Dienas ziņas

Klaiņojoši suņi iznīcina briežu dārzu

Dienas ziņas

Nolemj sākt Ādažu skolas būvniecību

Diskutē par Upītes pamatskolas nākotni

Durvis aizvērs arī Viļakas novada Upītes pamatskola

Upītes ciems Viļakas novadā ir nozīmīgs Ziemeļlatgales nemateriālās kultūras saglabāšanas centrs, lielu daļu šim reģionam raksturīgo vērtību skolēni apgūst tieši Upītes pamatskolā. Skolēnu skaits šajā skolā strauji sarūk, un nupat Viļakas novada pašvaldībā pieņemts lēmums par mācību iestādes slēgšanu. Sabiedrībā tas gan raisīja  diskusiju, jo lēmums pieņemts, to neapspriežot ar iedzīvotājiem un skolas mācībspēkiem. Neesot arī plašāk meklētas alternatīvas, kā skolu vēsturiski nozīmīgajā ciemā tomēr saglabāt.

Šogad, uzsākot Latgales patriota, rakstnieka un kultūras darbinieka Antona Slišāna 70. jubilejas gadu, pie Upītes pamatskolas atklāta plāksne, kas liecina par Latgales dižgara gaitām šajā skolā. Tajā pašā laikā Viļakas novada domes finanšu komitejā pieņemts lēmums par skolas likvidāciju.

“No vienas puses, cilvēki pārmet, ka mēs to skolu plānojam slēgt, no otras puses, ir jautājums: kāpēc mēs jau sen to neesam izdarījuši?

(..) Šobrīd ir diskusija, un tā ir par to, kādai jābūt Upītes skolai,” saka Viļakas novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs.

“Ir skaidrs, ka tāda viņa nevar pastāvēt, bērnu vairāk nekļūs,” atzīst arī izglītojamo tēvs un Viļakas novada deputāts Andris Slišāns. “Man liekas, ka tas notiek paklusām, un, kā man vecāki atzina: ja es nebūtu deputāts, mēs droši vien uzzinātu tikai tad, kad ir gala lēmums. (..) Neviens nav “par”. Ir tādi vecāki, kas saka, ka samierināsies, bet lielākajai daļai gribētos, lai pastāv tā skola,” norāda Slišāns.

Lēmums par skolas iespējamo slēgšanu izraisīja ažiotāžu sociālajos tīklos. Viļakas novadā Šķilbēnu pagasts ir vienīgais, kurā ir divas mācību iestādes – Upītes pamatskola un Rekovas vidusskola, un tās atrodas vien sešu kilometru attālumā, iedzīvotāju skaits Šķilbēnos arī ir aptuveni divas reizes lielāks nekā citos pagastos. Vietējie zina stāstīt, ka par skolas slēgšanu runāts jau gadiem, un tas negatīvi ietekmējis skolēnu skaitu skolā. Šobrīd tie ir 40 bērni un jaunieši. “Visu laiku sabiedrībā bija dzirdams, ka Upītes skolu slēgs. Tas ļoti ietekmēja vecākus, jo bija tādi, kuri, klausoties šīs ziņas, arī izņēma bērnus,” saka Upītes pamatskolas direktore Svetlana Bukovska.

Pedagogi no komentāriem atturas, jo lielākā daļa no viņiem pārstāv gan skolu, gan izglītojamo vecākus, bet skolēni atzīst, ka ir “pret” skolas slēgšanu. “Man patīk šī skola, jo te var daudz ko uzzināt. Tad, kad pabeidzas stundas, var aiziet vēl kaut ko uzzināt, ja nav skaidrs. Negribu, lai slēdz šo skolu,” saka 7. klases skolnieks Leonardo.

Upītes pamatskolu slēdzot, darbu zaudēs vairāk nekā 10 cilvēki. Šobrīd notiek aktīvas diskusijas par gala lēmuma pieņemšanu. Līdz šī mācību gada beigām skola turpinās savu ierasto darbību, bet novada vadība min – ja atradīsies entuziasti, kas gatavi strādāt pie alternatīvās skolas programmas izveides ar, piemēram, folkloras ievirzi, skolu iespējams saglabāt. Jautājums ir vien par to, kurš ir gatavs par to maksāt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt