Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

VUGD dzēš kūlu un gatavojas plūdiem

Dienas ziņas

Graudkope veido atpūtas kompleksu

Dvietē veido vīndaru centru

Dvietē veidos Latvijas vīnkopju un vīndaru centru

Vīnogu selekcionāram, biologam, literātam un novadpētniekam Paulam Sukatniekam šogad apritētu 100 gadu. Lai saglabātu viņa piemiņu, Ilūkstes novada Dvietes pagasta ļaudis iecerējuši Sukatnieka dzimtas mājās “Apsītēs” veidot Latvijas vīnkopju un vīndaru centru, jo arī patlaban dvietiešu dārzos aug Sukatnieka selekcionētās vīnogas.

'Dvietes zilā', 'Supaga' un 'Sukribe' - tās ir pazīstamākās Paula Sukatnieka izveidotās vīnogu šķirnes, kas radītas tieši “Apsītēs”. Ilgus gadus šo vīnogu dzimtene bija palikusi bez ievērības, taču šobrīd selekcionāra dzimtas māja Ilūkstes novada Dvietē jau ir atjaunota un tajā iekārtots muzejs. Mājas atjaunošanas projekts ir ieguvis biedrības “Latvijas Lauku forums” organizētā konkursa “Dižprojekts 2013″ uzvarētāja titulu.

Māja ir veca, bet stipra. Kad noņēma reģipša uzklājumu, atklājās ļoti smukas sienas, kuras mūs priecē un rada tādu romantisku noskaņu un senatnīgu gaisotni (..) projekta ietvarā mēs esam iegādājušies ļoti jaukus jaudīgus darbarīkus,” saka P. Sukatnieka muzeja vadītāja Vanda Gronska.

Muzejā ir saglabāti Sukatnieka selekcijas darbu pieraksti, materiāli par izveidotajām vīnogu šķirnēm, sarakste ar citiem vīndariem, kā arī daļa viņa bibliotēkas.

Viss viņam interesēja un par katru viņš varēja priecāties: par katru dzīvnieciņu, par katru taurenīti, kā tagad palasām viņa dzejoļus. Viss viņam ir aprakstīts dzejoļos; tāds bagāts cilvēks, lai arī ļoti žēl, ka tajos laikos bija maz novērtēts,” savu kaimiņu atminas Olga Drunka.

Dvietieši atceras, ka Sukatnieka dzīves laikā dārzs varēja lepoties ar plašu vīnogu, koku,  krūmu un ziedu kolekciju, ko tagad sākuši atjaunot vietējie ļaudis. Arī šobrīd dārzā aug vairākas Sukatnieka vīnogu šķirnes. „Mums ir lieli plāni. To uzskatām tikai par tādu kā mazu sākuma posmiņu. Ļoti gribētu vēl atjaunot pagrabiņu, uztaisīt varbūt degustāciju zāli. Kādreiz tas mums noderētu, ja mēs būsim vīnkopības centrs. Kad mēs būsim iestrādājušies un sadarbojušies ar pārējiem vīnkopjiem, vīndariem, gribētu uz pagrabiņa uztaisīt terasīti, lai vasarā varētu baudīt dabu, pavasarī – putnu lidojumu. Mums „Apsītes” atrodas tieši blakus Dvietes senlejai, un tas ir liels putnu migrācijas ceļa posms,” klāsta Gronska.

Sukatnieku atminas arī vietējā iedzīvotāja Rita Stapkeviča. „Kad es sāku viņu iepazīt, viņš 1970.gados mums deva stādus (..) Viņš nežēloja to, ko viņš bija izaudzējis, to viņš deva cilvēkiem,” norāda dvietiete.

Daļa no Sukatnieka radītajām vīnogu šķirnēm joprojām aug Dvietes apkārtnes dārzos, un daudzas no tām varēs degustēt jau šī gada vasarā “Apsītēs”, kad tiks atzīmēta vīnogu selekcionāra Paula Sukatnieka 100 gadu jubileja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt