Rīta Panorāma

Latvian Voices a cappella festivāls jau piekto reizi

Rīta Panorāma

Bojs Džordžs nosvinējis 60 gadu jubileju

Intervija ar Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas infektologu, LU profesoru Ugu Dumpi

Dumpis: Lielākās bažas ir par nepietiekamu Covid-19 vakcināciju riska grupās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijā Covid-19 slimnieku un smagi slimo skaits ir uztraucošs. Turklāt tie ir cilvēki, kuriem jau vairākus mēnešus bija pieejamas vakcīnas, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” norādīja Stradiņa slimnīcas infektologs, Latvijas Universitātes profesors Uga Dumpis.

Situācija ar Covid-19 izplatību Latvijā ir krietni uzlabojusies, tomēr saslimstība aizvien ir augsta. Mediķus uztrauc stacionēto Covid-19 slimnieku un smagi slimo skaits.

Dumpis atklāja, ka smagi slimie Covid-19 pacienti ir no tām iedzīvotāju grupām, kam būtu jābūt vakcinētām februārī, bet viņi nav saņēmuši šo poti. “Tā ka mēs joprojām redzam pacientus, kuriem būtu jābūt vakcinētiem. Un tas ir mūsu lielākais uztraukums, ka ir salīdzinoši neliela vakcinācijas aptvere riska grupās,” pastāstīja Dumpis.

Kopumā riska grupās vakcinācijas pret Covid-19 aptvere nepārsniedz pusi. Piemēram, Dānijā šis rādītājs riska grupā ir pat 90–100%. “Tas ir mūsu mērķis, lai slimnīcas un mūsu sabiedrību varētu paglābt rudenī,” sacīja Dumpis, atgādinot, ka paaugstināts smagas slimošanas risks ir senioriem un cilvēkiem ar hroniskām slimībām.

Attiecībā uz skolu darbinieku vakcinēšanos Dumpis pauda optimismu, sakot, ka sākotnēji arī slimnīcās mediķu vakcinācija nebija strauja, bet tagad jau lielākā daļa ir saņēmuši poti. “Tā ka mums vēl ir laiks,” viņš sacīja, piebilstot, ka infekcijas pārnese caur bērniem skolās ir bieži gadījumi.

Infektologs arī norādīja uz mītu, ka Covid-19 pārslimojušajiem ir labāka aizsardzība pret koronavīrusu nekā vakcinētajiem. “Zinātne rāda pretējo – pārslimojušajiem ir sliktāka aizsardzība nekā vakcinētajiem,” viņš sacīja.

Taujāts par revakcinācijas nepieciešamību, Dumpis sacīja, ka diskusijas par to ir, bet atbildes vēl nav. Viņš pieļāva, ka revakcinācija varētu būt vajadzīga atsevišķām iedzīvotāju grupām ar zemāku imunitāti, bet, ja vīruss būtiski mainīsies, tad plašākam lokam.

Dumpis mudināja joprojām būt uzmanīgiem, īpaši telpās un arī situācijās, kad vakcinētie ir kopā ar nevakcinētajiem. Arī Jāņu svinēšanā infektologs aicināja būt piesardzīgiem, īpaši jāuzmanās tiem iedzīvotājiem, kuri nav vakcinēti.

KONTEKSTS:

Latvijā izmantošanai reģistrētas četras Covid-19 vakcīnas – "Pfizer/BioNTech", “Moderna”, “Janssen” un “AstraZeneca” vakcīnas. 

Pieteikties vakcīnai pret Covid-19 iespējams vietnē www.manavakcina.lv, pa tālruni 8989, pie sava ģimenes ārsta vai darba devēja. Iecerēts, ka tirdzniecības centros to varēs izdarīt arī bez iepriekšēja pieraksta. Galvenais vakcinācijas mērķis ir pasargāt cilvēku no smagas saslimšanas ar Covid-19 un nāves.

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai, kas beidzās 9. jūnijā. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinājās, ārkārtējā situācija tika pagarināta līdz 6. aprīlim. Pēc ārkārtējās situācijas beigām valstī saglabājušies vairāki drošības pasākumi.

Ņemot vērā epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos, 1. jūnijā valdība vienojās, ka darbu varēs atsākt lielie tirdzniecības centri un kultūras iestādes, tostarp muzeji. Jau iepriekš lemts, ka var notikt izlaidumi un vasaras nometnes. Vēl ir arī atvieglojumi tiem, kuri ir izslimojuši Covid-19 vai arī potējušies pret to – no 1. jūnija var sniegt un saņemt individuālus pakalpojumus, kā arī no 15. jūnija varēs apmeklēt kultūras pasākumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti