Drošības dienests lūdz apsūdzēt prokremlisko aktīvistu Lindermanu par Krievijas noziegumu atbalstīšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Valsts drošības dienests (VDD) pagājušajā nedēļā rosināja prokuratūru uzsākt kriminālvajāšanu pret prokremlisku aktīvistu par Krievijas izvērstā agresīvā kara Ukrainā mērķtiecīgu attaisnošanu un slavināšanu, kā arī centieniem provocēt naidu un nesaticību starp dažādu tautību iedzīvotājiem Latvijas sabiedrībā, liecina VDD paziņojums medijiem.

Aģentūra LETA vēsta, ka  drošības dienesta redzeslokā nonākušais aktīvists ir Vladimirs Lindermans.

Minēto kriminālprocesu VDD uzsāka šā gada 7. jūnijā saskaņā ar Krimināllikuma pantu par noziegumu pret mieru un kara noziegumu slavināšanu un attaisnošanu. Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā VDD fiksēja, ka persona interneta vidē brīvi pieejamās platformās neierobežotam personu lokam mērķtiecīgi un sistemātiski izplata Kremļa interesēm atbilstošus vēstījumus, attaisnojot Krievijas izvērsto militāro agresiju pret Ukrainu un tās iedzīvotājiem.

Izmeklēšanas laikā VDD atklāja, ka personas aktivitātes interneta vidē ir bijušas vērstas arī uz naida un nesaticības izraisīšanu starp dažādas nacionālās piederības iedzīvotāju grupām, proti, latviešiem, krieviem un ukraiņiem.

VDD vērtējumā personas nolūks bija atbilstoši Krievijas ārpolitikas interesēm nepieļaut minēto sabiedrības grupu mierīgu līdzāspastāvēšanu un Latvijas sabiedrības saliedēšanos. Ņemot vērā minēto, personu tika nolemts atzīt par aizdomās turēto arī par Krimināllikuma 78. pantā paredzētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu, t.i., par darbību, kas vērsta uz nacionālā naida vai nesaticības izraisīšanu.

Veicot izmeklēšanu, VDD fiksēja vairākus desmitus šīs personas publikāciju, kuru saturā konstatējamas minēto noziedzīgo nodarījumu pazīmes. Persona veidojusi gan rakstveida publikācijas, gan videomateriālus, kuru saturs ir vērsts pret Latvijas nacionālās drošības interesēm. Minētais saturs publicēts gan sociālās tīklošanās platformās, gan Krievijas finansētās interneta vietnēs.

Izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka persona par Kremļa interesēm atbilstoša satura veidošanu saņēmusi finansiālu atlīdzību.

VDD atgādināja, ka neviena persona nav uzskatāma par vainīgu, kamēr tās vaina nav atzīta likumā noteiktajā kārtībā.

Kopš Krievijas bruņoto spēku iebrukuma Ukrainā VDD kopumā ir uzsācis 26 kriminālprocesus un no Valsts policijas pārņēmis četrus kriminālprocesus saistībā ar aktivitātēm Krievijas agresijas un interešu atbalstam. Kriminālprocesi uzsākti uz aizdomu pamata par dažādiem noziedzīgiem nodarījumiem: Krievijas īstenoto kara noziegumu publisku attaisnošanu un slavināšanu (Krimināllikuma 74.1 pants), darbībām, kas vērstas uz nacionālā naida vai nesaticības izraisīšanu pret latviešiem un ukraiņiem (Krimināllikuma 78. pants), atbalsta sniegšanu finanšu līdzekļu un citas mantas vākšanā karadarbībā Ukrainā iesaistītajiem Krievijas karavīriem (Krimināllikuma 77.2 pants), pret Latviju vērstu darbību (Krimināllikuma 80. pants) un palīdzības sniegšanu ārvalstij pret Latviju vērstā darbībā (Krimināllikuma 81.1 pants).

Septiņos no minētajiem kriminālprocesiem VDD pirmstiesas izmeklēšanu ir noslēdzis un nosūtījis izmeklēšanas gaitā iegūtos materiālus prokuratūrai, rosinot pret aizdomās turētajām personām uzsākt kriminālvajāšanu. Savukārt kriminālprocesos, kuros izmeklēšana turpinās, pašlaik 15 personām ir piemērots aizdomās turētā statuss, bet septiņām personām – personas, pret kuru uzsākts kriminālprocess, statuss.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti