Dienas ziņas

Dendroloģiski vērtīgu koku vietā Talsos taps depo

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Avārijas seku likvidācijai trūkst gan tehnikas, gan pieredzes

Dūņu noplūdes likvidācijai Augšdaugavas novadā trūkst gan tehnikas, gan pieredzes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Augšdaugavas novadā uzņēmuma "Daugavpils ūdens" glabāto notekūdeņu dūņu izplūšana dabā kopš avārijas konstatēšanas pagājušajā nedēļā ir apturēta, taču seku likvidācija turpinās. Iesaistīti gan vietējie komersanti, gan virkne valsts iestāžu. Un vēl pirmdienas pēcpusdienā aktuālākais jautājums bija – kā izvest dūņas. Nav arī skaidrs, cik avārija izmaksās un kas par to atbild – valsts vai pašvaldība.

Īsi pēc civilās aizsardzības komisijas sēdes pirmdienas rītā Daugavpils domē vairāku iesaistīto iestāžu un uzņēmumu pārstāvji situāciju dūņu laukā "Križi" apsprieda arī avārijas vietā. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) gatavojas sūknēt ūdeni no aizraktā kanāla, lai tas nepārplūstu. Veselības inspekcija plāno pārbaudīt ūdens kvalitāti apkārtnes akās. Notekūdeņu dūņu izplūšana dabā – tā ir avārija, kuras likvidācijai trūkst gan tehnikas, gan pieredzes.

SIA "Daugavpils ūdens" valdes locekle Jeļena Lapinska norādīja: "Vietējie komersanti veiks dambja stiprināšanu, taisīs tehnisko piebrauktuvi, lai aizvestu uz piesārņojuma vietu skaidas. Arī panākta vienošanās ar komersantiem, kas piegādās skaidas, jo arī tā bija pamatīga problēma, atrast skaidas."

Vēl viens no galvenajiem neatrisinātajiem uzdevumiem – kā pēc iespējas ātrāk izvest notekūdeņu dūņas, kas atrodas dīķī vai izplūdušas no tā. Sākotnēji bija paredzēts, ka tās varēs izsūknēt, bet izrādījies, ka tas tomēr nav iespējams. Un daļēji tas ir ziemīgo laikapstākļu dēļ.

SIA "VentEko" tehniskais direktors Edgars Dimitrijevs norādīja: "Tika uzsākts mēģinājums šīs dūņas izsūknēt, bet to konsistence tomēr nav tāda, ko var sūknēt ar pieejamo inventāru. Līdz ar to šobrīd tiek organizēta šo dūņu rakšana un izvešana uz drošu vietu."

Zīmīgi, ka tieši pirms nepilna mēneša "Daugavpils ūdens" izsludināja konkursu šīs pašas teritorijas piesārņojuma izpētei. Tajā uzvarēja un līgums jau noslēgts ar "VentEko".

SIA "Daugavpils ūdens" valdes locekle Jeļena Lapinska skaidroja: "Līdzīga avārija bija kaimiņvalstī, un mēs varam paņemt kaut kādu aprēķinus no tās. Avārijas seku likvidācijai īstermiņā finansējums, kas jau tagad nepieciešams, ir 120 tūkstoši eiro."

Uzņēmumā uzsvēra, ka dūņu dīķu laicīgākai likvidēšanai pašiem finansējuma nav, un vietvarā sacīja – sanācija iespējama tikai ar valsts naudu, un par to jau esot panākta vienošanās.

Daugavpils domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš ("Saskaņa") teica: "Ir jāiesaista Krīzes valsts padome, lai jautājumus par zaudējumiem, par sanāciju, kas ir vērtējama miljonu apmērā, risinātu kompleksi, no valsts puses."

Savukārt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs ("Attīstībai/Par!") skaidroja: "Šobrīd Valsts vides dienests vērtē šos zaudējumus, un tad arī attiecīgi rēķins kapitālsabiedrībai tiks piestādīts."

Vienlaikus ministrs bilda, ka nākamajā Eiropas Savienības fondu plānošanas periodā iezīmēti 25 miljoni eiro, ko varēs izmantot notekūdeņu dūņu sanācijas pasākumu plānošanai.

KONTEKSTS:

Ceturtdien, 25. novembrī, ap pusdienlaiku Križu dūņu laukos Naujenes pagasta Kašatņikos Augšdaugavas novadā notika avārija. Vaļņa nobrukuma rezultātā no dūņu laukiem vidē noplūdušas ar lietus ūdeņiem sajauktas dūņas. Provizoriski vidē nonākušas 14 000 tonnas dūņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti