Droša, veselīga un iekļaujoša skola - vecāku prioritātes izglītībā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Droša, veselīga un iekļaujoša skola ir vecāku prioritātes izglītībā. Interese par vecāku iesaistīšanos skolas dzīve aizvien pieaug, vērtē Vecāku foruma konferences organizētāji. Forums šogad pulcēja vecākus no visas Latvijas, arī ārstus, skolu vadītājus un citus ekspertus. Tomēr tas netika pagodināts ar Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pārstāvjiem.

Vecāku foruma sākums sestdienas rītā ir līdzīgs tam, kā viņu bērni sāk katru dienu. Galvenais mērķis forumā - pārrunāt jautājumus, kas skar drošu, veselīgu un iekļaujošu skolas vidi, kurā vecāku domas tiek uzklausītas un viņi var līdzdarboties šīs skolas veidošanā. Tomēr IZM nav parūpējusies, lai viņas pārstāvji ierastos un piedalītos šajā forumā. Nav neviena, kas nolasītu ministra Vjačeslava Dombrovska uzrunu. To dara ministrijas darbiniece Ineta Īvāne, kas šoreiz gan nebija ieradusies darba uzdevumā.

Vecāku forumā atzīst, sadarbība ar ministriju pēc ministra nomaiņas ir klupšanas akmens. Vecāku foruma koordinatore Jana Simanovska:

„Kad atnāca jaunais ministrs, cerējām ka līgums palieks spēkā. Bet tomēr mums ir jāatzīst, ka sadarbību ar jauno ministru veidojas lēnāk, viņš ir mazāk atvērts vecāku lomai, jo uzskata, ka viņa sarunu partneri ir arodbiedrības un studentu pārstāvji. Mums tas ir jāmaina un skaidri jāpauž, kāpēc ir nepieciešama vecāku līdzdalība [izglītības] politikā."

Uztraukumu vecākiem daudz-  tas skar bērnu smagās skolas somas un pārāk maz iespēju starpbrīžos izkustēties, kā rezultātā bērniem ir liekā svara problēmas. Bērni arī sastopas ar pazemojumiem un vardarbību skolā. Tāpat ir jautājums par to, kā veidot iekļaujošu skolu, kur var mācīties dažādi bērni, arī bērni ar īpašām vajadzībām. Vaivaru pamatskolas direktore Inese Kārkliņa stāsta, - ja vecāki atnāk un iepazīstas ar iekļaujošu ar skolu, viņi paliek:

„Man gribētos teikt, ka 99,9% [vecāku] uzskata to par veiksmīgu gadījumu, jo tādā skolā cilvēcību bērns iemācīsies daudz vairāk, redzot, cik sabiedrība ir dažāda un cik svarīgi ir šādu sabiedrību pieņemt."

Svarīgi gan ir, kas ar bērnu notiek pēc skolas, vai sabiedrība ir gatava viņu pieņemt.

Viens no svarīgākajiem jautājumiem ir arī par bērnu veselību. Ārstu biedrības vadītājs Pēteris Apinis norāda, ka būtiska ir gan smēķēšana, gan dzeršana, arī neveselīgs uzturs ar nevajadzīgu uztura bagātinātāju piedevām, kā arī mazkustīgs dzīves vieds, kad dienas pavadītas sociālajos tīklos u datorspēlēs. Risinājums: veselības mācība.

„Kaut kādā vietā mums tas vecāks ir jāmāca, un labāk, pirms viņš ir kļuvis par vecāku. Un vienīgā vieta, kur mēs varam viņu noķert, pirms viņš ir kļuvis par vecāku, ir skolā, kad viņš ir nobriedis. Tad mēs varam mazliet vardarbīgi ar karotīti mutē viņam ieliet zināšanas," saka Apinis.

Vecāku foruma padomes locekle Kristīne Dūdiņa gandarīta, ka  aizvien pieaug vecāku vēlme piedalīties. Arī šogad forumā ir vairāk vecāku nekā pērn maijā.

„Jārunā vispār par vecāku līdzdalību kā tādu, jo tas ir jauns fenomens, ka vecāki piedalās izglītības sistēmas procesā. Tas ietekmē bērnu sekmes un labklājību. Vecāki ir tie, kas vislabāk redz nepilnības; šķībās muguras, smagās somas un dažādas lietas. Un viņi vislabāk pazīst arī savu bērnu," secina Dūdiņa.

Vecāku forums notika jau otro reizi.. Šogad tajā piedalījās vairāk nekā 100 cilvēku no dažādām Latvijas vietām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti