Rīta intervija

LDDK ģenerāldirektore Līga Meņģelsone par situāciju tautsaimniecībā, valsts budžetu

Rīta intervija

Deputāts Imants Parādnieks par budžetu un pieci.lv

Ašeradens: Pēc Zolitūdes traģēdijas liels pienesums būvniecības drošības uzlabošanā

Ekonomikas ministrs: Vismaz piektā daļa sabiedrisko ēku – sliktā stāvoklī

No Būvniecības valsts kontroles biroja pārbaudītajām sabiedriskajām ēkām piektā daļa bijusi sliktā stāvoklī, to intervijā Latvijas Radio atzina ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens ("Vienotība").

Ekonomikas ministrs intervijā atzina, ka pēc Zolitūdes traģēdijas, kur dzīvību zaudēja 54 cilvēki, būvniecības sakārtošanā ir izdarīta virkne lietu. Viens no svarīgākajiem veikumiem – izveidots Būvniecības valsts kontroles birojs, kas pārbauda sabiedrisko ēku būvniecību un arī ekspluatāciju.

Pēc ministra teiktā, pēc 2800 sabiedrisko ēku pārbaudēm Būvniecības valsts kontroles birojs secinājis, ka vismaz piektā daļa jeb 20% ēku ir "diezgan sliktā stāvoklī", un tās ir potenciālas jaunas traģēdijas vietas. Bieži vien ēkām ir lieliska fasāde, taču tiek aizmirsts par primāro – lai ēka būtu droša, piebilda ministrs.

Būvniecības valsts kontroles biroja vadītājs Pēteris Druķis Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" atzina: divu gadu laikā apsekojot ekspluatācijā esošās sabiedriskās ēkas, secināts, ka 20% gadījumu bijis nepieciešams veikt pasākumus, lai "novērstu bīstamību". Ar ēku bīstamību saprot ēkas "strukturālo drošību", tās nestspēju.

6% gadījumu birojs uzdevis ēku slēgt, kas arī ir izdarīts, teica biroja vadītājs. Savukārt būvdarbu kontrolē 40% gadījumu birojs noformējis administratīvā pārkāpuma protokolu, uzdodot novērst pārkāpumus. Vairāk problēmu šobrīd konstatē biroju ēkās un telpās, kur notiek plaši izklaides pasākumi.

Ašeradens piebilda, ka nesen Latvija bijusi Zolitūdei līdzīgu traģēdiju priekšā. Proti, lielveikalā "Prisma Deglava" konstatētas konstrukciju izmaiņas, pēc kā veikals uz laiku slēgts. Savukārt Varakļānos būvniecības standartu neievērošanas dēļ lifta šahtā iekrita un gāja bojā divgadīgs puika.

Ministrs norādīja, ka atbildība nav tikai valsts pusē – "ļoti daudz darāmu darbu ir visos ķēdes posmos". Ašeradens tāpat atzina, ka nākamā gada laikā plānots ieviest būvniecības informācijas sistēmu un rast līdzsvaru starp būvniecības drošuma prasībām un lielo birokrātiju.

Tikmēr Būvniecības valsts kontroles biroja vadītājs norādīja, ka Latvijas būvniecības nozarē nepieciešams ieviest vienotus kvalitātes standartus. Uz papīra gan tiek apliecināts, ka Eiropas Savienības standarti tiek ievēroti, taču realitātē tas tā nav. Druķis aicināja pārņemt Ziemeļvalstu būvniecības tradīcijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti