Drošības dienests nav atradis būtiskus apdraudējumus Saeimas vēlēšanu drošībai

Valsts drošības dienests (VDD) nav atradis būtiskus apdraudējumus Saeimas vēlēšanu drošībai, informēja VDD.

Dienesta rīcībā esošā informācija neliecina par mērķtiecīgām un sistemātiskām ārvalstu informatīvajām vai cita veida aktivitātēm, kuru mērķis būtu vēlētāju brīvas izvēles un vēlēšanu rezultātu ietekmēšana. Tāpat VDD rīcībā patlaban nav ziņu par iespējamiem tā sauktajiem balsu pirkšanas mēģinājumiem Latvijā. 

VDD atgādināja, ka par vēlētāju izvēles prettiesisku ietekmēšanu, tajā skaitā balsu pirkšanu, draud kriminālatbildība. Rīcība atzīstama par nelikumīgu, ja vēlētāju izvēle ietekmēta, lietojot vardarbību, viltu, draudus, uzpirkšanu vai citā prettiesiskā veidā. Tāpat Krimināllikumā ir noteikta atbildība par balsu apzināti nepareizu saskaitīšanu, kā arī par apzinātu aizklātas balsošanas pārkāpšanu, ko izdarījusi valsts amatpersona vai vēlēšanu komisijas loceklis.

VDD aicina iedzīvotājus ziņot par gadījumiem, kad par balsi kādas partijas, partiju apvienības vai deputāta kandidāta labā ir solīts samaksāt, piesolīti citi materiāli vai nemateriāli labumi vai citā veidā ietekmēta brīva izvēle. VDD aicina sniegt informāciju arī par gadījumiem, kad rodas aizdomas par pārkāpumiem kāda vēlēšanu iecirkņa komisijas vai tās locekļa darbā. 

Informāciju par iespējamiem pārkāpumiem vai gatavošanos tiem VDD var sniegt, zvanot uz diennakts tālruni 67208964, rakstot uz e-pasta adresi [email protected] vai “Twitter” kontu @Valsts_drosiba.

Priekšvēlēšanu periodā VDD aicina dienestā vērsties personas, kuru rīcībā ir informācija par iespējamiem plāniem un gatavošanos prettiesiski ietekmēt vēlēšanu norisi vai rezultātus.

Savukārt vēlēšanu dienā VDD aicina iedzīvotājus, kļūstot par iespējamu pārkāpumu aculieciniekiem, fiksēt pēc iespējas precīzākas notikušā detaļas, ja iespējams, veikt iespējamā pārkāpuma fiksēšanu foto, video vai audio formātā. VDD garantē informācijas avota konfidencialitāti. 

Savukārt par neatļautu aģitāciju pilsētvidē vēlēšanu dienā vai dienu pirms vēlēšanām, kas izpaužas kā, piemēram, kādu politisko spēku vai deputāta kandidātu slavinošu skrejlapu izplatīšana, aģitēšana pie iecirkņiem, kā arī laikus nenoņemtas priekšvēlēšanu reklāmas, iedzīvotāji aicināti informēt Valsts policiju (VP), zvanot uz diennakts tālruni 110. Tāpat iedzīvotāji aicināti vērsties VP, novērojot sabiedriskās kārtības pārkāpumus vēlēšanu iecirkņos vai to apkaimē. 

Par internetā, publiskās vietās vai preses izdevumos izvietotu slēptu priekšvēlēšanu aģitāciju, t.i., politisko reklāmu bez norādīta apmaksātāja, kā arī par valsts un pašvaldību institūciju administratīvo resursu izmantošanu aģitācijā iedzīvotāji aicināti ziņot Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB). Sniegt KNAB informāciju iespējams, zvanot uz tālruņa nr. 80002070, izmantojot mobilo lietotni „Ziņo KNAB” vai rakstot uz e-pasta adresi [email protected]

Savukārt gadījumos, kad konstatēta slēpta priekšvēlēšanu aģitācija televīzijā vai radio, aicina sazināties ar Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomi, zvanot uz tālruņa numuru 67221848 vai izmantojot elektroniskā pasta adresi [email protected] 

Par iespējamiem personas datu aizsardzības pārkāpumiem vēlēšanu norises laikā iedzīvotāji var informēt Datu valsts inspekciju, rakstot uz e-pasta adresi [email protected] vai zvanot uz tālruņa numuru 67686031. 

VDD ir Latvijas pretizlūkošanas un iekšējās drošības dienests, kura darbība ir vērsta uz Latvijas nacionālās drošības iespējamu apdraudējumu identificēšanu un novēršanu. VDD galvenās darbības jomas ir pretizlūkošana, valsts noslēpuma aizsardzība, konstitucionālās iekārtas aizsardzība, ekonomiskā drošība, pretterorisms, valsts augstāko amatpersonu aizsardzība un pirmstiesas izmeklēšana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt