks būtu samaksājis bārā, viss ir fiksēts, ka cilvēks pats maksājis, ir taču čeki un kameras.  Pats vainīgs, ka piedzeras un nākamajā rītā neko neatceras.

Eksperimentā iesaistītās jaunietes ir vīlušās par to, ka viņas negaida sludinājumos piedāvātā oficiantes karjera vai solārija studijas administratores amats, tāpēc taisnību vispirms nolemj meklēt sludinājumu portālā ss.lv. Tur

noteikumu sadaļā par sludinājumu saturu minēts, ka sludinājumi ar   darba piedāvājumu videočatā, erotiska foto un video filmēšana, jebkāda veida seksuālu pakalpojumu sniegšana, netiks publicēti.  Visticamāk, šī iemesla dēļ videočats un konsumācija slēpjas aiz nevainīgiem darba piedāvājumiem.

Diemžēl neizdodas atrast nevienu pārstāvi no ss.lv. Rakstot elektroniski portāla redaktoram, pienāk atbilde, ka par kļūdainu informāciju jāziņo administrācijai. Savukārt, lai pārliecinātos par sludinājuma patiesumu, informācija ir jāmeklē pašai.

Kādam ir jābūt darba sludinājumam?

„Darba sludinājums nedrīkst saturēt diskriminējošas pazīmes, proti, meklēt konkrēta vecuma vai konkrēta dzimuma pretendentu, izņemot ja kaut kādi apstākļi spiež uz to," skaidro eksperts Aivis Vincevs no Valsts darba inspekcijas.

Kas attiecas uz strādāšanu bez darba līguma, Valsts darba inspekcija aicina ziņot par šādiem gadījumiem, taču labāk to darīt atklāti nevis anonīmi. Ja ir konstatēts pārkāpums, uzņēmumam var tikt piemērots  administratīvais sods par nereģistrēto nodarbinātību.

Valsts policija un pašvaldības policija pēc jautājumiem par konsumāciju līdzīgi kā futbola bumbu sūta no viena pie otra, bet beigās piekrīt runāt  Rīgas Pašvaldības policijas Centra pārvaldes priekšnieka vietnieks  Jānis Bērzkalns, norādot, ka policijas rīcībā  nonāk informācija par apkrāptiem  cilvēkiem, un tad arī attiecīgi tiek reaģēts kopā ar Valsts policijas kolēģiem. Policija var saukt uzņēmumu pie atbildības tikai tad, ja apkrāptā persona uzraksta iesniegumu, bez tā policijai  nav juridiska pamata to darīt, jo normatīvajos aktos nav skaidri definēts, kas ir konsumācija.

Kopumā secinājums - legāli videočatā un konsumācijā strādāt nav iespējams, jo darbavietu klasifikatorā tādas profesijas neeksistē, līdz ar to darba līgumu noslēgt nevar. Tā paša iemesla dēļ šobrīd tiesībsargājošās iestādes ir diezgan bezspēcīgas.

Bet, pirms doties uz darba interviju, katram pašam ir jāpārbauda, vai sludinājumā sniegtā informācija ir patiesa, jo neviens cits to tavā vietā nedarīs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt