Durbes novadā līdz jūnija vidum apspriedīs novada reformas ieceri; viedokļi atšķiras jau tagad

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Eiropas Parlamenta vēlēšanu dienā – 25. maijā – Durbes novada dome aicina iedzīvotājus paust savu viedokli par Durbes novada pastāvēšanu. Sabiedriskā apspriešana par novadu reformu notiks līdz 14. jūnijam. Durbes novada dome šādu lēmumu pieņēmusi, lai varētu pārstāvēt iedzīvotāju intereses diskusijās, kas gaidāmas ar institūcijām par administratīvi teritoriālās reformas gaitu un iedzīvotājiem vēlamāko modeli. Jau šobrīd izskan dažādi iedzīvotāju viedokļi.

Durbes novadā līdz jūnija vidum apspriedīs novada reformas ieceri; viedokļi atšķiras jau tagad
00:00 / 04:58
Lejuplādēt

Beidzot esam nostājušies uz pilnas pēdas, kad atkal gaidāmas pārmaiņas, tā iecerēto novadu reformu komentē Durbes novada iedzīvotājs Fēlikss. Viņš gatavojas paust savu viedokli iedzīvotāju aptaujā.

„Tagad ir nostabilizējusies situācija mūsu novadā, kad zini, pie kā aiziet, tagad atkal sākies „kiš-miš” . Neesmu jau ekonomists, bet sanāk tādi krievu laiki, kad bija Liepājas rajons pirms Atmodas.

Mums ir spēcīgs novads, gudri cilvēki, laba vadība. Mums, parastiem pensiķiem tagad ir skaidrs, kur aiziet, bet, kad būs jauni kadri, jaunas vēsmas, nezinu...'' skeptisks ir Fēlikss.

Turpat blakus Durbei esošajos Lieģos, kur arī atrodas novada dome, uzrunātā vietējā sieviete arī šaubās, vai pārmaiņas nesīs ko labu, vai tieši otrādi – nebūs labvēlīgas novadam:

„Ja mēs netiekam abižoti, tad kāda starpība, vai Liepājas novads vai Durbes novads. Vai mēs būsim atstāti novārtā, nezinu. Esmu Durbē ienācēja, bet vīrs vienmēr šeit ir dzīvojis. Nav par ko sūdzēties, vīram darbs ir Liepājā, bet arī šeit ir uzņēmīgi cilvēki, kuri dod darbu citiem. Te dzīvo darboties griboši cilvēki.”

Vēl kādas gados vecākas kundzītes saka – viņām vienalga, ko tie jaunie izdomās. Kāpēc Durbes novada domes izlēmusi rīkot iedzīvotāju aptauju un sabiedrisko apspriešanu par gaidāmo reformu, skaidro priekšsēdētāja vietnieks Andrejs Radzēvičs:

„Pašvaldībai ir tiesības lemt publiskā telpā, ja paredzēta robežu grozīšana vai likvidācija. Sabiedriskā apspriešana paredzēta no 17. maija līdz 14. jūnijam. Lai iedzīvotājiem būtu vienkāršāk, esam sagatavojuši anketas, ko 25. maijā līdzīgi kā vēlēšanu procesā varēs aizpildīt un iemest kastītē.”

Gan pašvaldības mājaslapā, gan ''Durbes Novada Vēstīs'' publicēts plašs skaidrojums par gaidāmo novadu reformu, minot arī dažādus iespējamos riskus, tik strauji virzot reformu.

Andrejs Radzēvičs pauž bažas par pagastu cilvēku pārstāvniecību, piemēram, iespējamā Liepājas novadā. Iespējama arī vēlētāju aktivitātes samazināšanās. Tur, kur ir nelielas pašvaldības, cilvēki ir daudz aktīvāki nekā tur, kur ir partijas. Ja cilvēki nevar ietekmēt procesus, viņi nenāk uz vēlēšanām, spriež Radzēvičs. Vietējās kopienas ar vēlēšanu apvienībām lauku reģionos ir daudz efektīvākas un cilvēkiem saprotamas.

„It sevišķi, kur ir partijas, piemēram, Kurzemē viena no lielākajām pašvaldībām Kuldīgas novadā vēlēšanās piedalījās 42%, Rucavā 60%. Tur ir matemātiska sakritība. Alsungā daudz piedalījās, bet nav nevienas partijas. Vietējās kopienas izvirza bez birokrātiskiem šķēršļiem.'' Kā tu vispār varēji sasaistīties ar tādu vai citādu partiju, arī tas nosaka cilvēku attieksmi, spriež Radzēvičs. Viņš salīdzina Latviju ar citām Eiropas valstīm, kur joprojām darbojas mazas pašvaldības, te minot gan Vāciju, gan Šveici, gan Poliju:

„Polijā arī gatavojas vēlēšanām. Tur radio runā par lauksaimniecību, ko varētu panākt poļi Eiropas Savienībā. Nacionālajās programmās tiek runāts par to, kādi papildu bonusi varētu būt cilvēkiem, kuri paliek lauku vidē. Daudz dzīvo ārpus pilsētām, viņiem raksturīgi ciemati, bet mūsu pusē ir viensētas. Tā ir tā kultūras tradīcija, nevis sādžas, bet viensētas. Tas ir unikāli. Tas ir vislielākais risks - no dažādām valsts institūcijām dzirdam, teiksim, no Satiksmes ministrijas - tur ir trīs mājas, lai paši tiek ar savu ceļu galā... Ka nav tās kultūras un nacionālo vērtību, ar reformu to arī panāks.”

Durbes novadā šobrīd dzīvo mazāk nekā 3000 iedzīvotāju. Novads tika izveidots 2000. gadā, apvienojoties Durbes pilsētai ar lauku teritoriju un Tadaiķu pagastam. 2009. gadā novadam pievienoja Dunalkas un Vecpils pagastu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti