Eiropadomes Pretkorupcijas ziņojums: Latvija daudz paveikusi, bet darāmā joprojām netrūkst

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

„Latvija ir paveikusi daudz, lai izskaustu korupciju valsts augstākajos līmeņos, taču joprojām darāmā ir daudz,” tā secina Eiropas Padomes Pretkorupcijas valstu grupa „GRECO”.

ĪSUMĀ:

  • Eiropas Padomes Pretkorupcijas ziņojums: Latvijas pretkorupcijas sistēma ir diezgan laba.
  • Godīgums augstākajā vadībā arvien pētniekus nepārliecina, viņi aicina vērtēt riskus.
  • Pētnieki iesaka rūpīgāk pārbaudīt politisko amatpersonu deklarācijas.
  • iesaka arī uzlabot policijas un robežsargu ētikas kodeksu.
  • Ieteikumi ir rekomendējoši, bet 1,5 gada laikā Latvijai būs jāatskaitās par paveikto.

Jaunākajā ziņojumā īpaši vērtēta cīņa ar korupciju valsts augstākajās varas struktūrās, Valsts policijā un robežsardzē. Latvijai izteiktas vairākas rekomendācijas.

Strasbūrā bāzētās Eiropas Padomes paspārnē izveidotā Pretkorupcijas valstu grupa darbojas jau teju divdesmit gadu un to veido 47 valstis, to skaitā arī Latvija.

Korupcijas situācijas izpēte dalībvalstīs notiek regulāri, un šis jau ir piektais ziņojums arī par Latviju. „GRECO” pētījumā secina, ka Latvijas pretkorupcijas sistēma ir diezgan visaptveroša un pēdējo divdesmit gadu laikā ir ieviesti nozīmīgi pasākumi, lai ierobežotu kukuļdošanu un ņemšanu, stiprinātu cilvēku atbildību un palielinātu sabiedrības uzticību gan iestādēm, gan korupcijas apkarotājiem, tomēr joprojām pastāv nepilnības.

Organizācija izceļ, ka godīgums augstākajā vadībā arvien ir faktors, kas pētniekus nepārliecina, un aicina regulāri izvērtēt riskus valdības biroja darbinieku, padomnieku saiknēs, lai laikus konstatētu iespējamus interešu konfliktus.

Pēc Pretkorupcijas valstu grupas ieskatiem, sabiedrībai būtu tiesības labāk zināt apmaksāto un neapmaksāto padomnieku vārdus, jo tie arvien ir grūti atrodami oficiālajās mājaslapās.

„GRECO” arī uzsver, ka Ministru kabineta locekļu un citu politisko amatpersonu aktīvu deklarācijām ir jābūt regulāri publiskotām interneta tiešsaistē un to ticamība saskaņā ar likumu ir padziļināti un neatkarīgi rūpīgi jāpārbauda, kā arī ir jābūt publiski zināmām visām izmaiņām tajās.

Savukārt, lai uzlabotu Valsts policijas un Valsts robežsardzes darba pārredzamību, korupcijas uzraugi aicina padarīt skaidrāku informāciju par vakantajām vietām amatos un arī vienādot abu struktūru ētikas kodeksu un uzlabot to saturu, kurā, pēc organizācijas domām, pietrūkst stingru regulējošu punktu par dāvanām un lobēšanu.

„GRECO” arī aicina gan Valsts policijai, gan Valsts robežsardzei piešķirt vairāk resursu, lai tās labāk varētu pildīt savus uzdevumus, panākt saskaņotāku rīcību prēmiju piešķiršanā un ieviest ziņošanas aizsardzības mehānismus.

Pretkorupcijas organizācija secina, ka Latvija kopumā ir viena no tām valstīm, kuras pozīcija, piemēram, „Transparency International” Korupcijas uztveres indeksā, ir svārstījusies starp labvēlīgu un mazāk labvēlīgu. Liels trieciens šajā ziņā Latvijai ir bijuši krīzes gadi no 2008. līdz 2010. gadam, kad daudzas valsts iestādes piedzīvoja budžeta samazinājumu.

„Šī ekonomiskās vides nestabilitāte joprojām ietekmē daļu sabiedrības, par ikdienišķu lietu ir kļuvusi nodarbinātība vairākās darba vietās, kā arī ir izstrādājusies zināma tolerance pret korupciju,” secināts ziņojumā.

Visi šie ieteikumi ir rekomendējoši un tiem nav likuma varas. Tos nosūtīs visām Latvijas atbildīgajām iestādēm, un pusotra gada laikā Latvijai būs pārējām valstīm jāatskaitās, kas ir paveikts, ņemot vērā šos ieteikumus.

Lai iegūtu šo ainu un sagatavotu ziņojumu, pretkorupcijas eksperti viesojās Latvijā un intervēja Prezidenta kancelejas, Satversmes aizsardzības biroja, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB), Valsts ieņēmuma dienesta un citu iesaistīto iestāžu un organizāciju pārstāvjus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti