Eiropas latvieši izveido sirsnīgu svētku sveicienu – virtuālu karoga ceļu

Lieli un mazi, papīra un auduma, pirkti un pašdarināti Latvijas karodziņi virtuāli ceļo no rokas rokā, no viena pie nākamā cauri visai Eiropai – par spīti visam. Sirsnīgu videosveicienu Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas 30. gadadienā sarūpējuši latvieši un viņu draugi no daudzām Eiropas valstīm. 

Videokolāžā smaidoši pieaugušie un bērni “saņem” un “sniedz tālāk” Latvijas karodziņus, veidojot šķietami nepārtrauktu Latvijas karoga ceļojumu no rokas rokā. Katrs parūpējies par svētku noskaņu – uz galdiem ir balti galdauti, jaunlaiku 4. maija kopābūšanas simbols, kadrā redzami pīrāgi un citi gardumi, ziedi, Latvijas rakstu motīvi, mugurā svētku drēbes, dažiem – tautastērpi. Latviešiem pievienojušies arī citu tautību draugi un ģimenes locekļi. Maģiskās tautasdziesmas “Lai bij` vārdi, kam bij` vārdi” pavadībā karodziņi ceļo pa Latviju, Islandi, Zviedriju, Somiju, Vāciju, Angliju, Īriju, Austriju, Franciju, Itāliju, Dāniju, Izraēlu, Luksemburgu.

 “Gribējās kaut ko vienojošu, bet bez pārlieka patosa, drīzāk kaut ko mīļu un personisku!” saka idejas autore, Eiropas Latviešu apvienības (ELA) kultūras nozares vadītāja Lelde Vikmane. Doma radusies no vairākiem iespaidiem – atmiņām par Latvijas karoga ceļu apkārt pasaulei uz Simtgades svinībām, kad arī Lelde pati piedalījās vienā tā posmā Parīzē kopā ar Parīzes latviešu kori “Latve”, kā arī, vērojot internetā Bredfordas latviešu teātra apsveikumu Lieldienās, kurā videokolāžā tiek viens otram “padota” krāsaina ola.

Lelde ideju prezentēja  ELA prezidijam, kas to akceptējis, bet arī uzdevis tālāk realizēt pašai autorei. Videokolāža tikai gatavā veidā ir īsa un šķiet, ka tikpat vienkārši to ir arī izveidot, tomēr tajā ieguldīts liels darbs un tās veidošanā nesavtīgi piedalījušies ne tikai desmitiem sveicēju, bet arī cilvēki, kas nodrošināja gatavo rezultātu: “Pirmkārt, vajadzēja rūpīgi izdomāt aprakstu cilvēkiem, kā filmēt, kādām jābūt darbībām, parametriem un tā tālāk. It kā uzrakstīju precīzi, bet tomēr cilvēkiem bija jautājumi, un, re, māksliniece Laura Pīgozne aši izveidoja nelielu aplikāciju animācijas filmiņu, lai visiem viss skaidrs! Tas bija tik mīļi, ka ķēdē iekļāvām kadrus arī ar zīmētajiem cilvēciņiem.”

Lelde gan sirsnīgi lūdz nedusmoties visus tos, kuru filmētie video dažādu iemeslu dēļ kolāžā netika iekļauti – tie visi ir saglabāti un, iespējams, tiks izmantoti citos projektos.

Šādas videokolāžas nav tik vienkārši arī samontēt, un to savukārt uzņēmies Leldei personiski nepazīstams puisis Edgars Korsaks-Mills, kurš internetā pieteicies par brīvprātīgo palīgu šim projektam. Sava tiesa, ko lauzīt galvu, bijis arī par muzikālo pavadījumu – kārtot autortiesības ir sarežģīti un ilgi, bet laiks bijis tikai pāris dienas. “Izdomāju, ka jāsazinās vien pa tiešo ar izpildītājiem un jāprasa atļauja! Prātā ienāca folkloras kopas “Baļķi” izpildītā “Lai bij` vārdi, kam bij` vārdi”. Tā ir gan stipra, gan vienlaikus ļoti silta dziesma ar īpašiem vārdiem. Apvienība “Lauska”, kuru zināju jau sen, sazinājās ar izpildītājiem, atļaujas saņēmu un dziesma skan!” priecājas Lelde.

Par svētkiem viņa teic – nav jau būtiski ārējie atribūti. Nav tik svarīgi, lai galdauts būtu tieši balts vai karogs – austs un liels. Galvenais ir svētku sajūta: “Arī daudziem cilvēkiem ir otrā dzimšanas diena – kad izglābušies vai atveseļojušies no smagas slimības. Un Latvijai taču šī arī bija otrā piedzimšana! Valsts bija iznīcināta, bet tomēr atdzima. Un tas ir jāsvin, tie ir svētki arī katram no mums.”

ELA aicina sekot karoga ceļam un dziedāt līdzi, dziedāt kopā un svinēt, savā uzrunā aicinot: “Lai brīnišķīgi Baltā galdauta svētki ikvienam visā plašajā pasaulē! Par radošumu, spēku, atsaucību, iedvesmu, kopības sajūtu un sirsnību!”

Eiropas Latviešu apvienība apvieno ārpus Latvijas reģistrētās latviešu un latviešu sadraudzības nevalstiskās organizācijas Eiropā. Tās mērķis ir pārstāvēt latviešu diasporas intereses Eiropas mērogā, tās biedru organizāciju darbības saskaņošana informācijas, izglītības un kultūras jomā un sadarbības projektu veicināšana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti