Dienas ziņas

Cik sver ziemeļbrieža Elmo ragi?

Dienas ziņas

Surdo tulkojums. Dienas ziņas

Dzērājšoferiem konfiscētos auto par augstāko cenu pārdod VID

Dzērājšoferiem konfiscētos auto par augstāko cenu realizē VID

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Vairāk nekā mēnesi spēkā ir izmaiņas Krimināllikumā, paredzot, ka par braukšanu alkohola reibumā virs 1,5 promilēm var draudēt pat cietumsods un automašīnas konfiskācija. Dzērājšoferu vadītie spēkrati pašlaik glabājas Nodrošinājuma valsts aģentūras stāvlaukumos visā Latvijā, bet vēlāk likumā noteiktā kārtībā tos realizēs Valsts ieņēmumu dienests (VID). 

Mēneša laikā kopš stājās spēkā daudz bargāki sodi par braukšanu reibumā Valsts policijā uzsākti 82 kriminālprocesi par sēšanos pie stūres alkohola reibumā virs 1,5 promilēm. Turklāt likums paredz arī transportlīdzekļa konfiskāciju. Tas nozīmē, ka pieķerto dzērājšoferu vadītie spēkrati nonāk Nodrošinājuma valsts aģentūras stāvlaukumos. 

Nodrošinājuma valsts aģentūras Resursu pārvaldes vadītājs Jānis Nebars norādīja: "Mūsu uzdevums ir saņemt no policijas izsaukumu no notikuma vietas un četru stundu laikā reaģēt un pārņemt šo transportlīdzekli. Stāvlaukumi pildās, tāpēc ka vēl nenotiek tas process, kad viņi dodas kaut kur citur."

Par automašīnas konfiskāciju lemj prokuratūra vai tiesa un tad to nodod VID pārziņā, kur savukārt notiek cenu aptauja par transportlīdzekļa realizāciju. 

Tiesas sēžu zāle
Tiesas sēžu zāle

VID atzīmēja: "Cenu aptaujā var piedalīties gan juridiskas, gan fiziskas personas, kurām nav piemērotas sankcijas, nav nodokļu parādu un kuras nav atzītas par maksātnespējīgām."

Savukārt Nebars skaidroja: "Maksimāli ātrākais, ja prokurors pieņem priekšrakstu par sodu, tas stājas spēkā, plus VID realizācijas process – tas varētu būt mēnesis, pusotrs, tas varētu būt maksimāli lielākais ātrums, kad iziet ārā no aģentūras."

Prokuratūrā norādīja, ka vairumā gadījumu pamatīgi iereibuši vadītāji pie stūres sēdušies automašīnai, kura viņam pašam nemaz nepieder. 

Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta virsprokurors Arvīds Kalniņš atzīmēja: "Ja transportlīdzeklis nepieder personai, kura ir vadījusi alkohola reibumā, tad jāaizstāj šī konfiskācija ar attiecīgu naudas summu transportlīdzekļa vērtībā vai daļējā vērtībā. Dzērājšoferi ir vadījuši automašīnas, kas nav dārgas, nav jaunas, līdz ar to izņemšana no satiksmes nav... dzērājšoferim droši vien tā ir sāpīga lieta, bet tās summas pagaidām nav tik lielas."

Prokurors lielākoties dzērājšoferiem piemērojot sabiedriskos darbus, arī naudas sodu. Bet, ja pēc prokurora ieskatiem reibumā braukušajam vadītājam piemērojams cietumsods, transportlīdzeklis vadīts bez tiesībām vai arī persona nepiekrīt prokurora lēmumam par sodu, tad lieta nonāk tiesā. 

Piemēram, Vidzemes rajona tiesā ir trīs kriminālprocesi. Tur atzina, ka vēl pāragri vērtēt, cik ļoti izmaiņas krimināllikumā ietekmēs tiesu darbu, bet noslodze visdrīzāk pieaugs. 

Vidzemes rajona tiesas Cēsīs tiesnese Līga Ašitoka sacīja: "Pieļauju, ka cilvēki noteikti vēlēsies ar savu lietu būt tiesā un strīdēties par šo vērtības piedziņu, par to apmēru, kāds jāpiedzen, vai arī par pašu konfiskācijas faktu." 

Prokuratūrā norādīja, ka no dzērumā braukušajiem šoferiem piedzen vai nu pilnu, vai daļēju transportlīdzekļa vērtību. Lielākās piedzenamās summas līdz šim sasniedz 8500 eiro – tā piemērota kādam pamatīgā reibumā braukušam kravas automašīnas vadītajam, bet mazākās summas ir pārsimt eiro. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti