Drošības policija apkopojusi jauniešu islāma radikalizācijas pazīmes

Latvijā ir pieaudzis to personu skaits, kuras atbalsta teroristiskā grupējuma "Daīš" jeb "Islāma valsts" sludināto ideoloģiju, secinājusi Drošības policija. Tāpat Latvijā ir konstatēta jauniešu interese par islāma radikālām interpretācijām, tāpēc apkopotas pazīmes, kas var liecināt par jauniešu un bērnu radikalizāciju.

Eiropas valstu pieredze liecina, ka pirmās radikalizācijas pazīmes var parādīties jau skolas laikā, sākot no 12 gadu vecuma, kad bērnu un jauniešu personības vēl tikai veidojas. Tāpēc Drošības policija apkopotas bērniem un jauniešiem raksturīgas pazīmes, kas var liecināt par viņu iespējamu radikalizēšanos:

 • pēkšņas, radikālas pārmaiņas uzvedībā – acīmredzama izolēšanās no apkārtējiem;
 • jaunietis pēkšņi kļūst par vienpati un nevēlas laiku pavadīt savu vienaudžu sabiedrībā;
 • pēkšņas, radikālas pārmaiņas izskatā – vizuālā tēla izmaiņas, kas liecina par striktu pievēršanos reliģiskam dzīvesveidam;
 • pastiprināta un regulāra interese par islāma radikālām interpretācijām;
 • rietumvalstu vērtību noliegšana, nicināšana – demokrātijas, dzimuma līdztiesības un seksuālo minoritāšu tiesību noliegšana u.c.;
 • interese par notikumiem Sīrijā/Irākā un teroristisko organizāciju “Daīš”;
 • interese par šaujamieročiem, sprāgstvielām, paramilitāra rakstura treniņiem;
 • aizraušanās ar vardarbīgām videospēlēm.

Dokumenti

Reliģiskā radikalizācija.pdf

Lejuplādēt

4.91 MB

Drošības policija gan norāda, ka vienas pazīmes esamība ļoti retos gadījumos patiesi liecina par personas radikalizēšanos. Parasti par reāliem radikalizācijas riskiem liecina vairāku pazīmju kopums. Līdz ar to katrs gadījums jāvērtē individuāli.

Ja ir novērotas radikalizācijas pazīmjes sākumā jānoskaidro notikušo pārmaiņu cēlonis. Par to jārunā ar pašu bērnu vai jaunieti, bet gadījumā, ja viņš to nevēlas, ar kādu no šīs viņa uzticības personām.

Otrkārt, jāsniedz atbalsts pārmaiņu negatīvo cēloņu novēršanā, un to var sniegt vecāki, psihologs, sociālais pedagogs, sociālie darbinieki. Taču, ja tas nedod pozitīvus rezultātus, iedzīvotājus aicina sazināties ar Drošības policiju, īpaši gadījumos, ja bērns vai jaunietis:

 • turpina norobežoties un uzvedībā izteikti izpaužas vairākas radikalizācijas pazīmes;
 • izrāda pastiprinātu interesi par iespēju izceļot no valsts, starp iespējamajiem galamērķiem minot Sīriju vai Irāku;
 • pauž atbalstu terorisma izpausmēm, gatavojas iesaistīties vai veikt līdzīgas darbības.

Pats galvenais – neatstāt pamanītās radikalizācijas pazīmes bez ievērības, uzsver Drošības policijā. 

Tāpat Drošības policija apkopojusi noderīgu informāciju par aizdomīgiem darījumiem saistībā ar vielām vai maisījumiem sprāgstvielu pagatavošanai, šo vielu pazušanas gadījumiem vai zādzībām. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt