Eksperiments: Aizdomīgu somu lidostā pamana retais, bet veikalā garām paiet pat apsargi

LTV 7 raidījuma “Ļičnoje djelo” veidotāji eksperimentā, kura laika lidostā un lielveikalā atstāja it kā nepieskatītu somu, novēroja, ka apkārtējie cilvēki ne uzreiz pamana aizdomīgu priekšmetu, bet vēl mazāk vērīgi izrādās lielveikala apsardzes darbinieki.

Raidījuma veidotāji ar ceļojuma somu dodas uz lidostas reģistrācijas zāli, kur ir ne mazums pasažieru ar līdzīgu bagāžu. “Ja mēģināt kādās citās vietās, grūti atrast tādas cilvēku pulcēšanās vietas, rindas. Dažos reģistrācijas brīžos veidojas rindas. Un viņi [teroristi] to izmanto, jo viņu mērķis ir lielāks upuru skaits,” skaidro bijušais pretterorisma vienības "Omega" komandieris Juris Grabovskis.

Eksperimenta laikā raidījuma veidotāji nostājas rindas galā, noliek somu uz grīdas un pēc brīža aiziet, atstājot somu pie rindas. Trīs minūtes somu neviens nepamana, tad rindas galā nostājas kāda sieviete, kura arī sākotnēji nepievērš uzmanību atstātajam priekšmetam. Vēl pēc minūtes, kad rinda jau pavirzījusies uz priekšu, sieviete pamata nepieskatīto somu un sāk lūkoties pēc tās īpašnieka, tad paiet nostāk. Neviens cits somu aizvien nepamana. Un tikai vēl pēc vairākām minūtēm sieviete ziņo lidostas darbiniekiem.

Kopumā pagājušas septiņas ar pusi minūtes. Grabovskis vērtē, ka kopumā tas nav tik slikts rezultāts. Turklāt lidostā zina, kā ir jāstrādā ar šāda veida priekšmetiem.

Drošības speciālists gan norāda – neviena drošības iestāde Latvijā nav gatavota teroristiem pašnāvniekiem. “Mēs gaidām, kad viņš uzspridzināsies, lai pateiktu – jā, viņš bija terorists, vai tomēr novēršam to,” saka  Grabovskis.

Otrā LTV 7 raidījuma eksperimenta vieta ir liels tirdzniecības centrs, kur vienmēr ir daudz cilvēku. Raidījuma veidotāji tur dodas jau ar lielāku koferi, kuru atstāj redzamā vietā pie datora, netālu no soliņa. Apkārtējos cilvēkus atstātais priekšmets gan maz uztrauc. Pēc divām minūtēm netālu manāms apsardzes darbinieks, taču viņš runā pa telefonu un paiet garām koferim. Pēc divām ar pusi minūtēm atkal garām dodas apsargs un pamana atstāto somu, atskatās, tomēr dodas tālāk.

Grabovskis komentē, ka veikalu apsargi šādās situācijās neprot reaģēt: “Viņi uzskata, ka viņu darbs ir apsargāt sviestmaizes, konservus un pārējo preci. Bet šis ir pierādījums, ka par drošību pašā veikalā viņi neatbild.”

Eksperimenta 15.minūtē pie datora nostājas kāds jaunietis, garām paiet vēl viens apsargs, tomēr koferi neredz. Raidījuma veidotāji pārliek koferi uz vēl redzamāku vietu, taču aizvien nekādas reakcijas. Vienīgi eksperimenta 27.minūtē kāda sieviete ar bērnu pamana lielo somu un paiet nost no tās, savukārt vēl pēc minūtes sieviete par to paziņo apsardzes darbiniekam.

“Atsevišķi cilvēki tomēr ir vērīgi. Žēl, ka tikai daži. Vajadzētu būt vairāk, īpaši esošajā situācijā,” komentē Grabovskis.

Sižetu krievu valodā iespējams noskatīties šeit:

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti