Panorāma

Ašeradens pamet ministra amatu; vadīs «Vienotības» frakciju

Panorāma

Katalonijas «it kā» neatkarība

ECT lieta – ««Bauskas Dzīve» pret Latviju»

ECT ierosina lietu pēc «Bauskas dzīves» sūdzības par vietvaras «avīzi»

 

Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) ierosinājusi lietu “SIA Bauskas Dzīve pret Latviju” pēc reģionālā laikraksta izdevēja sūdzības par Latvijas rīcību, ļaujot pašvaldībām izdot savus laikrakstus, kuri imitē neatkarīgu presi, informēja “Sorainen”, kas šajā lietā sniedz pro bono juridisko palīdzību reģionālajam laikraksta “Bauskas Dzīve”.

"Sorainen" advokāts Andris TauriņšZane Mače

Sūdzības pamatā ir Eiropas Cilvēktiesību konvencijas 10.pants, kas uzliek valstīm pienākumu neiejaukties vārda brīvības īstenošanā.

Līdz ar to valstij ir jāatturas no jebkādām darbībām, kas nonivelē mediju lomu demokrātiskā sabiedrībā vai mazina mediju plurālismu.

Jau iepriekš SIA ”Bauskas dzīve” vērsās administratīvajā tiesā pret Iecavas novada domi, prasot aizliegt pašvaldības finansētā laikraksta ”Iecavas Ziņas” izdošanu un reklāmu publicēšanu, kā arī zaudējumu atlīdzību.

Saskaņā ar pieteikumu ”Iecavas Ziņas”, lai arī saturiski un stilistiski atgādina neatkarīgu laikrakstu, formāli un faktiski nav redakcionāli neatkarīgs un ir pilnībā pakļauts Iecavas novada domei. Tas pamatā tiek finansēts no pašvaldības budžeta, kas dodot negodīgas priekšrocības piesaistīt reklāmas zem tirgus cenas, uzskata “Bauskas dzīve”.

Taču Administratīvā rajona tiesa pērn oktobrī atteicās ierosināt lietu. “Bauskas dzīve” šo lēmumu pārsūdzēja Augstākajā tiesā, kas nolēma, ka SIA ”Bauskas dzīve” ir tiesības tiesas ceļā prasīt reklāmu aizliegšanu un zaudējumu atlīdzību. Šajā daļā Administratīvā rajona tiesa lietu ierosināja un ir izskatījusi, spriedums tiks paziņots 2.novembrī.

Attiecībā uz pārējo sūdzību Augstākā tiesa norādīja, ka ”Bauskas dzīvei” nav tiesību tiesas ceļā prasīt pašvaldības laikrakstu neizdošanu.

Šāda tiesas lēmuma pamatā bija atziņa, ka pašvaldības tiesības izdot savu laikrakstu izriet no Satversmē nostiprinātajām tiesībām uz vārda un izteiksmes brīvību.

Tā kā Augstākās tiesas lēmums šajā daļā bija galīgs, jūlijā SIA ”Bauskas dzīve” iesniedza sūdzību ECT par tiesas noraidītajiem jautājumiem. Laikraksts uzskata tiesas secinājums saistībā ar pašvaldības tiesībām izdot savu laikrakstu par nepamatotiem. Valsts pārvaldei, tai skaitā pašvaldībām, nepiemīt cilvēktiesības, tādējādi arī preses brīvības principu nevarot attiecināt uz pašvaldības tiesībām. Pamatojoties uz publisko tiesību principu ”aizliegts viss, kas nav atļauts”, pašvaldībām neesot tiesību izdot maksas izdevumus ar saturu, kas neattiecas uz pašvaldības funkciju izpildi.

Lietas izskatīšana ECT prasīs gadus, tomēr “Sorainen” uzskata, ka lietas ierosināšana par minēto jautājumu jau ir liels sasniegums Latvijas mediju vides uzlabošanai kopumā.

Mediju eksperti to sauc par izcilu signālu pašvaldībām, ka jābeidz kropļot tirgus, un tas skar vismaz 100 Latvijas vietvaru.

"Runa nav tikai par “Bauskas dzīvi”. Runa ir par to, ka Latvijas reģionos notiek mediju nozagšana. Un, tas, ka Eiropas Cilvēktiesību tiesa uzskata šo par izskatāmu lietu, ir nopietns signāls par šo praksi," sprieda Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA) valdes priekšsēdētāja Rita Ruduša.

Viņa norādīja, ka vairākās pašvaldībās, piemēram, Jelgavā neatkarīgā prese jau esot gandrīz iznīcināta. "Jo pašvaldība izdod dārgu izdevumu ar labu poligrāfiju par velti un kropļo tirgu. Runa ir par to, ka arī naudas apjoms, kas tiek ieguldīts, ir sitiem tūkstošu nodokļu maksātāju naudas, kas tiek izmantots propagandas izdevumiem," piebilda LŽA vadītāja.

Tikmēr Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) vadītājs Gints Kaminskis neuzskata, ka lietas pieņemšana izskatīšanai kaut ko nozīmētu. "Gaidīsim tiesas lēmumu. Tas būs jārespektē. Atkarībā, ko tas pateiks. Tas būs jārespektē abām pusēm," teica LPS vadītājs.

Lietu izskatīšana ECT gan nav ātrs process. Tagad sekos paskaidrojumu pieprasīšana un visā šajā laikā mazais reģionālais izdevums centīsies nenogrimt pavisam.

"Mēs ceram, ka tas notiks tuvāko gadu laikā un ka "Bauskas dzīve" līdz tam izdzīvos. Bet mēs neceram, ka tas notiks tuvāko trīs, četru gadu laikā," piebilda “Sorainen” advokāts Andris Tauriņš.

Vairākkārt vēstīts par reģionālo mediju sūdzībām par pašvaldību veidotajiem informatīvajiem izdevumiem, kas imitē presi, bet nav redakcionāli neatkarīgi. 2016.gada februārī tika aplēsts, ka gandrīz katra no 119 Latvijas pašvaldībām atbilstoši savām budžeta iespējām jau gadiem drukā savu oficiālo izdevumu

Vēlāk šis jautājums nonāca līdz Saeimai, un Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija janvārī atbalstīja priekšlikumu liegt valstij un pašvaldībām veidot periodiskos izdevumus un interneta vietnes kā masu informācijas līdzekļus. Taču Saeimai vēl neizdevās vienoties par šādu risinājumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti