Panorāma

Panorāma

Panorāma

Transplantologiem daudz atteikumu

E-veselību atliks līdz 1. jūlijam

E-veselības lietošana ārstiem varētu būt obligāta no jūlija

Ņemot vērā e-veselības izstrādes grūtības un daudzās sūdzības, sistēmas ieviešanas periodu nākamnedēļ valdība plāno pagarināt vēl par septiņiem mēnešiem. Līdz ar to ārsti sistēmu no 1.decembra varēs izmantot brīvprātīgi, nevis jau obligāti. Šis pilotprojekts ilgs septiņus mēnešus, un tikai no 1.jūlija e-veselība beidzot būs spēkā visā valstī.

Stradiņa slimnīcas operāciju blokā beidzas kārtējā operācija. Anesteziologs Juris Aprups vispirms pārliecinās, ka pacients jūtas labi un tad uzreiz dodas pie datora, lai sistēmā ievadītu visus medikamentus, kas lietoti operācijas laikā un citu svarīgu informāciju. To darīs arī ķirurgs.

Jau gadu visi mediķi lieto sistēmu “Ārsta birojs”, kas pasūtīta un izstrādāta tieši Stradiņa slimnīcai. “Ja, stājoties nodaļā, dokumenti aizkavējas par 3-4 stundām, bet analīzes mūsu laboratorijā ir gatavas jau stundas laikā, mēs visu uzreiz šeit redzam,” stāsta ārsts anesteziologs Juris Aprups.

Stradiņa slimnīca noslēgusi arī līgumu ar valsti par e-veselības lietošanu, taču viņi šo sistēmu integrē jau apritē esošajā “Ārstu birojā”. To paveicis sistēmas izstrādātājs.

Valkas ģimenes ārsts Māris Nātra līdz šim strādāja ar sistēmu “Prof Doc”. Arī viņš tagad noslēdzis līgumu par e-veselību, un viņu kaitina ne tikai tās lēnums. Arī tas, cik daudz joprojām jāraksta ar rokām, piemēram, ievadot katras receptes kodu.

Uz šo sūdzību e-veselības izstrādātāji atbild, ka pārejas periods, kamēr receptes numurs būs jāvada ar roku, būs tik garš, līdz visi zāļu izsniedzēji būs pievienojušies e-veselības tīklam.

Papīra receptes gan palikšot apritē, jo ārsti zāles izraksta arī mājas vizīšu laikā. Un, ja pacientam steidzami vajadzēs medikamentu, kāds tuvinieks uz aptieku vienalga dosies ar recepti rokās.

Otrs, kas izbrīna ārstu, ir māsu izslēgšana no e-veselības lietotāju loka. Ārsta palīgam piekļuve e-veselībai ir, māsām – nav. E-veselības izstrādātāji noteikumus par māsu iesaisti e-veselības lietošanā plāno skatīt jau pēc sistēmas ieviešanas. “Mēs jau par to runājām ātrāk, bet nav panākta vienošanās,” skaidro NVD E-veselības nodaļas vadītāja Linda Freimane.

Par e-veselības ieviešanu ir noslēgti 680 līgumi, no tiem 120 ar ģimenes ārstiem un vēl 2300 līgumi ir sagatavoti un gaida parakstīšanu. Savukārt par tām aptiekām, slimnīcām un ārstu praksēm, kur jau lieto e-veselību, informēs īpaša uzlīme. 

Jau iepriekš ģimenes ārsti asi iebilda, bet Veselības ministrija iepriekš uzstāja, ka elektroniskās darbnespējas lapas e-veselības sistēmā obligāti jāsāk izrakstīt no 1.decembra, bet papīra darbnespējas lapas no šīs dienas izzudīs. Vēlāk veselības ministre Anda Čakša piekāpjas, solot piedāvāt pārejas periodu e-veselības projekta ieviešanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt