EK aicina Latviju īstenot reformas sociālajā palīdzības sistēmā, mazinot nabadzību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Eiropas Komisija (EK) aicinājusi Latviju īstenot reformas sociālajā palīdzības sistēmā, lai mazinātu nabadzību, secināms no EK trešdien publiskotajās rekomendācijās Latvijai. Tajā arī teikts, ka liela daļa iedzīvotāju jeb 40% riskē nonākt nabadzībā vai sociālā atstumtībā, un bērniem šis rādītājs ir vēl augstāks - 43,6%.

 "Kopumā 2012.gadā Latvijā ir nedaudz palielinājies nabadzības riska rādītājs, kas liecina par to, ka izaugsme nenozīmē automātisku nabadzības samazināšanos un ir nepieciešama mērķtiecīga politika," secina EK.

Komisija atzīmē, ka Latvija ir veikusi dažus pasākumus, lai risinātu bezdarbnieku un bērnu nabadzības problēmu. "Tomēr ir veikts mazāk tiešu darbību, lai risinātu problēmas sociālās palīdzības sistēmā, jo īpaši saistībā ar pārredzamību, pabalstu adekvātumu un segumu un nepietiekamajiem pabalsta saņēmēju aktivizēšanas pasākumiem. Fiskālās telpas trūkuma dēļ Latvija samazināja garantēto ienākumu minimumu un pārtrauca valsts budžeta līdzfinansējumu garantētā ienākumu minimuma nodrošināšanai. Šie lēmumi, visdrīzāk, palielinās galēju nabadzību un saasinās pašreizējo nevienlīdzību attiecībā uz sociālās palīdzības pieejamību pašvaldībās, tajā pašā laikā samazinot centrālās valdības stimulus investēt sociālās palīdzības politikas izstrādē un kontrolē," norāda EK, uzsverot, ka Latvijai ir svarīgi uzraudzīt šo lēmumu ietekmi, lai novērstu situācijas pasliktināšanos.

EK uzsver, ka Latvijai ir jārisina situācija saistībā ar augstajiem nabadzības rādītājiem, veicot reformas sociālajā palīdzībā, lai tā attiektos uz lielāku iedzīvotāju skaitu, uzlabojot pabalstu adekvātumu un stiprinot pabalsta saņēmēju aktivizēšanas pasākumus. Tāpat ir jāīsteno pasākumi, lai efektīvi samazinātu bērnu nabadzību, atzīmē EK.

Tāpat EK uzsver, ka Latvijā ir jārisina situācija saistībā ar ilgstošo un jauniešu bezdarbu, palielinot aktīvās darba tirgus politikas un mērķtiecīgu sociālo pakalpojumu darbības jomu un efektivitāti. "Uzlabot jauniešu nodarbināmību, piemēram, izmantojot garantijas jauniešiem, izveidot visaptverošu profesionālo orientāciju, īstenot reformas profesionālās izglītības un apmācības nozarē un uzlabot māceklības kvalitāti un pieejamību," rekomendācijās norāda EK.

Komisija gan atzīst, ka Latvija ir veikusi daudzus pasākumus, lai risinātu situāciju attiecībā uz ilgstošā un jauniešu bezdarba augsto līmeni.

"Finansējums un nodrošinājums aktīvai darba tirgus politikai 2013.gadā tika palielināts, salīdzinot ar 2012.gadu, tiek īstenoti jauni pasākumi, tostarp bezdarbnieku profilēšana, un uzlabota palīdzība darba meklēšanā. Tomēr ilgstoša bezdarba un jauniešu bezdarba līmenis joprojām ir augsts, bezdarbnieku un pabalsta saņēmēju aktivizēšanas un sociālo pakalpojumu pieejamības līmenis ir zems. Ir bažas, ka profesionālā izglītība un apmācība nenodrošina darbaspēka prasmes pietiekamā kvalitātē un ar darbu saistītu kvalitatīvu apmācību pieejamība ir ierobežota. Ir nepieciešama visaptverošas profesionālās orientācijas izveide un turpmāka reformu īstenošana profesionālajā izglītībā un apmācībā, tostarp ar darbu saistītu mācību un māceklības elementu kvalitātes un pieejamības uzlabošanā," secina EK.

Jau vēstīts, ka EK trešdien publisko ikgadējos politikas ieteikumus Latvijai, balstoties uz ekonomiskās, darba tirgus un budžeta situācijas analīzi. Šī ir otrā reize, kad Latvija saņem rekomendācijas, jo pirms tam tā bija starptautiskā aizdevuma programmā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti