Panorāma

Valstis vāc naudu Covid-19 vakcīnai

Panorāma

25 gadi kopš Skrundas lokatora nojaukšanas

Pazudušo dronu meklē bez rezultātiem

Drona meklējumi pagaidām bez rezultātiem

Jau trešo dienu bez panākumiem turpinās bez vadības palikušā drona meklējumi. Visas dienas garumā sadzīt rokā noklīdušo bezpilota gaisa kuģi mēģināja četras lidmašīnas un sešas meklēšanas vienības uz zemes. Kā arvien ticamāka tiek vērtēta varbūtība, ka drons vairs neatrodas gaisā. Tādā gadījumā ievērojami mazinātos izredzes lidaparātu atrast un līdz ar to arī saprast, kas tieši nogājis greizi tam uzstādītajās drošības sistēmās.

Bez vadības palikušā drona medības no zemes turpinājās arī pagājušajā naktī, bet ar jaunu sparu atsākās šorīt no rīta. Debesīs atkal pacēlās bruņoto spēku lidaparāts An-2, metru pa metram pārlūkojot reģionu, kur noklīdušo bezpilota gaisa kuģi kāds redzējis.

"Mēs esam izvietojuši papildu sauszemes sensorus un tiek pa kvadrātiem pārbaudīts un ķemmēts diezgan liels areāls, kur varētu atrasties šis drons. Tas ir lielais areāls no Bauskas līdz Ziemeļvidzemei un tālāk uz rietumiem. Šis lidaparāts var atrasties gaisā nepārtraukti bez uzpildes septiņas stundas, aprīkots ar modernu aparatūru, kas ir nepieciešama, lai varētu  atrast jebkurus lidojošos objektus," sacīja Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.

Drona meklēšanā aktīvi iesaistījies arī tā ražotājs – "UAV Factory". Tas ir uz zemes izvietojis sešas meklēšanas vienības, kas gadījumā, ja dronu izdotos pamanīt, mēģinātu atkal atgūt kontroli pār to.

Ražotājs arī noalgojis trīs privātas lidmašīnas, tātad šodien vadību zaudējušo dronu meklēja jau četri gaisa kuģi. 26 kilogramus smago un trīsarpus metrus garo bezpilota lidaparātu ir svarīgi atrast ne tikai no drošības viedokļa, bet arī lai saprastu, kādēļ tas kļuvis nevadāms un pretēji ieprogrammētajam devies savās gaitās.

"Ir skaidri saprotams, ka nenostrādāja neviens no drošības pasākumiem, tai skaitā šim dronam bija jāpaliek tajā konkrētajā vietā brīdī, kad tika zaudēta vadība, un tāpat ir arī atslēdzies GPS raidītājs, kurš varētu palīdzēt atrast šī drona atrašanās vietu. Pēc mūsu šībrīža esošās informācijas, visi drošības pasākumi tika ievēroti, tomēr, atslēdzoties vadībai, atslēdzās arī visas izsekošanas iespējas," pauda Civilās aviācijas aģentūras pārstāvis Aivis Vincevs.

Visas Latvijas kaimiņvalstis ir brīdinātas par noklīdušo dronu, un, tā kā no tām nekādas ziņas nav saņemtas, netiek pieļauts, ka lidaparāts pametis Latvijas gaisa telpu. Daudz ticamāka ir iespēja, ka tas kaut kur nolaidies, turklāt ļoti iespējams – jau pirmajā vakarā.

"Pirmajā dienā radaros varēja šī drona pārvietošanos redzēt, tādēļ arī netiek izslēgts viens no iespējamiem variantiem, ka šis drons ir nolaidies, tādēļ ka šobrīd to tiešām nevar redzēt arī radaros, kā arī nav nevienu filmētu vai uzbildētu materiālu, kas apliecinātu, ka šis drons vēl joprojām atrodas gaisā," tā Vincevs.

Tomēr pēc uzņēmuma sniegtajām ziņām degvielas pazudušajam dronam pietiek, lai vismaz teorētiski lidinātos apkārt līdz rītdienas pulksten septiņiem vakarā, tādēļ līdz tam laikam meklēšana jāturpina.  

Nekontrolēti lidojošā drona dēļ lidostā Rīga svētdien, 3. maijā, neizdevās nosēsties aviosabiedrības "Smartlynx" reisam no Ķīnas. To nācās pārvirzīt uz Tallinu. Šodien gan lidostas Rīga darbība nekādi nav traucēta, jo ienākošie reisi nebija paredzēti, savukārt "airBaltic" lidmašīnai, kurai bija jādodas uz Ķīnu pēc kārtējās aizsarglīdzekļu kravas, izdevās pacelties bez problēmām.

Civilās aviācijas aģentūrā neizslēdz, ka "Smartlynx" vakar radušos zaudējumus varētu mēģināt no drona ražotāja piedzīt civilā kārtā. Aģentūras uzsāktās izmeklēšanas mērķis gan neesot uzņēmēju sodīt, bet saprast notikušā iemeslus. Līdz tas izdosies, apturēta “UAV factory” izsniegtā atļauja paaugstināta riska lidojumiem. Strauji augošais eksporta uzņēmums pagājušā gada nogalē parakstīja līgumu par bezpilota lidaparātu piegādi Latvijas bruņotajiem spēkiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti