Aktuāli

Igaunijā prezidenta vēlēšanas

Aktuāli

Gudrona smēlēju konkurss ieildzis; darbu izmaksas sāks skaidrot novembrī

Ēdinātāja "Kindercatering" un atbildīgo iestāžu domas par salmonelozes lietu atšķiras

Ēdinātāja «Kindercatering» un atbildīgo iestāžu domas par salmonelozes lietu atšķiras

No pirmdienas, 3.oktobra, „Kindercatering” var atkal gatavot ēdienus vecajās telpās, kuras nācās pamest un nomainīt uz citām pēc PVD pārbaudes. Pārkāpumi ir novērsti, informē PVD.

Inficēšanās gadījumu skaits - 91

Ziņots, ka septembra sākumā ar salmonelozi saslima vairāki bērni no privātām izglītības iestādēm, kur ēdināšanu nodrošina šis uzņēmums.

Reģistrēto inficēšanās gadījumu skaits ir sasniedzis 91, no tiem 80 gadījumos diagnoze apstiprināta laboratoriski.

Salmoneloze mēdz būt saistīta ar nepietiekami termiski apstrādātiem dzīvnieku valsts produktiem, piemēram, olām, un uzņēmums no ēdienkartes jau izslēdzis pašgatavoto majonēzi.

Tomēr "Kindercatering" un atbildīgo iestāžu domas par notikušo atšķiras.

10 bērnus hospitalizēja

Salmonelozes uzliesmojuma epidemioloģiskā izmeklēšana atgādina detektīvstāstu - retrospekciju: jānoskaidro personas, laiks un vieta. Šajā lietā līdz šim reģistrēto ar salmonelozi inficēto personu skaits ir 89 bērni un divi pieaugušie no 18 izglītības iestādēm, pārsvarā privātajiem bērnudārziem.

Desmit saslimušajiem šī zarnu infekcija, ko pavada slikta dūša, vemšana, caureja, drudzis un galvassāpes, norisinājās tik smagi, ka viņus hospitalizēja.

Te arī kāda saslimušā bērndārznieka mātes stāsts, viņa vēlējās būt anonīma, tāpēc balss ierakstā izmainīta:

“Mums bija salīdzinoši smagā stāvoklī, jo mēs (bērns) pat nonācām stacionārā. Saslimšana bija manā skatījumā smaga, šis process ilgst vismaz nedēļu, vēl plus nedēļa vai divas ar atveseļošanos, kad bērnam bija jālieto labās baktērijas, jāievēro, ko ēd."

Pēc inficēšanās salmonelozes simptomi parādās agrākais dažu stundu līdz septiņu dienu laikā.

PVD: Uzņēmumā bija daudz higiēnas pārkāpumu

Visbiežāk bērnu ved pie ģimenes ārsta, kurš nozīmē analīzes, tad tās nodod, un pēc trim vai piecām dienām ir analīžu rezultāti. Par pirmo laboratoriski apstiprināto salmonelozes gadījumu Slimību profilakses un kontroles centrs uzzinājis uzliesmojuma astotajā dienā.

“Saslimšanas datumi salmonelozes inkubācijas laikā norāda uz to, ka viņi visi inficējušies vienlaicīgi, iekļaujoties salmonelozes inkubācijas periodā. Inficēšanās datums sanāk 1.septembris. Vieta. Visus saslimušo vieno kas? Inficēšanās vieta – iestāde, kur lietots ēdiens, kuru gatavojis viens uzņēmums," norādīja centra pārstāve Anita Brila.

Šis uzņēmums ir “Kindercatering”.

Tas kopumā ēdina 27 izglītības iestāžu bērnus, taču ar salmenolozi saslima 18 iestādēs.

13.septembrī Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) uzņēmumā veica pārbaudi.

„Uzliesmojums ir viennozīmīgi saistīts ar pārtiku, jo vienlaicīgi saslima vairāki bērniņi,” PVD pārstāve Tatjana Marčenkova stāsta, ka pārbaudē uzņēmumā PVD atklāja ļoti daudz higiēnas prasību pārkāpumu.

“Absolūti netiek ievērota nedz gatavošanas temperatūra, ne laiks, pārvadāšanas laikā netiek ievērota temperatūra.

Jo viena lieta, ka tu virtuvē kaut ko sagatavo, un otra, ka tev ir jāpiegādā šis produkts attiecīgajā kvalitātē un temperatūrā bērniņiem. Trešais, kā atzinās paši uzņēmuma darbinieki, viņi uz vietas gatavoja majonēzi no jēlām olām. Tas nav normāli, jo uzņēmumam paškontroles ietvaros vienmēr ir jāizvērtē riski," norādīja Marčenkova.

Uzņēmums: Nesaprotam, kāpēc bērni saslima

Pēc pārbaudes uzņēmums “Kindercatering” izplatīja preses relīzi ar nosaukumu: "PVD veiktajās analīzēs salmoneloze netiek atrasta".

Arī bērndārznieku vecākiem nosūtīja vēstuli, kurā par to vēstīja, un norādīja: “mēs vēl joprojām nezinām, kas tieši izraisījis šo saslimšanu”.

Saņemot šo vēstuli, Latvijas Radio intervētā bērnudārznieka māte ir neizpratnē, kā tad šie daudzie desmiti mazo bērnu saslima.

“Varbūt kāds cits vecāks neuzdrošināsies kaut ko minēt, vai baidās vai kautrējas, bet es domāju, ka mums ir jānonāk pie kaut kāda kopīga risinājuma un slēdziena, man gribas zināt, kāpēc, no kurienes, no zila gaisa? Man tad ir jāpaliek un jādomā, ka tas ir “force majeure” vai es nezinu kas?" retoriski jautā māmiņa.

“Kindercatering” pārstāvis Oskars Blumbergs vispirms atzīst - PVD uzņēmumā bija konstatējis higiēnas pārkāpumus, taču kāpēc bērni saslima, to viņš vēlētos uzzināt:

“Mēs pieļaujam to, ka ir bijusi saslimšana ar salmonelozi, bet mūs uzskatām, ka salmoneloze tāpat vienkārši pazust nevar, jo analīzes neuzrādīja uzņēmumā salmonelozes baktērijas. Mēs uzskatam, ka ir kādi citi apstākļi, kas iespaidojuši šo te saslimšanu," viņš saka.

PVD: Salmonelozes baktērijas neatrašana nenozīmē, ka ēdiens ir bijis kvalitatīvs

Iestādes uzskata: izmeklēšanā viss noskaidrots, un nav nekas neparasts, ka salmonelozes baktērijas pārbaudē neatrada.

„Tas neko nenozīmē!” PVD pārstāve Tatjana Marčenkova atgādina, ka pārbaudi veica 13.dienā. Viņa atsaucas uz speciālo literatūru: ļoti reti uzliesmojuma laikā no produktiem tiek izdalīts attiecīgais ierosinātājs.

Uzņēmumā “Kindercatering”, pārbaudē ņemot nomazgājumus no virsmām, kur gatavoja ēdienu bērniem, dienests konstatēja tādu mikroorganismu līmeni, kas liecināja, ka šajā virtuvē varēja notikt produktu piesārņošanās.

Turklāt bērnus ēdināja ar augsta riska pārtiku, uzsver Marčenkova: “Upe ir aiztecējusi. Šī piesārņotā pārtika ir jau iztērēta, apēsta, izmesta, un ko tad mēs vēl meklējam?”

Lēmumu administratīvajā lietā, arī par sodu, PVD pieņems piektdien, 7.oktobrī.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti