Dziedošā gide Irēna Kjarkuža no Preiļiem saņem Latgales Tūrisma gada balvu

Jau septīto reizi pasniegtas Latgales Tūrisma gada balvas, izceļot labākos nozares profesionāļus, kuri darbojas tūrisma nozarē un veicina kopējo reģiona atpazīstamību, un šogad nominācijā "Tūrisma profesionālis" balvu saņēma dziedošā gide no Preiļiem Irēna Kjarkuža, kura tūrisma jomā darbojas jau divdesmit piekto gadu. 

Dziedošā gide Irēna Kjarkuža no Preiļiem saņem Latgales Tūrisma gada balvu
00:00 / 05:30
Lejuplādēt

Arī saņemot Latgales Tūrisma gada balvu, gide Irēna Kjarkuža pēc klātesošo lūguma dzied. Irēna ir zināma kā dziedošā gide, kuras repertuārā ir gan garīgās, gan laicīgās dziesmas. Tūrisma jomā viņa darbojas kopš 1998. gada, kad sāka strādāt Preiļos kā tūrisma organizatore. Tas bija laiks, kad tūrisma informācijas centru vēl nemaz nebija. Taču tas Preiļos tika izveidots projekta ietvaros pēc gada, mācoties no zviedru speciālistiem.

Kjarkuža stāstīja: "Un tā nu 1999. gada 1. februārī Preiļos tika atklāts Tūrisma informācijas centrs, es kļuvu par tā vadītāju, un līdz pat 2017. gadam es to arī vadīju. Tad paliku Preiļu novada domē kā tūrisma konsultante un arī kā gide, jo gids ir mans sirdsdarbs, kur es šīs balvas pārnestā nozīmē sezonas laikā saņemu ik dienu tad, kad novadu te ekskursiju, – mēs parasti ar tūristiem apskaujamies un ļoti mīļi šķiramies, jo tā ir ļoti jauka simbioze, ka es viņiem dodu savas zināšanas un lielo Preiļu mīlestību, un viņi man pretī pozitīvas emocijas par to, cik ļoti viņiem mūsu pilsēta ir iepatikusies, par to, cik ļoti viņus ir aizkustinājusi mana dziedāšana, un līdz ar to man visā Latvijā ir ļoti daudz draugu."

Sākot strādāt, tūristiem Preiļi bija zināma vien kā tranzītpilsēta, kurai brauca cauri, dodoties uz Aglonas baziliku. Taču pamazām tūristi arvien biežāk Preiļos uzkavējās ilgāk. Šobrīd Kjarkužai ir sagatavota ekskursija pusotras līdz divu stundu garumā, iepazīstinot ciemiņus ar Preiļu vēsturi, cilvēkiem, leģendām, parādot pilsētas interesantākās ēkas, un, tad ejot uz Preiļu muižas parku, priecējot arī ar muzikālu sniegumu Preiļu muižas kapelā. Un, ja pirms 25 gadiem Preiļi tūristiem nebija zināma, tad šobrīd Kjarkuža pārliecinoši saka, ka Preiļi ir unikāla pilsēta tūristiem.

Gide norādīja: "Noteikti esam Latvijas siera galvaspilsēta, jo mēs esam lielākie siera ražotāji valstī, un mūsu siers ir ārkārtīgi garšīgs. Tad otra lieta, ar ko mēs lepojamies, – mēs esam Latvijas leļļu galvaspilsēta, jo Preiļos saimnieko ievērojama leļļu māksliniece Vladlena jeb Jeļena Mihailova, kas labos gados Preiļos ir pulcējusi līdz pat 50 000 tūristu, un iedomājieties, ja iedzīvotāju skaits mums ir vien 6 tūkstoši, tad šie 50 tūkstoši viesu ir milzu daudzums."

Kā norādīja Kjarkuža, šis objekts mainās, tādēļ arī tie, kuri jau bijuši, pēc dažiem gadiem droši var doties atkal, jo mainās gan leļļu, gan kostīmu klāsts. Pilsētā mainās arī tūrisma piedāvājums, piemēram, pirms trim gadiem atvērta metālmākslas galerija.

Kjarkuža stāstīja: "Trešā mūsu vērtība ir Preiļu muižas parks, kas ir 46,98 hektāru liels, tā ir desmitā daļa no pilsētas. Un mūsu pils – pērle, kas atdzimst, un jau nākamajā tūrisma sezonā mēs Preiļu viesus aicināsim tajā iekšā, ne tikai no ārpuses apskatīties."

Jautājot, kā ir mainījusies pēdējos gados tūristu interese saistībā gan ar pandēmiju, gan ar Ukrainā notiekošo karu un energoresursu cenu pieaugumu, Kjarkuža atzina, ka 2020. gads, sākoties pandēmijai, tūrisma jomā bijis visražīgākais, šobrīd gan tā vairs neesot.

"Tiešām bija ļoti liels tūristu skaits. Tas mums bija uzplaukuma gads, tad pagājušajā gadā bija nedaudz mazāk, šogad ļoti ietekmēja, ka pieauga degvielas cena, un, protams, cilvēki rēķina, vai viņi var atļauties braukt no Rīgas 200 kilometrus vai tomēr kaut kur tuvāk Pierīgai atpūsties," atzīmēja Kjarkuža.

Taču interesanti, ka tūrisma nesezona aizvien samazinoties, arī decembrī Kjarkužai ir pieteiktas ekskursijas. Janvāris, februāris noteikti būšot klusāks laiks, taču marts, kā pārliecinājusies gide, jau kļūst aktīvāks. Gida darbs noteikti esot interesants, jo divu vienādu ekskursiju nemēdz būt, jo ir jāspēj pielāgoties katrai grupai un tās interesēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti