Panorāma

Saeimā apstiprina izmaiņas

Panorāma

Nedēļa līdz filmas «Nameja gredzens» pirmizrādei

Slimības pabalstu piesaka WWW.VSAA.LV

E-veselības sistēmas problēmas apgrūtina arī darbu ar elektroniskajām slimības lapām

No šī gada sākuma ģimenes ārsti darba nespējas lapas var reģistrēt elektroniski, taču grūtības ir ar slimības lapu apstrādi. Kamēr e-veselība strādā palēnināti, dažkārt aģentūras darbiniekiem nākas gaidīt pat astoņas minūtes, līdz šis e-dokuments atveras un iespējams lemt par pabalsta piešķiršanu.

Lai gan jau kopš gada sākuma slimības vai maternitātes pabalstam var pieteikties interneta vidē, principā neizejot no mājas, Zelču ģimene Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) filiālē Rīgā, Fridriķa ielā, meklē iesnieguma veidlapas un sāk tās aizpildīt. Viņi gaida mazuli, tāpēc piesakās maternitātes pabalstam.

Elektroniski pieteikties Zelču ģimene pat mēģināja, bet viņiem nedarbojās internetbanka. Arī ģimenes ārstam nebija izdevies tikt pie sistēmas.

Ja viņiem interneta banka strādātu, tas būtu dažu datora peles klikšķu jautājums. VSAA mājaslapā aicinājums iesniegt iesniegumu slimības pabalstam e-vidē izlec kā pirmais. Tālāk vienkārši jāspiež e-ikona un jāpierāda sava identitāte ar kādas bankas kodu kartes palīdzību.

Ja ārsts slimības lapu ir noslēdzis, tā interneta vidē būs pieejama nākamajā dienā, jo datu papildināšana notiek pa nakti. Lapa būs redzama uzreiz. Tālāk jāatzīmē konta numurs un jāapliecina, ka tiešām uz darbu negājāt.

Diemžēl daudzi cilvēki alojas, domādami, ka kopš darbojas e-veselība, iesniegums par pabalstu nav jāraksta. Ir gan! Ja pašam datora nav, vismaz Rīgas filiālēs ir e-kiosks, kur VSAA darbinieki parāda, kā pieteikties slimības pabalstam.

Grūtības gan sākas ar datu apstrādi. Elektroniskās darba nespējas lapa veras vaļā pārāk ilgi. VSAA darbinieki novērojuši, ka vislēnāk tas notiek laikā no plkst.11 līdz 15. “Mēs to vēlamies darīt, bet viņa griežas, griežas, un ilgākais laiks ir astoņas minūtes. Tas paildzina!” stāsta VSAA pārstāve Iveta Daine.

Nacionālajā veselības dienestā gan neesot saņemtas oficiālas sūdzības no VSAA, bet šo lēno darbību filiālēs sola pārbaudīt. Tur gan atzīst, ka galvenais ir ieguvums pašam pacientam, jo e-vidē iespējams arī informēt darba devēju, ka lapa ir atvērta.

Nacionālā veselības dienesta pārstāve Evija Štālberga norāda, ka informācija par noslēgto darba nespējas lapu automātiski tiek nosūtīta Valsts ieņēmumu dienestam.

Jāatgādina, ka slimības pabalstu par A darba nespējas lapu joprojām maksā darba devējs. Iesniegums jāraksta par B lapu, ko izsniedz no slimošanas 11. dienas vai par slima bērna kopšanu. Pabalstam joprojām var pieteikties, arī aizpildot iesniegumu uz vietas kādā no filiālēm.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti