Drošības dienests aiztur Latvijas «tiktokeri» par aktivitātēm Krievijas atbalstam

Valsts drošības dienests (VDD) 4. janvārī aizturējis Krievijas atbalstītāju, kura aktivitātes interneta vidē, platformā "TikTok" VDD vērtējumā ilgākā laika periodā bijušas vērstas uz naida izraisīšanu pret latviešiem un ukraiņiem, kā arī Krievijas uzsāktā kara pret Ukrainu attaisnošanu un slavināšanu, informēja VDD.

VDD neatklāj aizturētā vārdu un uzvārdu, bet LTV rīcībā esoša neoficiāla informācija liecina – tas ir kāds 1989. dzimušais Edgars Bleiders, kurš sociālajā tīklā "TikTok" pazīstams ar segvārdu "Black Falken" dažādās tā variācijās.  Savos video viņš apgalvo, ka iestājas par tautu draudzību. Tiesa – draudzēties "Black Falken" aicina ar Krieviju un Baltkrieviju, bet Ukrainu un rietumvalstis pozicionē kā ļaunumu. Viņš lepojies ar to, ka sabiedriskajā transportā plēš nost uzlīmes ar Ukrainas simboliku, un pēc Pārdaugavas pieminekļa nojaukšanas Latviju nosaucis par neonacistisku valsti. 

VDD 4. janvārī vienā ar personu saistītā objektā veica tiesas sankcionētas procesuālās darbības, kuru laikā tika izņemti dažādi datu nesēji.

Kriminālprocesu pret šo personu VDD uzsāka šā gada 2. janvārī saistībā ar aizdomām par iespējamu noziegumu pret mieru un kara noziegumu publisku attaisnošanu un slavināšanu un par darbību, kas vērsta uz etniskā naida izraisīšanu.

VDD ilgākā laika posmā iegūtā informācija liecina, ka persona darbojusies mērķtiecīgi un sistemātiski. VDD video koplietošanas platformā "TikTok" ir konstatējis vairākus personas izveidotus profilus, kurus Krievijas atbalstītājs regulāri papildināja ar saturu. Šajos profilos publicētajos videomateriālos un rīkotajās tiešraidēs persona izplatīja dezinformāciju par notiekošo Latvijā, naidīgi izteicās par latviešiem un ukraiņiem, kā arī slavēja Krievijas bruņotos spēkus un Krievijas izvērsto karu Ukrainā.  

VDD personai ir piemērojis aizdomās turētā statusu. 

Tiesa personai 6. janvārī piemēroja drošības līdzekli apcietinājumu, vienlaikus nosakot, ka tas var tikt atcelts, ja viena mēneša laikā tiks samaksāta drošības nauda 3500 eiro apmērā. LETA zināms, ka jau pagājušajā nedēļā iemaksāta drošības nauda.

LETA pārliecinājās, ka vīrieša sociālajos tīklos ievietotajiem video saturs pamatā atražo Kremļa naratīvus par demokrātijas trūkumu Latvijā. Video viņš latviešu un krievu valodā paziņojis, ka Latvijā nav brīvības un iestājas par Latvijas un Krievijas sadarbību. Vīrietis arī pārdzīvojis par Uzvaras pieminekļa nojaukšanu Rīgā. 

Pēc redzētā Uzvaras parkā viņš pērn augustā ievietotajā video norādījis, ka tagad Latviju atzīstot par "neonacistisku – ultra naida kurināšanas valsti". Vīrietis esot piedzimis 1989. gada Latvijā, un viņam licies, ka valstī valda miers un saticība, taču viņš esot 33 gadus maldījies, jo valsts esot neonacisma un fašisma sabiedrotais. Izmantojot arī lamu vārdus, viņš esot paudis dusmas par rusofobiju un nacionālismu.

Vienā no video viņš Liepājā nofilmējis Latvijas Jūras spēku kuģi, video fonā sakot slaveno ukraiņu robežsarga frāzi Krievijas karakuģim, bet kaimiņvalsts kuģi aizstājot ar Latvijas kuģi. Tāpat viņš ielicis Krievijas dziedātāja "Shaman", kurš aktīvi iesaistās Krievijas režīma politikas slavināšanā, dziesmu "Я русский" ("Esmu krievs"). Tajā dziesmas autors klāsta, ka esot krievs "visai pasaulei par spīti".

Izmeklēšana šajā kriminālprocesā turpinās, un VDD sniegs papildu informāciju par izmeklēšanas gaitu atbilstoši kriminālprocesa virzībai.

VDD atgādina, ka neviena persona nav uzskatāma par vainīgu, kamēr tās vaina nav atzīta likumā noteiktajā kārtībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti