Sadaļas Sadaļas

Ekonomikas ministrs: Virzība uz gāzes tirgus atvēršanu ir sākusies

Ministru kabineta otrdien slēgtajā sēdē lemtais - dziļāk pētīt trīs iespējamos gāzes tirgus liberalizācijas modeļus - nozīmē to, ka gāzes tirgus atvēršana netiks atlikta un ka lielākus vai mazākus soļus tirgus liberalizācijas virzienā mēģinās spert iespējami ātri. Dziļāka analīze par iespējamiem tirgus liberalizācijas variantiem gaidāma pēc pāris mēnešiem, un valdībā cer, ka tikmēr Saeimā deputāti nenāks klajā ar kādiem pārsteidzīgiem priekšlikumiem.

Vakar pirms gāzes tirgus liberalizācijas jautājuma skatīšanas valdības slēgtajā sēdē „Latvijas Gāzes” vadītājs Adrians Dāvis izteica cerību, ka valdība atliks jautājuma skatīšanu, jo par enerģētiku atbildīgā Ekonomikas ministrija nav konsultējusies ar kompāniju: ”Dalībvalsts grib ieviest direktīvu, tad dalībvalstij šajos jautājumos ir obligāti jākonsultējas ar kompāniju. Tas nav darīts. Cik ilgs laiks vajadzīgs Ekonomikas ministrijai, lai ar mani konsultētos. Es kaut vai šonedēļ gatavs esmu (..).”

„Latvijas Gāzes” vadītājs pauda viedokli, ka gāzes tirgus liberalizācija Latvijā ir iespējama tikai tad, kad būs izbūvēti savienojumi ar citām valstīm. Tas, pēc Dāvja sacītā, nav gaidāms ātrāk par 2019. un 2020.gadu. Līdz ar to arī priekšlikums par gāzes tirgus atvēršanu jau no 2014.gada aprīļa nav saprotams, sašutis bija Dāvis: „Kamēr nav starpsavienojumu ar citām Eiropas Savienības dalībvalstīm, direktīva neattiecas, liberalizācija un kompānijas sadalīšana nav vajadzīga, tā neattiecas uz mums. (..) Vai tad mums vajag sešus gadus, lai sagatavotos? Vispirms vajag panākt, lai izbūvē starpsavienojumu Polijai ar Lietuvu, to vajag panākt, lai izbūvē terminālu Latvijā, Igaunijā vai Somijā. Vispirms vajag izdarīt mājasdarbus un pēc tam sākt politiskās spēlītes.”

Pēc gāzes tirgus liberalizācijas jautājuma izskatīšanas valdībā „Latvijas Gāzes” vadītājs vairs komentārus nesniedza. Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts atzīmēja, ka valdība sēdē uzdevusi Ekonomikas ministrijai dziļāk pētīt iespējamos trīs gāzes tirgus liberalizācijas modeļus. Ar saviem secinājumiem, tostarp par Latvijai piemērotāko modeli, valdība jāiepazīstina pēc pāris mēnešiem, norāda Pavļuts: „Pamata secinājumi ir tādi, ka Latvijai ir pakāpeniski jāvirzās uz gāzes tirgus atvēršanu. Ir atsevišķas Eiropas Savienības prasības, kuras ir nepieciešams ieviest jau tuvākajā laikā. (..) Virzība uz gāzes tirgus atvēršanu ir sākusies.”

Ekonomikas ministrs atzīmēja, ka gāzes tirgus liberalizāciju plānots sākt iepriekš paredzētajā 2014.gada aprīlī, sākot ar vienkāršākiem administratīviem darbiem. Vēl Pavļuts par iepriekš Saeimā apspriesto iespēju atlikt gāzes tirgus liberalizāciju vien noteica, ka šis jautājums pamatā tomēr ir jārisina valdībai. Tikmēr premjers Valdis Dombrovskis no „Vienotības” neuzskata, ka Latvija salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm Igauniju un Lietuvu kavētos ar gāzes tirgus liberalizāciju.

Gāzes tirgus liberalizācija cita starpā paredz lielākā vai mazākā mērā nodalīt gāzes transportēšanu no tirdzniecības. Tas skartu monopolistu „Latvijas Gāzi”, kas lūdza Saeimu atlikt gāzes tirgus liberalizāciju. Parlamentā šai idejai bija nevienprātīgs atbalsts, līdz koalīcija lēma sagaidīt Ekonomikas ministrijas priekšlikumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt