EK plāno slēgt vienošanos ar ASV par elektronisko pierādījumu ātrāku iegūšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Lai atvieglotu krimināllietu izmeklēšanu, Eiropas Komisija (EK) vēlas vienkāršot elektronisko pierādījumu iegūšanas kārtību. Tā kā tādi populārie interneta pakalpojumu sniedzēji kā “Google”, “Facebook” vai “Microsoft” atrodas Amerikā, tiesībsargājošajām iestādēm mēdz būt grūti ātri iegūt no tām izmeklēšanai nepieciešamo informāciju. Līdz ar to Brisele vēlas noslēgt ar Vašingtonu īpašu vienošanos šajā jomā.

EK slēgs vienošanos ar ASV par elektronisko pierādījumu ātrāku iegūšanu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Viedtālruņus un datorus lieto ne tikai likumpaklausīgie iedzīvotāji, bet arī noziedznieki. Tādēļ elektroniskā komunikācija ir kļuvusi par būtiski noziegumu izmeklēšanas sastāvdaļu, uzstāj Eiropas Savienības tieslietu komisāre Vera Jourova.

“Mūsdienās noziedznieki izmanto e-pastus, dažādas saziņas lietotnes un sociālos tīklus, lai sagatavotu un veiktu noziegumus. Un viņi atstāj aiz sevis elektroniskās pēdas. Jau 85% no krimināllietām ietver elektroniskos pierādījumus. Šī informācija ir būtiska, lai izmeklētāji varētu atrisināt noziegumus un novērst teroristu uzbrukumus.

Runa ir par pavisam konkrētiem gadījumiem, kas skar terorismu, bērnu seksuālo izmantošanu internetā, kibernoziegumus un tiešsaistes krāpniecību,” skaidroja komisāre.

Tomēr daudzu populāro interneta pakalpojumu sniedzēju galvenā mītne bieži vien atrodas ASV. Tādēļ izmeklētājiem un prokuroriem Eiropā ir jāpieprasa izmeklēšanai nepieciešamos e-pastus vai noziedznieku saraksti sociālajos tīklos no ASV, pat ja noziegums un tā veicēji nekad nav pametuši Eiropu. Un te ASV un Eiropas valstu likumu prasības var atšķirties, norādīja komisāre Jourova.

“Eiropas Savienības dalībvalstis un to prokurori ir ļoti ieinteresēti noslēgt vienošanos tieši ar Ameriku. Galvenā šādas vienošanās priekšrocība būtu kopīgo noteikumu izstrāde un pretrunu atrisināšana starp atšķirīgām likuma prasībām jautājumos, kas skar pieprasījumus sniegt e-pastus, īsziņas, fotogrāfijas un video ierakstus, kā arī dažādus datus par konta lietošanas statistiku, apmeklējumu skaitu un abonentu datus. Vienošanās ļaus Eiropas Savienības valstu tiesībsargājošajām iestādēm tieši vērsties pie ASV pakalpojumu sniedzējiem,” stāstīja Jourova.

Pagaidām nav skaidrs, kad varētu tikt sāktas sarunas par jauno vienošanos ar Vašingtonu un cik ilgi tās varētu turpināties. Pirmais solis būtu jāsper Eiropas Savienības valstīm, ļaujot komisijai sākt diskusijas ar ASV.

Elektroniskie pierādījumi noteikti noderēs arī jaunai Eiropas Savienības prokuratūrai. Šobrīd noslēgumam tuvojas šīs nesen izveidotās organizācijas pirmā vadītāja atlase. Un par vienu no galvenajiem kandidātiem tiek uzskatīta bijusī Rumānijas pretkorupcijas dienesta priekšniece Laura Kovesi. Pašlaik Bukarestē pie varas esošie politiķi pērn atlaida Kovesi par spīti sabiedrības protestiem. Tādēļ Rumānijas valdība nebūt nav priecīga par Kovesi iespējamo apstiprināšanu Eiropas Savienības galvenās prokurores amatā. Rumānijas tieslietu ministrs Tudorels Toaders solīja stāstīt citu valstu kolēģiem par pārkāpumiem, ko esot pieļāvusi bijusī pretkorupcijas dienesta vadītāja.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti