Dienas notikumu apskats

Ar vizīti Lielbritānijā Polijas premjerministre vēlas stiprināt abu valstu attiecības

Dienas notikumu apskats

EK viceprezidents: Junkera investīciju plāns nes augļus un turpināsies

E-veselību atliek līdz septembrim – tajā būs slimības lapas un apmaksāto zāļu receptes

E-veselību atliek līdz septembrim – tajā būs slimības lapas un valsts apmaksāto zāļu receptes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Lai gan Veselības ministrija sākotnēji vēlējās jau 1.decembrī ieviest e-veselības sistēmu, kas ļautu izrakstīt receptes un slimības lapas tikai elektroniski, līgumi par tās lietošanu joprojām nav noslēgti ar visiem ģimenes ārstiem, tāpēc valdība otrdien, 29.novembrī, nolēma obligāti slimības lapas elektroniski ieviest 1.septembrī. Savukārt receptes no 2017.gada 1.septembra obligāti būs jāizraksta elektroniski tikai valsts pilnībā vai daļēji apmaksātajiem medikamentiem. 

Līdz septembrim e-veselības sistēmas lietošana būs brīvprātīga.

Pēc sistēmas ieviešanas noslēgtā darbnespējas lapa vairs nebūs jānes papīra formātā darba devējam, jo informācija par darbnespējas periodu automātiski nonāks Valsts ieņēmumu dienestā (VID) un būs pieejama iedzīvotāja darba devējiem VID elektroniskajā sistēmā.

E-veselības sistēma, kurā visi pacienta dati tiks uzglabāti elektroniski, salīdzinot ar šobrīd spēkā esošo medicīnisko dokumentāciju papīra formātā, paredz caurspīdīgumu veselības aprūpes datu plūsmā, piemēram, ārstiem un farmaceitiem būs redzams izrakstīto recepšu pamatojums un objektīvā nepieciešamība, būs iespējams sekot līdzi izrakstīto darba nespējas lapu apjomam u.c, norāda Veselības ministrija. 

Noteikumos paredzēts, ka veselības sistēma tiks papildināta ar jauniem medicīniskiem dokumentiem, piemēram, traumu ievainojumu un saindēšanās gadījumu karti, narkoloģiskā pacienta karti, cukura diabēta pacienta karti, tuberkulozes pacienta karti, onkoloģiskā pacienta reģistrācijas un ārstēšanās kartēm u.c., paredzot kārtību, kādā ārstniecības iestādei minētie dati ir jāievada veselības informācijas sistēmā.

Iepriekšminētos medicīniskos datus ārstniecības iestādēm būs pienākums e-veselības sistēmā ievadīt no 2017.gada 1.septembra, bet līdz šim datumam tos varēs ievadīt tāpat kā iepriekš Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) reģistra vienotās informācijas sistēmā (PREDA).

Papildus noteikts, ka ārstniecības iestāde varēs nesniegt elektroniskajā darbnespējas lapā diagnozi gadījumā, ja pacients to pieprasa. Tādā gadījumā ārstam vai ārsta palīgam diagnozes vietā būs jānorāda speciāls kods.

Šobrīd noteikts, ka e-veselības sistēmas lietotāji (ārstniecības personas, farmaceiti, pacienti u.c.) līdz 2016.gada 31.decembrim sistēmai var piekļūt, autentificējoties caur Latvijas valsts portālu www.latvija.lv, savukārt no 2017.gada 1.janvāra – tikai izmantojot informācijas sistēmas autentifikācijas līdzekli (personas apliecību jeb eID).

Ņemot vērā to, ka saskaņā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem eID izsniegta vien nelielai daļai Latvijas iedzīvotāju, ar grozījumiem noteikts, ka e-veselības sistēmas lietotāji arī pēc 2017.gada 1.janvāra veselības informācijai sistēmas datiem varēs piekļūt, izmantojot portāla latvija.lv autentifikācijas veidus. Savukārt no 2019.gada 1.janvāra e-veselības sistēmai varēs pieslēgties, tikai izmantojot eID.

Lai nodrošinātu uzskaiti par nelaimes gadījumiem darbavietā un arodslimību izmeklēšanu, noteikumi papildināti ar punktu, kas nosaka, ka Valsts darba inspekcijai būs tiesības veselības informācijas sistēmā apstrādāt informāciju par noslēgtajām un anulētajām darbnespējas lapām, kurās kā darbnespējas cēlonis norādīts „nelaimes gadījums darbā”.

“1. septembris ir tas brīdis, kad tas ir jādara tiešām obligāti. Mana pārliecība ir, ka tam ir jāsāk strādāt jau ātrāk. Šobrīd mēs runājam par brīvprātības principu nevis tāpēc, lai to nelietotu, bet tiešām tādēļ, lai labi iztestētu, pielāgotu varbūt kaut kādas lietas, lai tas ir ērtāk lietošanā, un, kas ir svarīgi, lai ārsts pievērš lielāku uzmanību pacientam nevis lielāko daļu laika skatās ekrānā,” norādīja veselības ministre Anda Čakša. 

Aptiekām dati par e-receptēm būs jāievada e-veselības sistēmā jau no decembra

Valdība arī noteica, ka aptiekām dati par e-receptēm veselības informācijas sistēmā būs jāievada no 2016.gada 1.decembra. Ja ārsts būs izrakstījis e-recepti, aptiekām dati par izsniegtajām zālēm sistēmā būs jāievada obligāti. 

Līdz 2017.gada 31.augustam ārsta izrakstītu papīra recepti (izrakstītu ar roku uz papīra vai izdrukātu no ārstniecības iestādes informācijas sistēmas, kas nav integrēta ar e-veselības sistēmu) farmaceitam nav pienākums ievadīt e-veselības sistēmā.

Ar 2017.gada 1.septembri aptiekām būs pienākums sniegt informāciju e-veselības sistēmā par visām izrakstītajām un izsniegtajām zālēm, kuras izrakstītas uz īpašās receptes veidlapas un kuru iegādes izdevumus pacientam daļēji vai pilnībā kompensē no valsts budžeta līdzekļiem.

Ar 2017.gada 1.septembri kompensējamo zāļu informācijas ievade tiks pilnībā pārcelta no vadības informācijas sistēmas uz e-veselības sistēmu.

Līdz 2017.gada 31.augustam saglabājas līdzšinējā kārtība.

Ārsti ar valdības lēmumu apmierināti

Ārstu biedrības vadītājs Pēteris Apinis pašreizējo e-veselības sistēmu nosauca ne vien par kaķi maisā, bet par maisu, kurā paša kaķa nemaz nav.  

 “Es esmu prasījis daudziem izciliem Latvijas IT speciālistiem, ko šāda sistēma maksā un kas tas ir. Viņi saka, ka mūsdienās tāda maksā aptuveni 100 000 eiro. Mēs esam iztērējuši apmēram 11,4 miljonus eiro, un patiesībā esam radījuši nevienam nevajadzīgu sistēmu. Es domāju, ka viņu pārtaisīt un pa jaunu radīt ir vieglāk, nekā mēģināt salāpīt veco,” sprieda Apinis. 

Bet ārsti cer, ka līdz septembrim atbildīgie ierēdņi beidzot uzklausīs viņu iebildes, bet sistēmas izstrādātāji labos pašreizējās nepilnības.   

Ģimenes ārsts Pauls Princis no Ventspils otrdien uz valdības sēdi ieradies pusstundu pirms sākuma un vēl izskatīja visus punktus savā līgumā ar valsti par e-veselību, kas viņu neapmierina un par ko viņš vēlējās brīdināt ministrus. Piemēram, šobrīd sistēma neļauj turpināt vienu un to pašu slimības jeb darba nespējas lapu pēc sestdienas un svētdienas - jāver vaļā cita. Un šādu labojamu nepilnību ir daudz. Lai gan ārsti to norādīja jau pēc Jāņiem, izlabots nav nekas.

“Mums vajadzēs izdot jaunu lapu un par šo vajadzētu kliegt visiem darba devējiem, jo tas atstāj milzu iespaidu uz visu fiskālo politiku. Viņiem būs jāmaksā par divām darba nespējas lapām. Sistēma nav gatava!” uzsvēra Princis.

Ārsti sēdes laikā iekarsa, kad ministri centās nepieļaut atkāpes no termiņa. Labklājības ministra Jāņa Reira (“Vienotība”) arguments arī ir tieši darba nespējas lapas, kuras ārsti izrakstot par trešo daļu vairāk nekā agrāk. E-veselība ļaus izsekot arī šādām viltus lapām. Beigās tomēr panākts kompromiss – sistēma būs obligāta no 1.septembra.  

Ārsti ir apmierināti ar šo lēmumu, savukārt ministrei tagad katru mēnesi būs jāatskaitās valdībai - kas izdarīts, kas mainīts.  

 “Mēs esam gandarīti par to, ka Ministru kabinets un premjers ir pagarinājis šo laiku saprātīgās robežās, lai veiktu svarīgus soļus, kas līdz šim gada laikā nebija vispār veikts,” pauda Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide.

Ģimenes ārstu asociācija vēlas grozījumus likumā, kas ļautu pasargāt pacientu datus, kā arī vismaz pusgadu ilgu elektronisko darbnespējas lapu izsniegšanas pilotprojektu, kuru pēc tam varētu izvērtēt,” norādīja Veide.

“Ja produkts ir veiksmīgs, mēs visi ārsti pieslēdzamies, un strādājam ar e-darbnespējas lapu. Tad, kad ir ieviesta šī darbnespējas lapa, tad tādā pašā procesā mēs ķeramies klāt pie nākamā projekta, tas ir pie e-receptes, un tādā veidā arī pie pārējiem,” klāstīja Veide.

Runājot par datu aizsardzību, Čakša norādīja, ka ārstējošo ārstu pieeja pacientu datiem vienmēr būs aktuāls jautājums.

“Mēs varam iet divu veidu ceļus. Viens – noslēdzot pieejamību un ļaujot pacientam vai iedzīvotājam atvērt šos datus, vai atverot datus un ļaujot pacientam tos aizvērt. Tās valstis, kas gāja ceļu, ļaujot atvērt, diemžēl parāda, ka sistēmas pašas par sevi nestrādā. Protams, ka darbs ar sensitīviem datiem vienmēr ir ļoti sarežģīts. Tādēļ arī mums šī diskusija ir palikusi atvērta, kādā veidā mēs salāgosim, lai visas prasības būtu ievērotas,” atzina ministre.

Latvijas Ģimenes ārstu asociācija piektdien plāno lemt par protesta akciju rīkošanu saistībā ar e-veselības projektu un mediķu atalgojumu. Pēc valdības sēdes asociācijas vadītāja Sarmīte Veide norādīja, ka e-veselības ieviešanas termiņa pagarināšana ir pozitīvs solis, ko Veide arī norādīs asociācijas biedriem.

Decembra vidū būs zināmi arī dienesta izmeklēšanas rezultāti par to, kuri ierēdņi atbildīgi par gauso e-veselības sistēmas izstrādes gaitu un iztērētajiem miljoniem.  

E-veselības platformu izstrādājis "Lattelecom".  Atbilstoši līgumiem ar NVD un parakstītajiem darbu pieņemšanas nodošanas aktiem NVD samaksāja SIA "Lattelecom Technology" 1,1 miljonu  latu (bez PVN) (2011.-2014.gadā.), savukārt SIA "Lattelecom" no 2014.gada līdz šim samaksāti 1,4 miljoni eiro (bez PVN).

E-veselības sistēmu Latvija ievieš jau gandrīz 14 gadus, termiņus atliekot, mainoties ministriem un izstrādātājiem.   Tagad, ņemot vērā e-veselības izstrādes grūtības un daudzās sūdzības, sistēmas ieviešanas periodu Veselības ministrija piekrita pagarināt.  Līdz ar to ārsti sistēmu no 1.decembra varēs izmantot brīvprātīgi, nevis jau obligāti. Sākotnēji bija plānots, ka šis pilotprojekts ilgs septiņus mēnešus, un tikai no 1.jūlija e-veselība beidzot būs spēkā visā valstī.

Jau iepriekš ģimenes ārsti asi iebilda, bet Veselības ministrija iepriekš uzstāja, ka elektroniskās darbnespējas lapas e-veselības sistēmā obligāti jāsāk izrakstīt no 1.decembra, bet papīra darbnespējas lapas no šīs dienas izzudīs. Vēlāk veselības ministre Anda Čakša piekāpjas, solot piedāvāt pārejas periodu e-veselības projekta ieviešanai. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti