Panorāma

Daudzi pulciņi bērniem – nelicencēti

Panorāma

No vardarbības cietušiem bērniem garas rindas ekspertīzēm

Dzemdību nama mediķi piekrīt kompromisam

Dzemdību speciālistu un vecmāšu algu palielināšanai tērēs septiņus miljonus eiro

Dzemdību speciālistu un vecmāšu algu palielināšanai no Veselības ministrijas (VM) budžeta plānots novirzīt septiņus miljonus eiro, kas ir tikai puse no iecerētā algu paaugstinājuma, ceturtdien pēc tikšanās ar Rīgas dzemdību nama pārstāvjiem teica veselības ministre Anda Čakša.

Viņa norādīja, ka no 1.aprīļa līdz gada beigām dzemdību speciālistu un vecmāšu algu paaugstināšanai paredzēti septiņi miljoni eiro.

Rīgas Dzemdību nama dzemdību speciālistu atalgojumu no 5,05 eiro stundā palielinās līdz 7,58 eiro, savukārt vecmāšu algas palielinās no 3,50 eiro stundā līdz 4,58 eiro.

Atalgojums sastāv no VM un Dzemdību nama finansējuma.

Algu palielināšanu plānots pārskatīt 2018.gadā. Kā norādīja Dzemdību nama valdes priekšsēdētāja Dagnija Vilnīte, turpināsies darbs pie tarifu metodikas izstrādāšanas, kad paredzēta, lai pārskatītu tarifus, turklāt 2018.gadā veselības ministre aizstāvēšot nepieciešamību tarifu paaugstināt.

Vilnīte Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” sacīja, ka katram darbiniekam jāapdomā piedāvātais atalgojuma apmērs, izmaiņas varētu stāties spēkā no 1. aprīļa, bet “kopējais noskaņojums ir labs”, lai gan ministrijas piedāvājums neizpilda sākotnējo prasību pēc atalgojuma dubultošanas.

Taču budžeta iespējas ir tādas, kādas ir, “piedāvājums pietiekami augsts, darbinieki to novērtēs kā abu”, un atlūgumi noteikt nav gaidāmi, sacīja Vilnīte.  

"Es ļoti ceru, ka viss kolektīvs, kopā izvērtējot šo situāciju, secinās, ka risinājums ir labvēlīgs un visnotaļ turpināsim darbu pilnā sastāvā un visi kopā," piebilda Vilnīte.

Vienlaikus viņa norādīja, ka valdes priekšsēdētājas darbības septiņu gadu laikā šis ir lielākais tarifa pieaugums dzemdību speciālistiem un vecmātēm.

Taujāta, vai nepastāv bažas, ka citas ārstniecības iestādes varētu ņemt ļaunā, ka Rīgas dzemdību nama algas ir lielākas, Vilnīte norādīja, ka par saviem darbiniekiem viņa iestājas visvairāk, un ka, pēc viņas domām, darbs pie nozares algām kopumā turpinās.

Savukārt ginekoloģe, dzemdību speciāliste Vija Veisa sacīja, ka “ārstu balsojums nebija vienbalsīgs un šis ir liels uzticēšanās kredīts veselības ministrei, kura sola, ka prasītajā apjomā algas pieaugs no 2018. gada”. 

Rīgas Dzemdību nama vadītāja vēl nevarēja pateikt, ko pirks mazāk vai par ko maksās mazāk, jo algas pieaugums darbiniekiem notiek esošā budžeta ietvaros. Tāpat arī vadība paļaujas uz ministres solījumu nākamgad vēl palielināt dzemdību tarifu.

Līdz ar vecmātēm un neonatologiem algas pieaugs arī anesteziologiem, bērnu māsām un citiem speciālistiem, kuri nodrošina neatliekamo palīdzību.

Veselības ministrija paziņojumā medijiem skaidroja, ka ir pārskatīta finansējuma sadale no papildus 50 eiro dzemdību palīdzības tarifa palielinājuma, kā arī pārvērtētas saimnieciskās un administratīvās funkcijas, ietaupītos līdzekļus novirzot mediķu algu celšanai.

Čakša uzsvēra, ka jautājums par ārstniecības personu atalgojumu ir jāvērtē visā nozarē kopumā.

Šobrīd Veselības ministrija ir izstrādājusi priekšlikumu, kas paredz papildu samaksas piešķiršanu ārstniecības iestādēm, kas nodrošina neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanu stacionāra līmenī, lai nosegtu piemaksas ārstniecības personām par nakts darbu (kas šobrīd netiek apmaksāts), kā arī izlīdzinot ārstniecības personu posteņu skaitu, kas nepieciešams diennakts ātrās palīdzības nodrošināšanai. Ieviešot šādu apmaksas principu no šā gada 1.aprīļa, tam ir nepieciešami aptuveni 7 miljoni eiro.

“Šis ir jautājums par prioritāšu noteikšanu esošā nepietiekamā finansējuma apstākļos,” uzsvēra  Čakša, piebilstot, ka būtisks atalgojuma palielinājums ārstniecības personām jāpiešķir nākamgad, kad atbilstoši valdības paustajam veselības nozare būs prioritāte valsts budžeta sadales procesā.

Jau ziņots, ka Rīgas dzemdību nama vecmātes un dzemdību speciālisti pieprasījuši VM un iestādei risināt zemā atalgojuma jautājumu, pretējā gadījumā solot darbu arī pamest. Dubultot samaksu par stundas darbu prasa arī Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Dzemdību nodaļā strādājošie, savukārt Liepājas reģionālajā slimnīcā strādājošie VM ir nosūtījuši vēstuli, kurā aicina nodrošināt adekvātu darba samaksu dzemdniecības nozarē strādājošajiem, kā arī risināt problēmu ar jauno speciālistu piesaisti.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt