Dumpis: Vakcinētiem iespēja inficēt citus ar Covid-19 «drīzāk ir tikai teorētiska»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 4 mēnešiem.

Kopš maija sākuma Latvijā pret Covid-19 vakcinētie tāpat kā pārslimojušie var neievērot dažus ierobežojumus vīrusa izplatības mazināšanai, un vasarā valdība plāno noteikt vēl vairāk atvieglojumus tieši vakcinētajiem un pārslimojušajiem. Infektologs Uga Dumpis skaidroja, ka tiešām vakcinētām personām riski inficēt citus ir krietni mazāki pat nekā personām, kas vienkārši uzrāda negatīvu testu.

Oficiāli nevienas vakcīnas aprakstā nav minēts, ka tās novērš vīrusu pārnesi, bet infektologs Uga Dumpis LTV raidījumam “Aizliegtais paņēmiens” pauda, ka pārneses iespēja drīzāk ir tikai teorētiska.

Dumpis atzina, ka teorētiski tas ir iespējams, bet 10 reizes mazāk nekā nevakcinētai personai pat ar negatīvu Covid-19 testu. “Tur tie riski ir daudz augstāki. [..] Tāpēc tas uztraukums par vakcinētajiem kā infekcijas avotiem Latvijas kontekstā un arī starptautiskā kontekstā pagaidām nav aktuāls,” sacīja Dumpis.

Dumpis arī uzsvēra, ka negatīvais tests nav tas pats, kas vakcinēts cilvēks, tāpēc ir liels jautājums, kā iekļaut nevakcinētos cilvēkus sabiedrībā, viņus neapdraudot, un ar šo pagaidām nav tikusi galā neviena valsts.

Kopš maija sākuma vakcinētie un Covid-19 izslimojušie pēc kontakta ar Covid-19 slimnieku var nepavadīt 10 dienas mājas karantīnā, kas citiem aizvien ir jādara. Tāpat tika noteikts, ka, piemēram, mediķiem, kas ir vakcinējušies vai izslimojuši Covid-19, nav jāveic obligātie un regulārie skrīninga testi, kas citiem aizvien ir jādara.

Tāpat vakcinētie un izslimojušie, atgriežoties no Eiropas valstīm, neatkarīgi no tā, cik liela saslimstība ir šajā valstī, var neievērot pašizolāciju. Un tagad vakcinētie vai izslimojušie atšķirībā no citiem var pulcēties līdz 20 cilvēku lielās grupās darba, amatiermākslas un sporta kolektīvos, nelietojot sejas maskas.

Jūnija vidū plānots paplašināt atvieglojumu klāstu, ļaujot plašāk apmeklēt dažādus sporta un kultūras pasākumus, saņemt individuālos pakalpojumus.

Tieslietu ministrija (TM), vērtējot iespējas ieviest atvieglojumus vakcinētām personām, norādīja uz vairākiem kritērijiem, kuriem jāizpildās, lai to varētu darīt. Viens no tiem ir vakcīnu pieejamība visiem, un tas ir izpildīts, jo no 3. maija jebkurš var pieteikties vakcinācijai pret Covid-19.

Tāpat TM norādīja, ka jābūt pietiekamai vakcinācijas aptverei, tiesa, neminot konkrētus procentus. Citu valstu pieredzē tie ir 30% līdz 50% vakcinēto iedzīvotāju.

Valdība noteikusi, ka “Pfizer/BioNTech” un “Moderna” vakcīnu gadījumā persona skaitās vakcinēta 15 dienas pēc otrās devas, “AstraZeneca” gadījumā – 22. dienā pēc pirmās devas un “Janssen” gadījumā – 15 dienas pēc pirmās un vienīgās devas.

Līdz ar to par vakcinētiem šobrīd Latvijā uzskatāmi aptuveni 175 000 cilvēku jeb aptuveni 11% no pieaugušajiem iedzīvotājiem. 

Vēl aptuveni 113 000 tiek uzskatīti par pārslimojušajiem, līdz ar to kopumā atvieglojumus pašlaik var izmantot aptuveni 288 000 cilvēki jeb 18% no pilngadīgajiem iedzīvotājiem.

Vēl viens TM minētais kritērijs ir zemāka saslimstība un mazāks stacionāros esošo Covid-19 slimnieku skaits, bet arī te konkrēti cipari nav noteikti. Pirmdien Latvijā 14 dienu kumulatīvais saslimšanas gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju bija 355,3.

Un kā vēl vienu kritēriju TM minēja kontroles mehānismu. Pašlaik cilvēki var saņemt izziņu par izslimošanu vai vakcināciju, un darbā atbildīgas personas vai kolektīvu vadītāji var arī uzticēties saviem cilvēkiem, bet precīzākā kontroles mehānisma nav. Līdz ar to pilnīgi noteikti izpildīts viens no TM nosauktajiem kritērijiem – vakcīnu pieejamība.

Lietuvā un Igaunijā mīkstina ierobežojumus un ievieš atvieglojumus arī pēc negatīva testa

Bet Lietuvā par spīti tam, ka saslimstības līmenis bija otrais augstākais Eiropā un kumulatīvais rādītājs ir tuvu 600, pagājušajā nedēļa daļēji jau tika mīkstināti spēkā esošie ierobežojumi, piemēram, āra terases šobrīd drīkst darboties līdz vienpadsmitiem vakarā. Šonedēļ Lietuva ir ieviesusi īpašu digitālu ''iespēju pasi'', kas vakcinētiem un izslimojušiem cilvēkiem pavērs vēl daudz plašākas iespējas, piemēram, ēst kafejnīcās iekšā un rīkot pasākumus un ballītes.

Taču Lietuvā par pilnībā vakcinētiem uzskatīs cilvēkus jau 8. dienā pēc otrās “Pfizer” vai “Moderna” devas, un turklāt ''iespēju pasi'' varēs izmantot arī cilvēki ar negatīvu Covid-19 testu. Pašlaik testa rezultāti ir derīgi 24 stundas, bet, ja epidemioloģiskā situācija uzlabosies, valdība varēs to mainīt. Privātuzņēmēji var paši izlemt, vai pieņemt šīs ''iespēju pases''.

Lietuvā pašlaik vakcinēties var cilvēki vecumā virs 45 gadiem un prioritārās grupas, piemēram, pedagogi, mediķi, arī pacienti ar hroniskām kaitēm. Lietuvā  pilnībā vakcinēti aptuveni 17% iedzīvotāju, bet daļēji vakcinēti – vēl 32%. Iespēja vakcinēties pilnīgi visiem būs no nākamās nedēļas pirmdienas.

Lietuvā ''iespēju pase'' neesot domāta, lai veicinātu vakcinēšanos, bet lai būtu iespējas atgriezties pie ierastas dzīves.

Igaunijā saslimstības rādītāji līdzīgi kā Latvijai, kumulatīvais rādītājs mazliet virs 300, bet ierobežojumi jau ievērojami mīkstināti. No pagājušās nedēļas skolās klātienē drīkst notikt mācības, vecākajiem bērniem lietojot maskas un cenšoties izvairīties no kontaktiem ar citu klašu bērniem; no pirmdienas atļauts apmeklēt muzejus, izstāžu zāles, teātrus un kino. Telpu piepildījums nedrīkst pārsniegt 50%, un Igaunijā visiem atļauts arī ēst kafejnīcu iekštelpās, bet arī piepildījums nedrīkst būt lielāks par 50%. Iespēja visiem pieteikties uz vakcinēšanos ieviesta pirms nedēļas, pirms tam vakcinēja noteikto prioritāro profesiju pārstāvjus un seniorus.

Igaunijā vakcinētās personas jau kopš februāra var nedoties pašizolācijā, atgriežoties no ārvalstīm un pēc kontakta ar Covid-19 slimnieku. Par plašākiem atvieglojumiem Igaunija vēl domā, un tos varētu ieviest vēlāk vasarā.

Arī Igaunijā pieļauj, ka cilvēkiem, kas nav vakcinēti, kā alternatīvu varētu piedāvāt Covid-19 testu.

Igaunijas veselības ministrs Tanels Kīks stāstīja, ka par atvieglojumiem var spriest,  kad visiem cilvēkiem ir bijusi pieejama vakcinācija. Pašlaik aptuveni 40% pieaugušo ir saņēmuši vismaz vienu devu, bet aptuveni 20% ir saņēmuši divas devas, tāpēc “mēs uzskatām, ka ir mazliet par agru izziņot lielas priekšrocības vakcinētajiem, jo tas nebūtu godīgi pret tiem cilvēkiem, kas pašreiz gaida rindā”, skaidroja ministrs.

Eiropas līmenī vasarā plāno ieviest vienotu sertifikātu, kas apliecinās izslimošanas faktu, vakcināciju vai derīgu negatīvo testu, un visām valstīm būs pienākums atzīt citu valstu datus. Taču, kad šāds sertifikāts sāks strādāt, pagaidām vēl nav zināms.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti