Durbes novada dārznieks Jānis Putra: Ziedu audzēšanai Liepājā ir sava specifika

Daudzviet pilsētās puķu dobēs izstādītas pirmās atraitnītes, kas bieži tiek stādītas arī piemājas dārzos. Tikmēr Durbes novada dārznieka Jāņa Putras siltumnīcās jau smaržo ziedi, kas drīzumā nonāks Liepājas ielās. 

Viņš ir viens no audzētājiem, kurš nodrošina pilsētu ar ziediem vasaras sezonā. Šogad dārzniekam būs jārūpējas par ziedu kastēm. 

Dārznieka Jāņa Putras siltumnīcās jūtams spēcīgs ziedu aromāts, uz jautājumu, kas tieši smaržo, dārzniekam nākas atbildēt, ka to nav iespējams pateikt. Ziedi jau saplaukuši kuplā skaitā, un nav iespējams noteikt, kura zieda smarža virmo gaisā - petūnijas te zied 20 vai 25 krāsās, kalibrohojas, pildītas un nepildītas, ap 20, nemēzijas ap desmit krāsām.

Liepājā Jānis Putra drīzumā izliks 100 ziedu kastes, arī pie tirdzniecības kanāla. Dārznieks smejas, ka atkal nāksies kaitināt makšķerniekus.  

Durbes novada dārznieks Jānis Putra: Ziedu audzēšanai Liepājā ir sava specifikaInga Ozola

“Tāda sajūta, ka mēs noliekam kastes nevietā, jo tā ir viņu vieta makšķerēšanai. Tur tiek liktas sliekas un āķi, bet pēdējā laikā es izmantoju metodi – nobildēju viņus, un tad viņi zina, ka jālaižas lapās,” stāsta dārznieks. 

Liepājai ir sava specifika, skaidro dārznieks, un gluži visu pilsētā stādīt un turēt vējā nevajadzētu. Jānis Putra ar eksperimentiem vairs neaizrausies un strādās ar pārbaudītām vērtībām. 

“Tās būs pelargonijas kopā ar akcenta augiem –  ar pļavas zelteni.  Jūras vējš dara savu, ne visiem sāļums patīk. Negribas testēt un tad ātri skriet pakaļ kam citam. Petūnijas it kā varētu, bet vējā tomēr aplūst. Ir augi, kas nemīl vēju,” ar savu ikdienu Liepājā iepazīstina Jānis Putra.  

Siltumnīcās kastes jau ir sastādītas, un 1. jūnijā dārznieks tās vedīs uz pilsētu. Pēc tam četru mēnešu garumā dārzniekam ziedu kastes ir regulāri jālaista.  Nākas arī sekot līdzi, lai kastēs nebūtu novītušo ziedu. 

“Ziedus apraujam trīs reizes nedēļā. Tad vēl jālaista, jāmēslo utt. Ir smagā mašīna vai piekabe, kur ir viena vai divas tonna ūdens. Līdzi ir  arī spainis ziedu aplasīšanai. Ja stāda jau tagad, tad visgrūtākais ir septembris, jo pukes ap Jāņiem jau ir pilnos ziedos. Ja stādītu vēlāk, septembrī būtu vieglāk,” viņš uzskata.     

Ar ziedu audzēšanu Jānis Putra nodarbojas jau vairāk nekā desmit gadus, tagad vieta atvēlēta arī mammas interesēm – stādīt un audzēt dažādus garšaugus un stādus. 

Atraitnīšu jūra, kas saziedējusi visās varavīkšņu krāsās, visticamāk, aizplūdīs pa malu malām, bet, bažījoties par salnām, dārznieks tirgošanos ar nokarenajiem ziediem sāks tikai nākošajā nedēļā.  Arī Mātes diena vairs neesot aiz kalniem, nosaka dārznieks. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti