Panorāma

Fatima jau tagad staigā aizsegta

Panorāma

Pensiju jautājumu atliek uz 2016. gadu

DP seko Krievijas propagandas grāmatu tirgošanai

Drošības policija Krievijas propagandas grāmatu tirgošanu var tikai uzmanīt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Drošības policija uzmana Krievijas propagandas grāmatu tirgošanu Latvijas grāmatnīcās, taču neko vairāk par situācijas uzraudzīšanu tā nevar veikt. Tā policijā komentē Ukrainas „melnajā sarakstā” esošās grāmatas, ko Latvijā tirgo grāmatnīcā „Polaris”. Grāmatnīca ne tikai iepērk šos izdevumus, bet rīko arī tikšanās ar to autoriem. Iedzīvotāji ziņo, ka „Polaris” nav vienīgā grāmatnīca, kur šāda literatūra atrodama.

Grāmatnīcas „Polaris” specializācija ir grāmatas krievu valodā, un tajā  iegādājamas   vairākas grāmatas, kuru saturs nereti liek šaubīties par objektivitāti.

Publicists Voldemārs Krustiņš un vēsturnieks Juris Ciganovs uzsver, ka krievu valodā iznākošo grāmatu klāsts ir ļoti plašs - no klasikas līdz propagandas literatūrai, kura tiekot piedāvāta lasītājiem operatīvi un lielā vairumā.

„Domāju, ka autori, kas tos tūkstošus izplata, ir speciāli Baltijas pusei, bet tās nav vērtīgas ar kaut kādiem argumentiem vai kādam ziņām. Es tās arī esmu pircis, lai redzētu, kas tajās iekšā. Diemžēl tā nauda bija velti izsviesta,” saka Krustiņš.

Vēsturnieks Ciganovs uzsver, ka Latvijā būtu vēsturnieki, kuri ir gatavi uz notikumiem raudzīties objektīvi un piedāvāt savus izdevumus. „Šāda, zināmās aprindās saukta par sēnalu literatūra, tā nāk ārā biezā slānī un diezgan ātri un operatīvi. Bet, protams, tas viss vai nu propagandas vajadzībām vai arī vienkāršotā līmenī uzrakstītas grāmatas, kas paredzētas, lai parādītu, kāda attiecīgajā brīdī un attiecīgā valsts ir nodarījusi lielu kaitējumu Krievijai. Šobrīd tā ir Ukraina, pirms dažiem gadiem – Gruzija. Ir arī Baltijas valstis. Nemaz nerunājot par Ameriku vai Rietumeiropas vadošajām lielvalstīm.”

Drošības policija pievēršot uzmanību Krievijā izdotās propagandas literatūras nonākšanai Latvijas grāmatnīcu plauktos. Taču spēkā esošie normatīvie akti neparedz iespēju vērsties pret šāda satura izdevumiem.

Vēsturnieks norāda, ka grāmatas bez uzmanības atstāt nevajadzētu: „Lielākā daļa no šīs literatūras ir sastopama globālajā tīmeklī. Līdz ar to fiziski aizliedzot grāmatu par Krimu, Krievijas okupācijas labvēlīgu ietekmi uz Krimu, to atradīs internetā. Bet ir diezgan nenormāla situācija, ka mēs runājam par Krievijas TV kanālu aizliegumu vai ierobežošanu, un tajā laikā Rīgas centrā grāmatnīcās redzam to pašu.”

Abi eksperti uzskata, ka pret Krievijas propagandu, kura savu ideoloģiju popularizē arī Latvijā nopērkamās grāmatās, var cīnīties, iedzīvotājus informējot un izglītojot par Krievijas pārliecināšanas metodēm un tematiku.

Ziņots, ka grāmatu tīklā „Polaris” ir nopērkamas grāmatas, kurā slavināta Krievijas politika Ukrainā, Jaunkrievija un Krievijas prezidenta Vladimira Putina politika un pausts nicinājums pret Ukrainu. Vēl augustā 38 šādas grāmatas Ukraina iekļāva savā "melnajā sarakstā".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti