Dienas ziņas

Karstajā laikā aicina atcerēties par drošību uz ūdens

Dienas ziņas

Eksperimenti čuguna mākslas simpozijā

Durvis ver Pasiekstes vējdzirnavas

Durvis ver Pasiekstes vējdzirnavas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Šajās dienās Ventspils puses ļaudis mēdz piestāt pie Ventspils robežas un paskatīties, kā izmainījies ceļa līkums - valsts nozīmes arhitektūras piemineklim, Pasiekstes vējdzirnavām atkal pacelti spārni. Tas ir vistiešākais simbols Veinbergu ģimenes drosmīgajam sapnim: Pasiekstes sudmalas turpinās vērt durvis nākamajām paaudzēm.

Šīs ir vienas no retajām senajām dzirnavām, kam atrasts praktisks pielietojums.  

Veinbergu ģimene, kas apsaimnieko valsts nozīmes vēstures pieminekli: stāsta, ka ir realizēts viens no sapņiem, par ko iedomājās katrs, kas gadiem ilgi brauca gar brūkošajām vējdzirnavām netālu no Ventspils robežzīmes.

Reiz tās bijušas barona Grothusa muižas dzirnavas, vēlāk dzirnavnieks tās sācis izpirkt, maksājot kredītu, bet nepaspēja: ienākot padomju varai, nācās strādāt kolhozam.

“Kolhozs mala tikai lopbarības graudus, un tad jau vairs neko nebīdelēja. Bet, brīvvalsts laikā, tad jau mala smalkus bīdelmiltus un dažādus - sklandraušiem un smalkām kūciņām!” stāstīja Meldera meita Rita Kite.

Kā stāsta meldermeitiņa, kam nu jau ir 83 gadu, dzirnavnieka arods noderējis visos laikos. Tas bijis iemesls, kāpēc ģimene nav tikusi izsūtīta un tēvs šeit miltus malis līdz pat 1964 gadam.

“Atjaunot kultūrvēsturisku pieminekli, tas nav vienkāršs darbs! Interese ir ļoti liela! No apkārtējiem cilvēkiem dzirdam uzslavas par to darbu, ko esam paveikuši. Liekot spārnus, mans vīrs pats viņus montēja. Un, stāvot uz smilšu kaudzes un fotografējot šo darbu, es raudāju!” atzina uzņēmēja, dzirnavu īpašniece Signe Veinberga.

Šovasar vējdzirnavām tika uzstādīt spārni, kuru kopējais svars pārsniedz trīs tonnas. Tās darinātas no īpaši gara un stipra kokmateriāla pēc arhīvos atrodamiem rasējumiem.

Dzirnavas ir pieminētas gan Imanta Ziedoņa “Kurzemītē”, gan atrodamas senās fotogrāfijās.   

“Neviens īsti neticēja, ka mēs realizēsim... Daži pat mani sauca par trako. Bet es saku: trakajiem pieder pasaule!” sacīja uzņēmējs, dzirnavu īpašnieks Edijs Veinbergs.

Dzirnavas ir pilnas noslēpumu. Piemēram, restaurējot, atrastas noslēptas ar 1942.gadu datētas 302 reihsmarkas.

“Tas bija tāds emocionāls brīdis, jo viņas te bija nogulējušas kādus 70 gadus. Tā naudas zīme bija ar 1942 gadu, un, tā summa, ko es atradu bija apmēram 10 Erenpreisa riteņu vērta!”  stāstīja Veinbergs.
Dzirnavas restaurētas ar Eiropas fondu līdzfinansējuma palīdzību, kas iegūts Lauku atbalsta dienesta konkursā.  Zivsaimniecības fondi palīdzēs iekārtot dīķi un pastaigu taku ap dzirnavām.

Veinbergu ģimene nule kā atvērusi dzirnavu krodziņu šai vietā, visos trīs stāvos iekonservējot katru vērtīgāko detaļu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti