Panorāma

Sveicieni no karavīriem ārzemēs

Panorāma

Panorāma

EP atceļ N. Ušakova deputāta imunitāti

Eiropas Parlaments atceļ deputāta imunitāti Ušakovam

Vairākums Eiropas Parlamenta (EP) deputātu nolēma izdot savu kolēģi Nilu Ušakovu (“Saskaņa”) kriminālvajāšanai Latvijā. Lieta ir saistīta ar kādu aizliegto ierīci, kas tika atrasta Ušakova kabinetā, kad viņš vēl bija Rīgas mērs. Ušakovs noliedz pārkāpumu un pats kolēģus aicināja atbalstīt viņa imunitātes atcelšanu, skaidrojot to ar vēlmi ātrāk atrisāt un izbeigt pret viņu sākto procesu.

Eiropas Parlaments atceļ deputāta imunitāti Nilam Ušakovam
00:00 / 02:06
Lejuplādēt

Saglabā EP deputāta pilnvaras

EP deputāti balsoja ar roku pacelšanu, tādēļ precīzs “par” un “pret” balsu skaits nav zināms. Gadījumos, ja vairākums nav acīmredzams, tad var prasīt elektronisku balsojumu. Šoreiz tas nav bijis nepieciešams.

Vairākums no Latvijas ievēlēto EP deputātu solīja atbalstīt imunitātes atcelšanu Ušakovam.

Balsojums plenārsēdē bija noslēgums visai garam procesam. Pirms tam parlamentārās imunitātes atcelšanu diezgan rūpīgi vērtēja Eiropas Parlamenta Juridiskās komitejas locekļi. Tam tika veltītas vairākas sēdes, kas notika aiz slēgtām durvīm.

Sagatavotais gala ziņojums apliecina, ka deputāti ir gribējuši pārliecināties vai lieta pret Ušakovu nav mēģinājums traucēt viņa politiskajām aktivitātēm Eiropas Parlamentā. Bet, tā kā iespējamie pārkāpumi ir saistīti ar laiku, kad Ušakovs vēl ir bijis Rīgas mērs, tad vairākums secināja, ka imunitāti var atcelt.

Ušakova gadījumā parlamenta komiteja Latvijas prokuratūrai divas reizes prasīja paskaidrojumus. Tas ir netipiski.

Pēc imunitātes atcelšanas Ušakovs saglabā EP deputāta pilnvaras,

jo tās ir Latvijas valsts piešķirtas viņam kā eiroparlamentārietim un neviena cita iestāde to nevar atņemt. Tāpat nekādā veidā nav ierobežotas viņa iespējas kandidēt Saeimas vai Eiroparlamenta vēlēšanās.

Šādus lūgumus – atcelt deputātu imunitāti – EP saņem bieži, piemēram, pagājušajā sasaukumā EP 55 reizes tika lūgts atcelt deputātiem imunitāti, un 49 gadījumos EP šos lūgumus apmierinājis.

Ušakovs cer pierādīt savu taisnību 

​​​​​​​Nils Ušakovs par EP deputāta imunitātes atcelšanu
00:00 / 00:26
Lejuplādēt

Deputāta imunitāte Ušakovam atcelta tikai divu konkrētu apsūdzību celšanai pret viņu un nav "universāla". Tā saistīta ar kādu aizliegto ierīci, kas tika atrasta Ušakova kabinetā, kad viņš vēl bija Rīgas mērs.

Prokuratūra vēlas sākt kriminālvajāšanu pret Nilu Ušakovu, jo Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs uzskata, ka savulaik Ušakovs savā Rīgas mēra kabinetā glabājis stratēģiskās nozīmes ierīci – slēptu videoierakstīšanas ierīci, kas fiziskām personām ir aizliegts. 

Ņemot vērā, ka parlaments atcēlis Ušakova deputāta imunitāti tikai divu konkrētu apsūdzību celšanai,

gadījumā, ja Ģenerālprokuratūra vēlas celt vēl kādu citu apsūdzību pret Ušakovu, tad atkal no jauna ir jāprasa Eiroparlamentam, lai tas atceļ deputāta imunitāti uz citām apsūdzībām. 

Deputāta advokāts jau iepriekš izteicies, ka Ušakovs drīzāk šajā lietā esot cietušais, nevis vainīgais.

Arī tagad Ušakovs apgalvo, ka nav vainīgs un nezina, kā šis pašlīmētais fotoalbums ar iebūvētu videokameru varētu būt nokļuvis vienā no atvilktnēm, kur glabājās dažādas oficiālās dāvanas. 

Eiroparlamentārietis cer, ka viņš drīzumā varēs publiski pierādīt savu taisnību. „Es pats esmu nobalsojis „par”. Savus kolēģus arī esmu aicinājis balsot tāpat. Izrunājos un izjokojos ar kolēģiem vēl pirms balsošanas, jo viņi redz, par ko ir stāsts. Es aprakstīju, par ko ir izvirzītas aizdomas un par ko ir visa izmeklēšana.

Godīgi sakot, šajā gadījumā imunitātes atcelšana ir veids, kā šo izmeklēšanu pabeigt," komentēja Ušakovs.

Ušakovs piebilda, ka uz minētās ierīces jeb albuma netika atrasti pat viņa pirkstu nospiedumi. „Iedomāties, ka es varētu izmantot pašlīmētu ar iebūvētu iekšējo kameru un speciāli vēl barošanas vadu – tas skan komiski. Cilvēki, kas ir bijuši Rīgas domē, zina, ka tur katrā kabinetā ir oficiāli uzliktas video novērošanas kameras ar visiem attiecīgiem brīdinājumiem un sludinājumiem,” norādīja Ušakovs. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt