Edgars Rinkēvičs: «Cietais «Brexit»» ir ļoti iespējams

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

“Valsts sašķeltība, emocionālais, negatīvais stāvoklis būs jebkurā scenārijā. Ja Lielbritānija paliek Eiropas Savienībā, Latvija par to varētu priecāties, bet pati valsts vēl ļoti ilgi mēģinās tikt ar sevi galā. Ja Lielbritānija aizies, mēs nepriecāsimies, bet atkal būs daudzu miljonu cilvēku grupa, kas uzskatīs, ka tas bija nepareizs lēmums,” tā sarunā ar Latvijas Televīziju saka ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība").

Cik liela ir iespēja, ka Lielbritānija no Eiropas Savienības varētu aiziet bez vienošanās?

Šī iespēja ir ļoti augsta, ņemot vērā to, ka Lielbritānijas parlaments ir ļoti sašķelts. Sašķeltas ir abas partijas – gan leiboristi, gan konservatīvie. Ņemot vērā, ka lēmumam ir jātiek pieņemtam ne vēlāk par 12. aprīli, kas ir saistīts ar Eiropas Parlamenta vēlēšanām, un britu parlamentā  balsojumi nebija pozitīvi, tad iespēja, ka beigās britu parlaments nevar vienoties ne par garāku pagarinājumu, ne par citu modeli, tad tā sauktais bezvienošanās “Brexit” ir pat augstāka iespēja kā jebkad agrāk.

Kas gan mums, gan pašai Lielbritānijai un arī Eiropa Savienībai ir neizdevīgi.

Tas ir  neizdevīgi gan Eiropas Savienībai, gan Lielbritānijai, gan arī Latvijai kā Eiropa Savienības dalībvalstij.

Tomēr pēdējā laikā īpaši Londonā ir bijušas ļoti plašas demonstrācijas, pieprasot sarīkot vēl vienu referendumu. Vai, redzot šo cilvēku aktivitātes pieaugumu, britu valdība varētu pārdomāt un sarīkot šo referendumu?

Tas ir labs jautājums, bet atbilde ir tikai un vienīgi britu parlamenta ziņā. Arī referendums par izstāšanos faktiski nebija juridiski saistošs, bet britu politiķi sacīja, ka ņems vērā cilvēku vēlmes. Mēs redzam, ka ir ļoti liela kustība gan pašā parlamentā, gan sabiedrībā, kas aicina vēlreiz izvērtēt gan to, kas ir panākts vienošanās sakarā, gan to, vai šī vienošanās atbilst Lielbritānijas interesēm. Mēs redzam, ka ir vairāki miljoni parakstu zem elektroniskās petīcijas, kas aicina parlamentu šo pārskatīt, tajā pašā laikā britu parlamentā ir ļoti spēcīgs konservatīvo “breksitieru” spārns, kas uzskata, ka vēl viens referendums nav nepieciešams, ka tauta jau savu ir pateikusi, ka valdībai tas būtu jāizpilda un ka “no deal” ir labāks nekā pagarināšana un kāda muļļāšanās.

Es pats nesen biju Londonā un redzēju, cik sašķelta ir gan britu politiskā sabiedrība, gan arī cilvēki Londonas ielās. Tajā pašā laikā jāsaka, ka parādās ļoti nopietnas noguruma pazīmes. Cilvēku viedoklis ir – lai vai kā, kaut kāds lēmums ir jāpieņem un tam ir jāliek punkts, jo vēl pāris gadus diskutēt, kas ir labāks “Brexit”, kā labāk izstāties vai neizstāties, domāju, ka drīzumā faktiski vairs nebūs gatavs neviens. Divarpus gadi ļoti sāpīgu, ļoti plašu un asu diskusiju - [tās] nodevušas signālu politiķiem, ka  vienā brīdī ir jāliek punkts, tāpēc es šobrīd [derībās] nederētu ne par vienu no scenārijiem.

Intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta Panorāma" Rinkēvičs norādīja, ka Lielbritānijā dzīvojošajiem Latvijas valstspiederīgajiem likuma ietvaros jāsakārto savs statuss, jo ne visi to līdz šim ir izdarījuši.

KONTEKSTS:

Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja piektdien, 29. martā, varētu trešo reizi izvirzīt balsošanai panākto vienošanos par izstāšanos no Eiropas Savienības. Šāds piedāvājums tiek apsvērts pēc tam, kad parlamenta deputāti ir noraidījuši citus alternatīvos "Brexit" scenārijus. Britu prese gan prognozē, ka premjerministrei parlamenta vairākuma atbalstu iegūt neizdosies. Savukārt paši parlamentārieši uzskata, ka kompromisu panākt vēl ir iespējams.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti