«Dzimtas sētas» un «Peltes īpašumu» lietā administratorus tur aizdomās par naudas atmazgāšanu

Kriminālprocesā par iespējamiem pārkāpumiem SIA “Dzimtas sēta” un SIA “Peltes īpašumi” maksātnespējas procesos par aizdomās turētajiem atzītas sešas personas, tajā skaitā maksātnespējas administratori, informēja prokuratūra.

Starp aizdomās turētajiem ir nu jau no amata atstādinātais maksātnespējas administrators Māris Sprūds, viņa dzīvesbiedre Ilze Gulbe, kā arī bijušais Nacionālās apvienības ģenerālsekretārs Aigars Lūsis, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

NA līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars aģentūrai LETA atzina, ka Lūsis pēc savas iniciatīvas savulaik jau atkāpies no amatiem partijā uz laiku, kamēr viņš tiesiskā ceļā nepierādīs savu taisnību. Šādi viņš rīkojies nolūkā pasargāt partiju no nomelnošanas, kas varētu sekot saistībā ar kriminālprocesu. "Manuprāt, tā ir adekvāta un cienījama rīcība, ko partija respektē," komentēja Dzintars.

Sprūda aizstāvis citā procesā, kas saistīts ar likvidējamo "Trasta komercbanku", Jānis Rozenbergs aģentūrai LETA apstiprināja, ka Sprūdam ir aizdomās turētā statuss arī lietā par iespējamiem pārkāpumiem uzņēmumos "Dzimtā sēta" un "Peltes īpašumi".

Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētās prokuratūras prokurors pašlaik veic pirmstiesas izmeklēšanu par iespējamiem pārkāpumiem  SIA “Dzimtas sēta” un SIA “Peltes īpašumi” maksātnespējas procesos.

Valsts ieņēmumu dienesta Finanšu policijas pārvaldes darbinieki Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētās prokuratūras prokurora uzdevumā 9. jūnijā šajā kriminālprocesā veica deviņas kratīšanas.

Pirmstiesas izmeklēšanā 9. jūnijā  divas personas atzītas aizdomās turētajiem  par naudas atmazgāšanu lielā apmērā.

Turklāt aizturēta sertificēta maksātnespējas administratore, kura 10. jūnijā atzīta par aizdomās turēto par naudas atmazgāšanu lielā apmērā.

14. jūnijā par aizdomās turēto par naudas atmazgāšanu un piesavināšanos lielā apmērā atzīts maksātnespējas administrators, kurš šobrīd atstādināts no administratora amata darbības veikšanas.

15. jūnijā par aizdomās turēto atzīts bijušais maksātnespējas administrators, šobrīd zvērināts advokāts. Viņš tiek turēts aizdomās par naudas atmazgāšanu un piesavināšanos lielā apmērā un par līdzdalību noziedzīgā nodarījumā.

Turklāt šajā kriminālprocesā pieņemts lēmums par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanas juridiskajai personai procesa uzsākšanu.

Savukārt 2017. gada 16. jūnijā par aizdomās turēto atzīta vēl viena persona.

Piecām personām piemēroti drošības līdzekļi, kas nav saistīti ar brīvības atņemšanu.

Detalizētāku informāciju prokuratūra nesniedz.

Prokuratūra atgādina, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.

LTV „Panorāma” jau janvārī vēstīja, ka Maksātnespējas administrācija pārbaudē par iespējamu administratora Māra Sprūda atrašanos interešu konfliktā secināja, ka pastāv pamatotas šaubas par Sprūda objektivitāti. Administrācijas ieskatā Sprūds nebija sniedzis visas ziņas tiesai par savu saistību ar uzņēmuma “Peltes īpašumi” maksātnespējas procesā iesaistītajām personām, tādēļ, iespējams, viņš nemaz nedrīkstētu administrēt konkrēto procesu. Saskaņā ar likumu maksātnespējas administratori nedrīkst būt personiski ieinteresēti procesā.

Bet Rīgas rajona Latgales priekšpilsētas tiesa apmierinājusi Sprūda prasību, ar kuru viņš apstrīdēja Maksātnespējas administrācijas lēmumu, kas norādīja uz Sprūda iespējamo neobjektivitāti uzņēmuma „Peltes īpašumi” lietā.

Maksātnespējas process, kurā par Sprūda rīcību Maksātnespējas administrācijai radās šaubas, saistīts ar zemi kādreizējās Sužu bāzes teritorijā Ķīšezera krastā. Zeme kādreiz piederēja uzņēmumam "Peltes īpašumi", kas kļuva maksātnespējīgs, un maksātnespējas procesa rezultātā nonāca ar administratoru saistītu cilvēku rokās.

Par īpašuma realizācijas un saistību shēmu pērn rakstīja žurnāls "Ir". „Peltes īpašumi” bija parādā 3,1 miljonu eiro Kiprā reģistrētam uzņēmumam „Velven Limited” un parāds tika nodrošinātas ar 10 miljonu eiro vērtu hipotēku jau minētajai zemei.

Prasījuma tiesības pārpirka Sprūda draugs un kādreizējais kolēģis Aigars Lūsis. "Peltes īpašumu" zeme savukārt tika pārdota uzņēmumam "Sužu pussala", kuras pārstāvis savukārt izrādījās vēl viens ar Sprūdu saistītais - jurists Oskars Ercens.

Firma par zemi naudu nemaksāja, bet uzņēmās "Peltes īpašumu" parādu pret Lūsi. Vēlāk Lūsis parāda piedziņas tiesības pārdeva firmai „Epire Investment”, ko vada Sprūda bērnu māte Ilze Gulbe. Likums stingri aizliedz administratoriem atrasties interešu konflikta situācijā, tāpēc maksātnespējas administrācijā sūdzību iesniedza agrākais „Peltes īpašumu” valdes loceklis Neils Dženings.  

Savukārt kriminālprocesā, kurā aizturēti trīs maksātnespējas administratori un viens finansists, aizturētās personas tiek turētas aizdomās par izspiešanu un nelikumīgi iegūto finanšu līdzekļu legalizēšanu. Lieta saistīta ar likvidējamo un maksātnespējīgo “Trasta komercbanku”, kuras administrators ir Ilmārs Krūms. Līdz ar Krūmu trešdienas, 7.jūnija, vakarā policija aizturējusi administratoru Māri Sprūdu, viņa kolēģi Nauri Durevski un finansistu Jorenu Raitumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt