Rīta Panorāma

Intervija ar Saeimas ārpusfrakciju deputātu Didzi Šmitu

Rīta Panorāma

ASV aizsardzības budžetā arī palīdzība Baltijas valstīm

Intervija ar Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas infektologu, LU profesoru Ugu Dumpi

Dumpis: Covid-19 omikrona varianta apstākļos balstvakcinācija – absolūti nepieciešama

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Mainoties situācijai Covid-19 omikrona varianta dēļ, Covid-19 vakcīnas papilddevas saņemšana ir absolūti nepieciešama, tomēr ar to nesokas tik raiti, kā gribētos. Tā intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" atzina infektologs Uga Dumpis.

Vienlaikus viņš skaidroja, ka slodzi uz slimnīcām aizvien lielākoties rada nevakcinētie seniori, proti, cilvēki vecumā virs 60 gadiem, kuri nav saņēmuši nevienu potes devu. Dumpis norādīja – lai arī slodze slimnīcās ir normalizējusies, taču vairāk nekā 500 kovida pacienti stacionāros aizvien ir daudz.

Savukārt Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas projekta nodaļas vadītāja Eva Juhņēviča intervijā "Rīta Panorāmā" skaidroja - lai sasniegtu 90% vakcinācijas aptveri 60+ senioriem, ir jāsavakcinē vēl 54 000 personas, tāpēc norit darbs, lai šos cilvēkus uzrunātu un mudinātu vakcinēties.

Bet infektologs vērsa uzmanību uz to, ka šoziem mazāku ierobežojumu apstākļos plašāk varētu izplatīties arī gripa, par ko liecina, piemēram, Zviedrijas pieredze – tur slimnīcās ārstējas jau samērā daudz gripas A tipa pacienti. Līdz ar to iedzīvotājiem, īpaši riska grupām, būtu svarīgi potēties arī pret šo vīrusu, ko infektologs mudina veikt vienā reizē kopā ar Covid-19 balstvakcināciju. Viņš mierināja, ka šāda kombinācija ir droša un to apliecina daudzi nopietni pētījumi.

Covid-19 balstvakcinācija kopumā Latvijā pieejama vairāk nekā 500 000 cilvēkiem, informēja Juhņēviča, aicinot iedzīvotājus neatlikt savas papildpotes saņemšanu.

Dumpis, runājot par gaidāmajiem Ziemassvētkiem, aicināja cilvēkus izvērtēt katru kontaktu un tikties tikai ar tiem cilvēkiem, ar kuriem tas ir pilnīgi nepieciešami. Viņaprāt, ģimenes locekļi savstarpēji var kontaktēties klātienē, taču ar noteikumu, ka "opītis un omīte ir trīs reizes vakcinēti". Tāpat infektologs mudināja cilvēkus izvairīties no ballītēm, jo dzīvojam apstākļos, kad vīrusa delta variants nekur nav pazudis, bet klāt jau ir omikrons.

Par dzīvi pēc 11. janvāra, līdz kuram Latvijā Covid-19 izplatības dēļ noteikta ārkārtējā situācija, Dumpis pauda cerību, ka būsim mācījušies no kļūdām un, situācijai pasliktinoties, laikus un preventīvi reaģēsim, nevis secinot, ka slimnīcās vairs nav vietu.

KONTEKSTS:

Balstvakcināciju Latvijā veic pusgadu pēc "Pfizer/BioNTech" vai "Moderna" vakcīnas saņemšanas, piecus mēnešus pēc potēšanās ar "AstraZeneca" vai divus mēnešus pēc vienas devas vakcīnas "Janssen" saņemšanas. Covid-19 papildpote Latvijā pieejama visiem iedzīvotājiem vecumā no 18 gadu vecuma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti