Drošības policija jau saņēmusi signālus par iespējamu balsu pirkšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Pirms 13.Saeimas vēlēšanām Drošības policija (DP) jau ir saņēmusi informāciju par iespējamu balsu pirkšanu un veic šīs informācijas pārbaudi.

Drošības policijā informēja, ka, izvērtējot iepriekšējo vēlēšanu pieredzi, dienests jau šobrīd ir uzsācis darbu intensīvā režīmā ar mērķi savlaicīgi identificēt un novērst iespējamos riska faktorus brīvu un demokrātisku vēlēšanu norisei.

Drošības policija kā pretizlūkošanas un iekšējās drošības dienesta kompetence aptver gan ārvalstu radītu risku, gan iekšēju apdraudējumu brīvu un demokrātisku vēlēšanu norisei identificēšana un mazināšana.

Drošības policijai pašlaik nav informācijas par tiešiem un sistemātiskiem ārvalstu centieniem ietekmēt 13.Saeimas vēlēšanu norisi.

Vienlaikus dienests atklāja, ka jau saņēmis informāciju par iespējamu prettiesisku kavēšanu personai brīvi realizēt tiesības vēlēt deputātus vai gatavošanos šādām darbībām. Vēlāk Drošības policija ziņu portālam LSM.lv apstiprināja, ka saņemtā informācija saistīta ar balsu pirkšanu.  

Vērsta gan uzmanība, ka kavēšana brīvi vēlēt var tikt īstenota arī citos prettiesiskos veidos, piemēram, lietojot vardarbību, viltu, draudus.  

DP atgādina, ka par apzinātu prettiesisku kavēšanu personai brīvi realizēt tiesības vēlēt deputātus vai tikt ievēlētai, ir paredzēta kriminālatbildība. Par nelikumīgu atzīstama rīcība, ja kavēšana brīvi realizēt tiesības vēlēt notikusi, lietojot vardarbību, viltu, draudus, uzpirkšanu vai citā prettiesiskā veidā.

Tāpat Krimināllikumā ir noteikta atbildība par apzinātu balsu nepareizu saskaitīšanu, kā arī par apzinātu aizklātas balsošanas pārkāpšanu, ko izdarījusi valsts amatpersona vai vēlēšanu komisijas loceklis.

Tāpēc Drošības policija aicina Latvijas iedzīvotājus informēt par gadījumiem, kad personai ir solīts samaksāt, piesolīti citi materiāli un nemateriāli labumi par viņas balsi vai citā veidā ietekmēta brīva izvēle.

Tāpat aicina informēt par aizdomām par vēlēšanu komisijas locekļa iespējamām pretlikumīgām darbībām, piemēram, apzināti nepareizu balsu saskaitīšanu par labu kādai partijai vai deputāta kandidātam. Šādos gadījumos mudina fiksēt pēc iespējas precīzākas iespējamo pārkāpumu detaļas, tos fotografēt, filmēt vai ierakstīt skaņu. Drošības policija garantē informācijas avota konfidencialitāti.

Savukārt ar informāciju par skrejlapām, kas tiek izplatītas vēlēšanu dienā, par laicīgi nenoņemtām priekšvēlēšanu reklāmām vai vēlētāju aģitēšanu pie iecirkņiem aicina vērsties Valsts policijā vai attiecīgās pilsētas pašvaldības policijā. Aģitācija ir aizliegta ne tikai pašā vēlēšanu dienā, bet arī dienu pirms vēlēšanām.

Bet par priekšvēlēšanu aģitācijas un slēptās priekšvēlēšanu aģitācijas finansēšanas ierobežojumu neievērošanu jāziņo Korupcijas novērošanas un apkarošanas birojam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti