Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

E-receptes tuvojas – ārpus jaunās sistēmas tikai viena aptieka

Teju visi ģimenes ārsti Latvijas reģionos un aptuveni 90% Rīgā jau noslēguši līgumu ar Nacionālo veselības dienestu (NVD) par e-veselības izmantošanu. Dienests plāno, ka līdz gada beigām vienošanos varētu parakstīt ar pilnīgi visiem ģimenes ārstiem. Turklāt ārpus e-veselības sistēmas visā valstī palikusi vairs tikai viena aptieka, un vairums aptieku sistēmas lietošanu jau izmēģinājušas.

Jau pēc nepilnām divām nedēļām ģimenes ārstiem visā Latvijā ir jābūt noslēgtam līgumam par e-veselības sistēmas lietošanu. Obligāti elektroniski būs jāizraksta darba nespējas lapas un kompensējamo un daļēji kompensējamo medikamentu receptes.

NVD pieņem, ka lielākā daļa ārstu, reiz sākuši sistēmu lietot, elektroniski turpmāk izrakstīs visas receptes tajā. Tas nozīmē, ka vizītes laikā ārsts recepti ievadīs elektroniskajā sistēmā, nevis izsniegs papīra formātā, kā tas ir pašlaik, un pacientam, ierodoties jebkurā aptiekā, recepte jau būs priekšā.

Lai zāles saņemtu, aptiekā jāuzrāda personu apliecinošs dokuments – pase vai ID karte. Savukārt, ja pēc zālēm dodas nevi pacients, bet kāds cits, šai personai jāuzrāda savs personu apliecinošais dokuments, kā arī jāspēj nosaukt pacienta izrakstītās e-receptes identifikācijas numuru, ko var vai nu apskatīties e-veselības sistēmā vai to var pajautāt ārstam, kurš e-recepti izrakstījis. 

Iespējams arī e-veselības sistēmā deleģēt personas zāļu izņemšanai, tad receptes identifikācijas numurs nebūs jāzina. Tāpat tas nav jāsauc vecākiem, pērkot zāles saviem bērniem.

Nacionālajā veselības dienestā teju visi spēki šobrīd koncentrēti uz to, lai līdz gada beigām līgumus par e-veselības lietošanu noslēgtu ar visiem ārstiem.

Vienošanās vēl nav parakstīta ar aptuveni 5-7% ģimenes ārstu.

“Nu jau zem simt ir palikuši tie līgumi, kas vēl ir jānoslēdz. Mēs arī informējam un sazināmies ar katru no ārstiem, kas vēl nav noslēguši līgumus, lai šajās atlikušajās dienās varētu noslēgt visus līgumus,” norāda NVD pārstāve Linda Freimane. Arī ārsts, kurš vēl nebūs pieslēdzies e-veselībai, pēc 1.janvāra drīkstēs pieņemt pacientus.

Līdz ar jauniem lietotājiem arvien aug arī izrakstīto e-recepšu skaits. “Pagājušās nedēļas laikā ir izrakstītas 40 000 recepšu. Ja paskatāmies laiku atpakaļ, tur bija mēneša laikā izrakstīts attiecīgais skaits e-recepšu. Un arī lietotāju skaits pieaug strauji, pagājušā nedēļā 150 jaunas iestādes ir pieslēgušās sistēmai,” stāsta Freimane.

Šobrīd, ieejot e-veselības vietnē, redzams paziņojums par iespējamiem darbības traucējumiem. Nacionālajā veselības dienestā gan norāda, ka sistēma tiek uzlabota nepārtraukti.

Arī ārsts Māris Nātra Valkā, kurš līdz šim e-veselību asi kritizējis, atzīst – sistēma ir uzlabota. Tomēr privātās elektroniskās sistēmas, kuras ārsti iegādājas par kapitācijas naudu, vēl joprojām ir daudz efektīvākas par valsts piedāvāto bezmaksas sistēmu. 

“Sistēma ir kļuvusi ātrāka, bet tā nav tik ātra, elastīga, darboties spējīga, lai mēs, ģimenes ārsti, nodrošinātu normālu pakalpojumu sniegšanu pacientiem.

Jo Ministru kabineta noteikumi neatļauj māsām, ārsta palīgiem palīdzēt man šajā darbā,” saka ārsts Nātra.

Nacionālajā veselības dienestā sola ar laiku mainīt sistēmu, lai e-receptes varētu sagatavot arī māsas un ārsta palīgi. Darba nespējas lapas gan ne, jo to izrakstīšana daudz laika neaizņemot. Jāpiebilst, ka pacienti, kuri tomēr arī turpmāk vēlēsies parastu, nevis elektronisku recepti, varēs lūgt to ārstam izrakstīt arī ar roku.

Ziņots, ka pēc ārstu iebildumiem un strīdiem ar Veselības ministriju pēdējā vienošanās paredz, ka e-veselības lietošana būs obligāta no 1.janvāra, un šajā sistēmā būs jāizraksta darba nespējas lapas un receptes.

1 komentārs
Harijs Saukums
Un kura aptieka būs tā, kas laidīs nesankcionētās zāles un finanses apejot e-veselību?
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti