Panorāma

Ungārijas ārlietu ministrs: vakcīnai nav jābūt ideoloģiskai problēmai

Panorāma

E. Labsvīrs piedalījies konkursā uz amatu Vakcinācijas birojā

U. Dumpis: Ir jābūt gataviem strauji reaģēt

Dumpis par Covid-19 lipīgāko paveidu: Jābūt gataviem strauji reaģēt

Mums priekšā ir ļoti sarežģīts marts. Iespējams, ir vairāk jādomā par ierobežojumiem – tā intervijā LTV norādīja infektologs Uga Dumpis. Covid-19 vīrusa lipīgākā mutācija izplatās dažādos Latvijas reģionos, un ir skaidrs, ka tās īpatsvars pieaugs. Dumpis uzsvēra, ka ir jābūt gataviem rīkoties nekavējoties, tiklīdz redzams saslimstības pieaugums.

Lai gan valdībai pagaidām vēl nav skaidra rīcības plāna, kā rīkoties vīrusa lipīgākās mutācijas pieauguma gadījumā, Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis pauda cerību, ka tieši šobrīd tāds top. Infektologa ieskatā rīcībai, novērojot inficēšanās gadījumu skaita pieaugumu, būtu jābūt tūlītējai, kā arī maksimāli jāierobežo cilvēku tikšanās telpās.

“Noteikti tur ir jābūt kaut kādām stingrākām prasībām par attālināto strādāšanu. Tātad par drošības pasākumiem darbavietās, jo tas ir tas, kas pagaidām Latvijā, manuprāt, netiek pietiekami adresēts. Ir arī iespējami kādi pārvietošanās ierobežojumi vai bērnudārzu slēgšana, piemēram, vai speciālo grupu atstāšana,” pastāstīja Dumpis.

Starptautiskie pētījumi rāda, ka tieši mazie bērni ir vīrusa lipīgākās versijas galvenie izplatītāji.

“Pētījumi tieši to arī saka, ka šis vīrusa variants ļoti veiksmīgi izplatās starp maziem bērniem, kas nebija ar parasto vīrusu.

Un līdz ar to, ja parādās lieli uzliesmojumi bērnudārzos un pamatskolās, (..) tad šie slimie bērni dodas mājās un inficē ģimenes locekļus. Un tādā veidā bērni kļūst par tādu zināmā mērā epidēmijas uzturētāju. Un to mēs neredzējām ar iepriekšējiem vīrusa variantiem, tad bērni, tieši mazie bērni bija, varētu teikt, tādi pasīvi dalībnieki šai procesā,” skaidroja infektologs.

Dumpis atgādināja – būtiskākais ir ne tikai stingri ierobežojumi, bet tas, kā tos ievēro. Un tieši tas nosaka rezultātu. Daudzām valstīm ir izdevies savaldīt lipīgāko vīrusa variantu izplatību.

Infektologs vairākkārt atkārtoja nepieciešamību samazināt kontaktus telpās. Lai gan aptuveni puse inficēto norādījuši, ka nezina inficēšanās avotu, Dumpis pieļauj, ka liela daļa no nezināmajām vietām ir darba vietas. Daudzi arī nevēlas atklāt savus kontaktus.

Taču kā panākt, lai cilvēki, kurus jau pašlaik nogurdinājuši ilgstošie ierobežojumi, būtu gatavi ievērot vēl stingrākus? Infektologs cer, ka mēs ejam atrisinājuma virzienā un vasarā vajadzētu būt labāk, tajā skaitā vakcinācijas dēļ.

“Bet es domāju, ka

marts būs ļoti sarežģīts un aprīlis arī būs sarežģīts. Tā kā cilvēkiem ir jāmēģina savākties un tomēr ticēt tam, ka mums nevajag, piemēram, Igaunijas scenāriju vai Čehijas scenāriju.

Nevar būt pašpārliecināti, un vienkārši jāsaprot, ka ir vēl palikuši šie grūtākie mēneši. Bet vasara varētu būt krietni labāka,” prognozēja Dumpis.

Lai vīrusa izplatība varētu samazināties, infektologs nepiekrīt iespējai samazināt esošos ierobežojumus. Viņš arī aicina strauji reaģēt, ja inficēšanās gadījumu skaits pieaug.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinās, ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 6. aprīlim, ieskaitot arī Lieldienu brīvdienas.

Turklāt Latvijā tiek novērota Covid-19 jaunā celma izteiktāka izplatība. Valdības pieņemtajā ziņojumā par tā saukto luksofora principu noteikts, ka gadījumā, ja jaunais, lipīgākais vīrusa paveids atklāts vismaz 5% no nedēļas laikā pārbaudītajiem vīrusa paraugiem, jāapsver stingrāki ierobežojumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt