Eiropas Komisija mudina Lielbritāniju neatteikties no iespējas pagarināt pārejas periodu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena mudina Lielbritānijas valdību pārāk ātri neatteikties no iespējas pagarināt pārējas periodu. Apvienotās Karalistes premjers Boriss Džonsons pauž pārliecību, ka vienošanos par jauno attiecību modeli ir iespējams noslēgt līdz nākamā gada beigām, kad noslēgsies pārejas posms.

Eiropas Komisija mudina Lielbritāniju neatteikties no iespējas pagarināt pārejas periodu
00:00 / 03:08
Lejuplādēt

Nākamgad ir gaidāmas visai saspringtas tirdzniecības sarunas starp Apvienoto Karalisti un Eiropas Savienību. Daudzi uzskata, ka 11 mēneši starp 1. februāri un gada beigām ir pārāk īss laiks, lai varētu panākt kopsaucēju par tirdzniecības līgumu. Parasti šādas sarunas aizņem vairākus gadus.

Tomēr Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons publiski pauž pārliecību, ka nepilns gads ir absolūti pietiekams laiks, lai varētu vienoties par turpmāko tirdzniecības modeli. Valdība pat ir rosinājusi iekļaut likumā par izstāšanās nosacījumiem pantu, kas liedz pagarināt pārejas posmu ilgāk par 2020. gada beigām. Šī norma tagad tiek izskatīta Lielbritānijas parlamentā.

Savukārt Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena mudina Londonu nesteigties un pārāk ātri neierobežot savas manevra iespējas. Intervijā vienam no Francijas laikrakstiem fon der Leiena sacīja, ka viņa ir nopietni satraukta par īso termiņu, kas atvēlēts jaunā līguma izstrādei.

Eiropas Komisijas vadītāja atgādināja, ka jautājums nav tikai par tirdzniecību, bet gan par daudziem citiem aspektiem. Viens no piemēriem varētu būt mobilo sakaru viesabonēšanas tarifi. Šobrīd Apvienotajā Karalistē Eiropas Savienības valstu mobilo operatoru klientiem par viesabonēšanu nav jāmaksā. Tāpat ir arī britiem, kuri ceļo pa pārējām bloka valstīm. Kā būs pēc pārejas termiņa beigām, šobrīd neviens nevar pateikt.

Tāpat runa ir arī par sadarbību drošības jomā, personas datu apmaiņas nosacījumiem, par dažādu licenču atzīšanu un daudz ko citu.

Izstāšanās līgumā ir paredzēts termiņš, līdz kuram abas puses var vienoties par pārejas posma pagarinājumu. Tas ir nākamā gada 1. jūlijs. Fon der Leiena to ir nodēvējusi par patiesības mirkli, kurā abām pusēm būtu lietderīgi godīgi izvērtēt, vai atlikušajā laikā sarunas un līguma ratifikāciju ir iespējams noslēgt.

Ja līgumu neizdosies parakstīt laikā, tad tirdzniecība starp Apvienoto Karalisti un Eiropas Savienību automātiski notiks uz Pasaules Tirdzniecības organizācijas nosacījumiem. Tas nozīmē gan jaunas muitas nodevas, gan papildu pārbaudes uz robežas. Šāds iznākums var radīt nopietnu triecienu britu ekonomikai.

Tikmēr Briselē jau ir sākušies sagatavošanās darbi sarunām par brīvās tirdzniecības līgumu. Ir zināms, ka bloka valstu pārstāvji plāno pavadīt janvāri, lai sagatavotu sarunu mandātu. Liels uzsvars tiks likts uz to, lai Apvienotā Karaliste saglabātu līdzvērtīgus nosacījumus un prasības ar Eiropas Savienību, piemēram vides vai strādājošo tiesību jomā. Jo tuvāk Lielbritānija paliks Eiropas standartiem, jo vieglāk būs vienoties. Bet tas ir pretrunā ar Džonsona retoriku par kontroles atgūšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti