E-veselības kursos ārstiem aizliedz informēt sabiedrību par sistēmas kļūdām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Veselības ministrija, lai arī piekāpusies ģimenes ārstiem un atlikusi e-veselības sistēmas ieviešanu līdz jūlijam, tomēr cer, ka drīzumā sistēma sāks strādāt un vismaz receptes un slimības lapas tiks izrakstītas tikai elektroniski. Ģimenes ārstiem par e-veselības programmu organizē kursus, bet, izrādās, par to, kā programma strādājot un  par kļūdām nevienam stāstīt nedrīkst, noskaidroja LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens”.  

Vairāki ģimenes ārsti nevēlējas ar raidījumu runāt par e-veselības sistēmu, bet ģimenes ārsts Andris Baumanis raidījumam  norādīja uz atteikumu iemesliem – “grūti runāt par to, ko es pats esmu kaut kādas desmit dienas testējis”.

“Otra lieta, pašlaik ir tā, ka būtu labi, ka tie ierēdņi paši jums parāda to. Jo mēs, ārsti, zem sitiena esam. Es arī tomēr gribētu rītā strādāt par ārstu. Jebkura sistēma var ļoti ātri atspēlēties pret to, kas palaiž muti,” uzskata Baumanis.

Savukārt ģimenes ārstu prakšu programmas “Profdoc” izplatītāja Latvijā Iva Vigule raidījumam atklāja vēl vairāk – kursos par sistēmas lietošanu ārstiem liek parakstīt papīru par ziņu neizpaušanu.

“Es aizgāju vienas dakteres vietā uz kursiem, mums lika parakstīt papīru, kur mēs ar savu parakstu apliecinām, [..] ka es neizpaudīšu trešajām personām tai skaitā informāciju par kļūdām un nepilnībām, kas ir konstatētas šajā apmācību procesā,” pastāstīja Vigule.

“Visi izbolīja acis, un visi vispār bija mēmi no brīnumiem, bet tātad cirkulē normāli tāds papīrs, kurš tiek katram ārstam pagrūsts priekšā parakstīt, pirms viņš sāk mācīties testa režīmā.  Tas nav normāli...”  norādīja Vigule.

Turklāt gan Veselības ministrija, gan arī Nacionālais veselības dienests (NVD) sola, ka e-veselības sistēma labi savienosies ar pašlaik izmantotajām ārstu prakšu programmām, kas nozīmē, ka ārsts pat varēs lietot savu līdzšinējo programmu, izrakstīt, piemēram, receptes tajā, bet visa informācija automātiski ielasīsies arī e-veselības sistēmā.

Daudziem ārstiem tas būtu pat ļoti ērti, bet Vigule secināja, ka tas ir tikai solījums.  Ārstu prakšu programmas “ProfDoc” izplatītāji Latvijā mēģinājuši programmas savietot, bet nekas nedarbojās.

“Pirmo tādu testēšanas vietni viņi mums piedāvāja oktobra beigās, to scenāriju viņi izsūtīja. [..] Tas, kas tur tika konstatēts, ka tur ir ārkārtīgi daudz kļūdu, kur vispār nav iespējams virzīties uz priekšu tajā testa izpildē. [..] Īstenībā ļoti nekvalitatīvi izstrādāts šis tests, kuru vispār nebija iespējams izpildīt. Pēc apmēram trīs nedēļu bezjēdzīgas darbošanās NVD to vispār atcēla un pārtrauca visu,” pastāstīja Vigule.

E-veselības platformu izstrādājis "Lattelecom", un uzņēmumam valsts jau samaksājusi deviņus miljonus eiro. 

E-veselības sistēmu Latvija ievieš jau gandrīz 14 gadus, termiņus atliekot, mainoties ministriem un izstrādātājiem.   Tagad, ņemot vērā e-veselības izstrādes grūtības un daudzās sūdzības, sistēmas ieviešanas periodu nākamnedēļ valdība plāno pagarināt vēl par septiņiem mēnešiem. Līdz ar to ārsti sistēmu no 1.decembra varēs izmantot brīvprātīgi, nevis jau obligāti. Šis pilotprojekts ilgs septiņus mēnešus, un tikai no 1.jūlija e-veselība beidzot būs spēkā visā valstī.

Par e-veselības ieviešanu šobrīd ir noslēgti 680 līgumi, no tiem 120 ar ģimenes ārstiem, un vēl 2300 līgumi ir sagatavoti un gaida parakstīšanu.  

Jau iepriekš ģimenes ārsti asi iebilda, bet Veselības ministrija iepriekš uzstāja, ka elektroniskās darbnespējas lapas e-veselības sistēmā obligāti jāsāk izrakstīt no 1.decembra, bet papīra darbnespējas lapas no šīs dienas izzudīs. Vēlāk veselības ministre Anda Čakša piekāpjas, solot piedāvāt pārejas periodu e-veselības projekta ieviešanai.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti