Eksperiments: Covid-19 testu nodošanas vietas sazvanīt grūti; rindas – garas

Palielinoties Covid-19 radītajiem ierobežojumiem, arī testu nozīme, lai varētu veikt kādas ikdienišķas darbības, aug. Tādēļ arī pēdējā laikā redzamas īpaši lielas rindas pie testu nodošanas vietām. Latvijas Radio nelielā eksperimentā centās saprast, cik viegli sazvanīt Covid-19 testēšanas punktus, cik ērti pieteikties testam internetā, un noskaidrot, vai tuvāko dienu laikā vispār ir kāda brīva vieta.

Eksperiments. Covid-19 testu nodošanas vietas sazvanīt grūti; rindas – garasKristaps Feldmanis/Latvijas Radio

Otrdiena, pulksten 9 no rīta. Mērķis ir sazvanīt visas laboratorijas, kurās iespējams pieteikties Covid-19 testa nodošanai, un uzzināt, kad pieejami tuvākie laiki.

Vienotais tālrunis

Automātiskais atbildētājs: Jūs piezvanījāt uz Austrumu slimnīcas Covid-19 vienoto kontaktu tālruni.

Tomēr cerības sazvanīt centralizēto pierakstu tālruni laikam jāatmet.

Automātiskais atbildētājs: Jūsu ērtībām piedāvājam atcelt vai veikt pierakstu elektroniski.

Tajā pieejamie laiki gan redzami patiesi ērti un pārskatāmi, taču piedāvājums šai nedēļai ir ļoti mazs. Nāksies zvanīt tālāk.

"Centrālā laboratorija"

Pēc piecu minūšu gaidīšanas un vairākkārtējiem automātiskās balss aicinājumiem uzgaidīt vai veikt pierakstu internetā, tomēr izdodas sazvanīt.

Latvijas Radio: Labdien! Es gribēju noskaidrot, kad ir kaut kur tuvākajā laikā testa nodošanas iespēja Rīgas tuvumā?
Operators: Pie Rīgas vai Rīgā?
Latvijas Radio: Vienalga, es varu arī pabraukt tālāk, ja nav iespējas.
Operators: Nu, tuvāko, ko varu piedāvāt, ir 21. datums, ceturtdien, Sarkandaugavā, Patversmes iela 23.
Latvijas Radio: Un cikos tas ir?
Operators: No 16.30 līdz 19.50 varat izvēlēties laiku.

Latvijas Radio secināja – tomēr labie vārdi par pārskatāmo vienoto pierakstu vietni laikam jāņem atpakaļ. Skatoties tabulās, redzamas atsevišķas Centrālās laboratorijas adreses, taču telefonsarunā piedāvāto Patversmes ielā – nemana.

"Gulbja laboratorija"

Vairākkārt neizveido pat savienojumu, taču beidzot izdodas tikt vismaz līdz automātiskajam atbildētājam.

Automātiskais atbildētājs: Sveicināti "Egila Gulbja laboratorijā"! Lūdzu, uzgaidiet, līdz jūs savienos. Analīzēm iespējams pieteikties arī mūsu mājaslapā.

Atkal nākas gaidīt kādu, kurš paceltu klausuli, un pēc piecām minūtēm tas aizvien nav izdevies. Gaidot savienojumu, bija laiks papētīt viņu vietni un, spriežot pēc informācijas tajā, ātrākais iespējamais laiks ir tikai nākampirmdien, vismaz Rīgā.

Pirmdien laboratorija piedāvā veikt testu, piemēram, Brīvības gatvē un arī Ķīpsalas ielā, bet citur, piemēram, Anniņmuižas bulvārī – 26. oktobrī, bet Dombrovska ielā 27. oktobrī.

Savukārt citos valsts reģionos, piemēram, Dagdā, Brīvības ielā 29, tuvākais pieraksts uz testu ir 26. oktobrī. Tikmēr Talsos, Ruģēna ielā 2, testu var veikt jau šonedēļ – 22. oktobrī.

MFD Laboratorija

MFD Laboratoriju Latvijas Radio centās sazvanīt divas reizes, abās – pat neizveidojas savienojums. Pēc aptuveni pusminūtes gara klusuma zvans atvienojās. Arī laboratorijas vietnē pieteikšanos testam neizdevās atrast. Vien informāciju par tālruņa numuriem, uz kuriem zvanīt.

NMS laboratoriju

Mēģinot sazvanīt NMS laboratoriju, arī nekā. Šīs laboratorijas vietnē nemanīja iespēju pieteikties testam elektroniski.

BIOR

Neveicās arī ar laboratorijas BIOR sazvanīšanu. Vietnē rakstīts, ka ir vieta, kur pieteikties Covid-19 testam, zvanot vai rakstot e-pastu. Bet vienlaikus ar sarkaniem burtiem norādīts: "Informējam, ka ar lielo noslogojumu un pieprasījumu pēc Covid-19 izmeklējumiem pieraksts Rīgā iespējams pēc divām darba dienām, Rēzeknē pēc trīs dienā, bet Daugavpilī – piecām dienām." Līdz ar to arī šeit ir saprotams, ka ātri tas nebūs.

"BIOCON" laboratorija

Automātiskais atbildētājs: Šī persona šobrīd ir ārpus biroja. Šobrīd ziņojumu nevar ierakstīt.

Kāds ārpus biroja, kādu nevar sazvanīt, citviet nav iespējams pierakstīties elektroniski, taču pat tad, ja ir, lielākoties pieraksts jāgaida gana ilgi. Pēc pusotras stundas, pulksten 10.30 eksperimentā sazvanīt izdevās vien "Centrālo laboratoriju", taču pieprasījuma dēļ Rīgā testu piedāvāja nodot vien vakarā pēc divām dienām.

NVD apmierināti ar ātrumu

Covid-19 testēšana: skaitļi

  • Latvijas teritorijā darbojas 159 Covid-19 testēšanas punkti, no tiem 46 ir Rīgā.

Rindas 19. oktobrī:

  • Vidējais gaidīšanas ilgums republikā - 2,8 dienas;
  • Rīgā – vidēji 4,3 dienas;
  • Garākās rindas: septiņas dienas Imantā, Purvciemā, Ziepniekkalnā, Iļģuciemā.
  • Īsākās: 2-4 dienas Ķengaragā, Maskavas forštatē, Mežciemā, Āgenskalnā, Sarkandaugavā, Teikā.

Pārējā Latvijas teritorijā:

  • Gaidīšanas ilgums vidēji 2,3 dienas;
  • Garākās rindas: septiņas dienas Aizkrauklē, Bauskā, Daugavpilī, Jelgavā, Liepājā, Saldū, Salaspilī.
  • Īsākās: viena diena Alūksnē, Aknīstē, Balvos, Madonā, Preiļos, Smiltenē, Tukumā, Talsos, bet 2-4 dienas Valkā, Cēsīs un Dagdā.

Pie šī brīža iedzīvotāju intereses par testēšanu un ņemot vērā laboratoriju skaitu, darba laiku un pieejamos cilvēkresursus, Nacionālais veselības dienests (NVD) šobrīd ir apmierināts ar laboratoriju sniegto Covid-19 testēšanas pakalpojumu ātrumu.

NVD pārstāve Ginta Ozoliņa informēja, ka šobrīd Latvijā ir 159 testēšanas punkti un no tiem 46 ir Rīgā. Galvaspilsētā vidējais gaidīšanas laiks ir 4,3 dienas, savukārt pārējā valsts teritorijā – 2,3 dienas.

NVD pārstāve Ginta OzoliņaKristaps Feldmanis

Ozoliņa sacīja: "NVD veic regulāru saziņu ar laboratorijām, tiek sekots līdzi gan tam, kāds ir pieprasījums, kā notiek testēšana, ar kādām grūtībām saskaras laboratorijas, gan arī, protams, iedzīvotāji. Saņemam arī regulāru informāciju no NVD klientu apkalpošanas centra, kuru, protams, analizējam, vērtējam. Jāņem vērā arī šī brīža apstākļi, kas ir laboratoriju kapacitāte, darba laiks un cilvēkresursi, kas arī nodrošina iespēju sniegt šos pakalpojumus. Ņemot vērā, ka šobrīd testēšana ir ļoti aktuāla, veidojas arī gaidīšanas rindas."

KONTEKSTS:

Ņemot vērā straujo Covid-19 izplatību, turpmāk iedzīvotāji ar saslimšanas simptomiem Covid-19 analīzes drīkst veikt bez ārsta nosūtījuma.

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī.

Valdība lēma valstī no 11. oktobra uz trim mēnešiem izsludināt ārkārtējo situāciju, kas Covid-19 pandēmijā ir jau trešā reize. Vienlaikus tika noteikti ierobežojumi ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tomēr redzot, ka vīrusa izplatība aug un Latvija ir pirmajā vietā pasaulē Covid-19 izplatības ziņā, 18. oktobrī sasauktā Krīzes vadības padomē valdība konceptuāli vienojās no 21. oktobra līdz 15. novembrim ieviest tā dēvēto "lokdaunu" un mājsēdi, bet pēc tās ikdienas gaitas plašāk varēs atsākt tā dēvētajā "zaļajā režīmā", proti, ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.

Paredzēts, ka līdz 29. oktobrim tiks pagarināts skolēnu brīvlaiks. 1. novembrī klātienē mācības atsāks 1.–3. klašu skolēni. No 15. novembra mācībās klātienē atgriezīsies 4.–12. klašu skolēni. Šajā laikā attālināti būs jāmācās arī profesionālo skolu un augstskolu studentiem. Savukārt bērnudārzos darbosies dežūrgrupas, lai vecāki, kuri strādā "kritiskajās profesijās", varētu tikt uz darbu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt