Drošības dienests nav identificējis prettiesiskas darbības 14. Saeimas vēlēšanās

Valsts drošības dienests (VDD) ir apkopojis informāciju saistībā ar 14. Saeimas vēlēšanu norisi, un dienesta vērtējumā vēlēšanas ir aizvadītas mierīgi. VDD nav identificējis prettiesiskas personu darbības, kuru mērķis būtu vēlētāju brīvas izvēles un vēlēšanu rezultātu ietekmēšana, informēja dienestā.

Tāpat ne priekšvēlēšanu periodā, ne vēlēšanu dienā VDD nekonstatēja Latvijai nedraudzīgu ārvalstu mēģinājumus ietekmēt vēlēšanu norisi vai rezultātus atbilstoši to ārpolitiskajām interesēm.

VDD līdz šim ir ieguvis aptuveni 70 signālus par iespējamiem pārkāpumiem.

Vairāk nekā 20 no šiem signāliem tika fiksēti priekšvēlēšanu periodā, ap 40 – vēlēšanu dienā, 1. oktobrī, savukārt atsevišķi signāli ir saņemti pēc vēlēšanām. Kā liecina iepriekšējo vēlēšanu pieredze, nevar izslēgt, ka VDD saņems informāciju par iespējamiem pārkāpumiem arī turpmāk, norādīja dienestā.

Lielākā daļa no dienesta fiksētajiem signāliem bija saistīti ar iespējamiem pārkāpumiem un nepilnībām, kuru izskatīšana ir citu vēlēšanu norisi uzraugošo institūciju kompetencē. Galvenokārt dienests ieguva informāciju par organizatoriskām nepilnībām konkrētos vēlēšanu iecirkņos, kas sadarbībā ar attiecīgo iecirkņu komisijām nekavējoties tika novērstas. Tāpat dienests ieguva ziņas par aģitācijas noteikumu iespējamiem pārkāpumiem, ko nosūtīja atbildīgajām institūcijām tālākai izvērtēšanai.

No priekšvēlēšanu periodā un vēlēšanu dienā kopumā fiksētajiem signāliem nepilni 30 bija saistīti ar iespējamiem pārkāpumiem, kuru izvērtēšana ir VDD kompetencē. Galvenokārt tā bija informācija par vēlētāju izvēles iespējamu prettiesisku ietekmēšanu, dažos gadījumos – par iespējamu balsu pirkšanu.

Lielāko daļu signālu dienests jau ir pārbaudījis, negūstot apstiprinājumu prettiesiskām darbībām.

Atsevišķos gadījumos, kad dienesta rīcībā nonāca informācija par iespējamiem plāniem prettiesiski ietekmēt vēlētāju izvēli par labu kādam politiskajam spēkam, VDD ar personām veica preventīva rakstura pārrunas, brīdinot par draudošo kriminālatbildību pārkāpumu veikšanas gadījumā. 

Līdz šim VDD nav uzsācis kriminālprocesus par iespējamām prettiesiskām darbībām saistībā ar 14. Saeimas vēlēšanām. Vienlaikus atsevišķu iegūto signālu pārbaudes vēl turpinās.

KONTEKSTS:

14. Saeimas vēlēšanas notika sestdien, 1. oktobrī. Parlamentā kopumā tika ievēlēti septiņi politiskie spēki. Vislielāko vēlētāju atbalstu saņēma partiju apvienība "Jaunā Vienotība".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti