Drošības dienests: Krimināllikums neliedz brīvprātīgajiem no Latvijas karot Ukrainas pusē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Publiskajā telpā izskanējusī informācija, ka Krimināllikums liedz brīvprātīgajiem no Latvijas karot Ukrainas pusē, neatbilst patiesībai, Latvijas Televīzijai norādīja Valsts drošības dienests (VDD).

Krimināllikuma 77.1 pants. Prettiesiska piedalīšanās bruņotā konfliktā

Par prettiesisku piedalīšanos bruņotā konfliktā, tas ir, par aktīvu piedalīšanos ārpus Latvijas Republikas teritorijas notiekošā bruņotā konfliktā, kas vērsts pret valsts teritoriālo neaizskaramību vai politisko neatkarību vai citādi ir pretrunā ar Latvijas Republikai saistošām starptautiskajām tiesībām, neievērojot normatīvos aktus vai Latvijas Republikai saistošus starptautiskos līgumus, —

soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz desmit gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

 

Pēc tam, kad Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis aicināja Eiropas valstu pilsoņus ar kaujas pieredzi ņemt rokās ieročus un aizstāvēt Ukrainu pret Krievijas uzbrukumu, Latvijā izskanēja rosinājums mainīt regulējumu, lai valsts iedzīvotājiem nedraudētu atbildība par karošanu Ukrainas spēku pusē kā brīvprātīgajiem.

Šādas izmaiņas mudināja izdarīt Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris Leonīds Kalniņš un Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Juris Jurašs (Jaunā konservatīvā partija).

Savukārt Valsts drošības dienests nu skaidro, ka Krimināllikuma 77.1 pants paredz atbildību konkrēti par vēršanos pret kādas valsts teritoriālo neaizskaramību vai politisko neatkarību, piedaloties ārpus Latvijas notiekošā bruņotā konfliktā.

Taču attiecībā uz konfliktu Ukrainā kriminālatbildība draudētu tad, ja persona dotos uz Ukrainu, lai sniegtu atbalstu agresoram Krievijai, mērķtiecīgi vēršoties pret Ukrainas neatkarību un teritoriālo vienotību, norādīja VDD.

KONTEKSTS:

Krievijas prezidents Vladimirs Putins 21. februārī atzina Doneckas un Luhanskas "tautas republiku" neatkarību no Ukrainas. Putins arīdzan piedraudēja Ukrainai, pieprasot, lai Ukraina nekavējoties pārtrauc karadarbību pret separātistiem, "pretējā gadījumā visa atbildība par iespējamo asinsizliešanas turpināšanu pilnībā būs uz Ukrainā valdošā režīma sirdsapziņas".

Taču 24. februārī Putins paziņoja, ka Krievija ir sākusi "militāru operāciju" Ukrainā, un aicināja Ukrainas armiju "nolikt ieročus". Tas no demokrātiskās pasaules izsauca vēl lielāku nosodījumu un nākamos sankciju soļus pret Krieviju.

Tikmēr Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis paziņojis par jaunas vienības – Ukrainas Starptautiskā teritoriālās aizsardzības leģiona – izveidošanu. Šo bataljonu veidos ārzemniekiem, kuri vēlas piedalīties Krievijas militārpersonu uzbrukumu atvairīšanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti