1:1

1:1 Gundars Rēders: Ainis Dzalbs

1:1

1:1 Gundars Rēders : Jānis Berdigans

1:1 Gundars Rēders: Ainis Dzalbs (ar surdotulkojumu)

Dzalbs: Tūkstošiem skolēnu nonākot karantīnā, paralizē pieeju pie ģimenes ārstiem

Tūkstošiem skolēnu, nonākot Covid-19 kontaktpersonu statusā un karantīnā, ir praktiski paralizējuši pieejamību ģimenes ārstu praksēm. Līdz ar to primārās veselības aprūpes sistēma jau pašlaik ir nonākusi ārkārtējā situācijā, intervijā LTV raidījumā “Viens pret vienu” norādīja ģimenes ārsts, Imunizācijas valsts padomes loceklis Ainis Dzalbs.

Primārā veselības aprūpe Latvijā jau pašlaik esot ārkārtējā situācijā. “Ārkārtējā situācija medicīnā nozīmē to, ka pieprasījums pēc pakalpojumiem ir tik liels, bet resurss pretī ir tik mazs, ka mēs nespējam apmierināt pacientu vajadzības,” sacīja Dzalbs.

Viņš norādīja uz organizatoriskām nepilnībām, kuru rezultātā ģimenes ārstu prakses esot pārpludinātas ar simtiem un tūkstošiem cilvēku, kas nonākuši Covid-19 kontaktpersonas statusā. “Tie ir mūsu skolēni, pusaudži, kas meklē risinājumus, kā pēc karantīnas atgriezties atpakaļ skolā.

Šādu bērnu ir ārkārtīgi liels skaits, un ģimenes ārstu prakses netiek ar to galā,” pastāstīja mediķis.

Turklāt izglītības iestāžu saņemtās rekomendācijas, kā rīkoties šajā situācijā, esot pretrunā ar ģimenes ārstu darba algoritmiem. “Rezultātā mēs sakām vienu, skolas kaut ko citu, laboratorijas kaut ko trešo, un šie tūkstoši pacientu ir iestrēguši starp šīm nozarēm. Tie ir vairāki tūkstoši, kas ir paralizējuši pieejamību primārās veselības aprūpes pakalpojumiem,” skaidroja Dzalbs.

Šajā situācijā pacienti, kam nepieciešams tieši veselības aprūpes pakalpojums, nereti nevarot pat sazvanīt ģimenes ārstu prakses.

"Tas mūs dzen izmisumā, jo mēs riskējam ar to, ka nespējam sniegt palīdzību akūtiem pacientiem," norādīja ārsts.

“Nevar gribēt, lai ģimenes ārsts pieņem praksē, konsultē pa telefonu, vakcinē, apskata kontaktpersonas un vienlaicīgi atrodas arī sociālās aprūpes centrā. Tas nav iespējams,” sacīja Dzalbs, piebilstot, ka ģimenes ārstu praksēs ir vajadzīgs vēl viens papildu darbinieks. Tam pašlaik neesot nekāda atbalsta.

“Ja turpinās tas, kas ir šobrīd, ka ģimenes ārsti... Mēs esam vienkārši pamesti, un ir iestājusies absolūta anarhija, un mēs neredzam nekādu atbalstu un palīdzību, mēs nevarēsim uzticēties Veselības ministrijai, ka viņi spēj mūs vadīt tālāk, lai risinātu šo krīzes situāciju,” sacīja Dzalbs.

Viņš gan neatklāja, vai ārstu asociācijas varētu prasīt kādas amatpersonas demisiju, vien piebilda: “Mēs izskatīsim visus iespējamos variantus un visas iespējamās prasības, lai aizstāvētu savus pacientus.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti