Ekonomikas ministrs uzdod pārbaudīt iespējamo krāpniecību ar OIK atļaujām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 1 mēneša.

Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens ("Vienotība") uzdevis Ekonomikas ministrijas kontroles grupai kopā ar kompetento iestāžu pieaicinātajiem ekspertiem nekavējoties veikt pārbaudes saistībā ar TV3 raidījumā "Nekā personīga" paustajām bažām, ka vairāki uzņēmumi varētu būt krāpušies ar atļaujām elektroenerģijas ražošanai obligātajā iepirkumā.

Raidījums atklājis vairākus uzņēmumus, kuri nav laikā pabeiguši projektus, bet licences saglabājuši, AS "Sadales tīkls" testā padodot jaudu no pārvietojama ģeneratora. Ja šie uzņēmumi sāks darbu un izmantos iespēju elektrību tirgot par paaugstināto cenu, patērētājiem tas izmaksās līdz 100 miljoniem eiro obligātā iepirkuma komponentes (OIK) maksājumos nākamajos 10 gados. Pagaidām gan neviens no uzņēmumiem naudu vēl nesaņēma.

Ekonomikas ministrijā aģentūrai LETA pavēstīja, ka Ašeradens uzdevis veikt pārbaudes, izbraucot uz konkrētajām vietām.

Šīs vietas ir "Kriozes", Saldus pagasts, Saldus novads (SIA "Briedis būve"), Cesvaines iela 18B, Madona, Madonas novads (SIA "Madonas Eko"), Cecīļu iela 12, Ieriķi, Drabešu pagasts, Amatas novads (SIA "Tektus"), Cecīļu iela 16, Ieriķi, Drabešu pagasts, Amatas novads (SIA "M parks"), Valkas iela 1A, Strenči, Strenču novads (SIA "E Strenči"), SIA "Elektro rīdzene" (Ezera iela 6 , Rīdzene, Vaives pagasts, Cēsu novads), Tirgus iela 6, Seda, Strenču novads (SIA "E Seda").

Ašeradens uzdevis pārbaudīt aizdomīgās koģenerācijas stacijas; par SIA "Rīgas enerģētika" vērsīsies policijā
00:00 / 00:37
Lejuplādēt
Tāpat pārbaudi uzdots veikt SIA "Rīgas enerģija" apjomīgajā koģenerācijas stacijā Vestienas ielā 2, Rīgā. Šis uzņēmums saistīts ar uzņēmēju Māri Martinsonu. Raidījumam "Nekā personīga" esot zināms, ka šī stacija nav nodota ekspluatācijā, un ir aizdomas, ka pārbaudes tests varētu nebūt noticis godīgi.

 

"Cik mēs zinām, tad šajā vietā, kur vajadzēja darboties šai stacijai, ir atvests viens rūpniecisks dīzeļģenerators, ir parādīts, ka uz gala spailēm var piegādāt elektrību, un tādā veidā tas ir darbojies.

Nekādā veidā tam nav sakara ar atjaunojamiem energoresursiem vai arī ražošanas uzsākšanu. (..) Šodien par to uzzināja arī iekšlietu ministrs.

Ekonomikas ministrija vai kāda no viņas institūcijām griezīsies policijā ar lūgumu izmeklēt rūpīgi šo lietu, vai šeit nav redzamas skaidras krāpšanās pazīmes," teica ekonomikas ministrs.

Pārbaužu laikā paredzēts pārliecināties klātienē par koģenerācijas staciju darbību atbilstoši licencei.

Astoņas ražošanu neuzsākušās stacijas atklāja žurnālisti. Tomēr ministrija tādas pašas pārbaudes sola ne vien šajās, bet arī citās vietās, kas saņēmušas atļaujas subsidētās enerģijas ražošanai un vismaz šķietami sākušas darbu. Pirmajām pārbaudēm vajadzētu noslēgties nedēļas beigās.

Vienlaikus Ašeradens uzdevis "Sadales tīklam" sākt iekšējo pārbaudi saistībā ar izdoto pārbaudes aktu par "Rīgas enerģijas" koģenerācijas stacijas darbību. Ekonomikas ministrs arī plāno vērsties Valsts policijā par pārbaudes sākšanu saistībā ar iespējamu krāpniecību "Rīgas enerģijas" darbībā.

"Sadales tīkla" pārstāve Renāte Meļķe aģentūrai LETA pavēstīja, ka uzņēmums izveidojis iekšējo izmeklēšanas komisiju, kura pārbaudīs informāciju un vērtēs atbildīgo darbinieku rīcību par "Rīgas enerģijas" koģenerācijas stacijas darbību. Pārbaudes skars arī septiņas mazākas koģenerācijas stacijas.

Divi atbildīgie "Sadales tīkla" darbinieki uz laiku ir atstādināti no pienākumu veikšanas, kamēr notiek izmeklēšana.

Savukārt AS "Latvenergo" valde meitasuzņēmuma "Sadales tīkls" valdes priekšsēdētājam Andim Pinkulim pieprasījusi nekavējoties nodrošināt pilnīgu apstākļu noskaidrošanu, izvērtējot "Sadales tīkla" darbinieku atbildību un rīcību, veidojot dokumentāciju un komunicējot ar citām lēmumu pieņemošām organizācijām par ekspluatācijā nododamajām koģenerācijas stacijām un to darbību. Uzdots sākt iekšēju izmeklēšanu par iespējamu rupju darba pienākumu nepildīšanu vai ļaunprātību.

“Viss ir, protams, atkarīgs no neatbilstību smaguma, katrā gadījumā tas var būt no piezīmes vai rājiena līdz pat atbrīvošanai no darba,” par atbildīgo darbinieku nākotni sacīja AS “Sadales tīkls” valdes priekšsēdētājs Andis Pinkulis.

Savukārt Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks enerģētikas jautājumos Jānis Patmalnieks Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” atzina, ka šī situācija parādīja arī robu likumdošanā – tās var palaist, nenoslēdzot līgumu par siltumenerģijas piegādi, un stacijām nav kur likt saražoto siltumu. Viņš pauda, ka tas ir viens no pēdējiem likumdošanas caurumiem nozarē, un ministrija strādās, lai to novērstu.

Pagaidām gan neviens no uzņēmumiem, kas radījis aizdomas par savu darbību, valsts atbalstu vēl nav saņēmis. Ja atklāsies, ka pārbaude testi nav notikuši godīgi, valsts atbalstu uzņēmumi arī vairs saņemt nevarēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti