Dienas ziņas

"Dod pieci" tēma uzjundī emocijas

Dienas ziņas

Neizmanto iespēju saņemt bezmaksas sejas maskas

Lielveikalu stāvlaukumi pilni

Drona foto: Ignorējot Covid-19 bīstamību, iedzīvotāji uz veikaliem plūst aumaļām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Īsi pēc valdības paziņojuma par papildu ierobežojumiem tirdzniecībai un pakalpojumiem, kas stāsies spēkā no 19.decembra, Latvijas Radio pie kāda no Rīgas tirdzniecības centriem novēroja cilvēku pieplūdumu, kas steidza iepirkties. Šādu novērojumu apliecināja arī vairāki veikalu darbinieki, kā arī LTV ar dronu uzņemtie attēli pie lielveikaliem. Tikmēr Patērētāju tiesību aizsardzības centra aicina tirgotājus neizvērst mārketinga akcijas, aicinot pircējus uz veikaliem, bet patērētājus mudina būt apdomīgiem.

Pirms Covid-19 klusuma perioda cilvēki steidz iepirkties
00:00 / 05:23
Lejuplādēt

Neilgi pēc valdības paziņojuma, ka trīs nedēļas – no 19. decembra līdz pat 11. janvārim – būs slēgti tirdzniecības centri un būs atļauts iegādāties vien pārtiku un atsevišķas preču kategorijas, ceturtdienas vakarā Latvijas Radio devās aplūkot situāciju pie tirdzniecības centra “Spice”. Jau piebraucot pie tā, bija redzams, ka autostāvvieta ir pārpildīta. Lai pircēji raitāk varētu atrast savam auto vietu, satiksme tika regulēta.

Pie veikala uzrunātie pircēji gan zināja stāstīt, ka veikalā ir mierīgāk nekā stāvlaukumā:

“Salīdzinoši daudz cilvēku ikdienai, bet, ņemot vērā, ka ir svētki, tad liekas normāli. Cilvēki steidzīgi, grib dāvanas nopirkt. Priecīgi vairāk vai mazāk šķiet.”

“Pārtiku jau nopirkt varēs, kartupeļi mājās ir. Izdzīvosim. Jāsaglabā veselais saprāts. Visu nenopirksi.”

“Pēc stāvvietas šķiet, ka ir daudz cilvēku, bet iekšā nav tā, ka viens otram virsū skrien. Nezinu, vai visi pārtikas veikalā? Ir bijis arī trakāk.”

“Viss ciet pirmdien. Jāsapērk, kamēr vēl var.”

“Šķiet, iekšā ir mazāk cilvēku nekā ārā. Apsargs pateica, ka līdz 11. janvārim tirdzniecības centri būs ciet, un cilvēki ir sākuši skraidīt. Mēs te jau trīs stundas esam, un tagad ir vairāk cilvēku. Visu paspējam nopirkt. Zem eglītes dāvanas būs.”

Veikalā Latvijas Radio uzrunāja vairākus pārdevējus, jautājot, kā vērtē cilvēku plūsmas pieaugumu līdz ar valdības paziņojumu.

“Jau no pagājušās nedēļas vērojama lielāka cilvēku plūsma. It īpaši šonedēļ. Vakar bija ļoti daudz. Arī rīta stundās pilns stāvlaukums. Cilvēki steidz nopirkt dāvanas un pērk lietas, kuras vēl var iegādāties brīvi,” zināja stāstīt kāda pārdevēja.

“Bija visas dienas garumā. Tagad maza pauzīte. Pēc darba būs pilns un rītdien būs vēl pilnāks līdz ar jauno situāciju. Šodien nobraucu garām vairākiem tirdzniecības centriem, un tie visur ir pārpildīti,” pastāstīja veikala darbinieks.

To apliecināja arī cita darbiniece:

“Ir vairāk. Un ļoti daudzi cilvēki ir šokā un izmisumā, jo nav visu paspējuši sagādāt. Arī mums pārdevējiem ir šoks, jo šis ir laiks, kad kaut ko vairāk var nopelnīt, bet nu viss būs liegts.”

Tirdzniecības centrā manāms, ka gar acīm zib reklāmas par akcijām, īpašiem piedāvājumiem. Tiesa, iespaidīgu akciju esamība bija manāma jau iepriekš, it īpaši pārtikas veikalos, kur šķiet, ka akcijas pēdējās nedēļas laikā piemērotas teju visām precēm.

Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) Lauksaimniecības tirgus veicināšanas daļas vadītāja Ingūna Gulbe skaidroja, ka izpārdošanas ir ierastas gan gada noslēgumā, gan pirms citām gadskārtām, piemēram, Lieldienām vai Līgo svētkiem, jo šādi pircēji tiek motivēti iegādāties vairāk. Tā ir saprotama rīcība no uzņēmēju puses, jo noliktavas pilnas un pārdošanas apjomi paredzēti.

Tomēr šajā situācijā, kad jau no rītdienas daudzas preču kategorijas vairs nevarēs tirgot un ir arī veikali, kas šajā trīs nedēļu paredzētajā klusuma periodā plāno savu darbību uz laiku pārtraukt, ir papildu stimuls akciju piedāvāšanai. “Ja veikalam neļauj pārdot, tad Ziemassvētku virtenes ap Jāņiem nebūs vajadzīgs. Lai paspētu iztirgot ievesto preci, par kuru, visticamāk, jau ir samaksāts, tā ir saprotama rīcība no uzņēmēju viedokļa.

Vēl uzņēmējiem nav ticības valdībai par to, ko sola, un tie preventīvi rīkojas. No epidemioloģiskā viedokļa tas, protams, nav labi,” komentēja Gulbe.

Visticamāk, piektdienas vakars tirgotājiem solās būt vēl darbīgāks, jo tas ir pēdējais, kad cilvēki var iegādāties visas preču kategorijas bez izņēmuma. Paredzot pircēju pieplūdumu, lielākie Rīgas tirdzniecības centri ir pagarinājuši darba laiku un strādās līdz vēlam vakaram. Kāds pat līdz pusnaktij.

Arī piektdien pēcpusdienā LTV ar dronu uzņemtie attēli pie lielveikaliem Rīgā liecina par pārpildītām autostāvvietām. Daudzviet Rīgā arī izveidojušies pamatīgi sastrēgumi.

To, ka daudzi veikali piektdien izvērš plašas mārketinga kampaņas, piedāvājot ievērojamas atlaides un pagarinātus darba laikus, aicinot patērētājus vēl pagūt iepirkties pirms daudzu tirdzniecības vietu darbības ierobežošanas, novērojis arī Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC).

Patērētāju tiesību sargi aicina veikalus neizvērst plašas mārketinga akcijas, tieši piektdien aicinot patērētājus iepirkties, tādējādi radot risku, ka veikala telpās vai pie tām drūzmējas patērētāji un netiek ievērota distance. Maksimāli pieļaujamais cilvēku skaits tirdzniecības telpās noteikts ne mazāks kā 15 m2 no publiski pieejamās telpu platības uz vienu apmeklētāju. Komersantiem ir strikti jāuzrauga  distancēšanās gan veikala iekštelpās, gan gaidītāju rindu ārpusē.

PTAC aicina arī patērētājus būt apdomīgiem un neļauties komersantu mārketinga kampaņām un piedāvātajām atlaidēm, nedrūzmēties tirdzniecības vietās, tādējādi riskējot inficēties ar Covid-19.

Tirdzniecības ierobežojumi neattiecas uz iepirkšanos interneta veikalos.

Tāpat jāatgādina, ka līdz ar pārtiku, higiēnas un dažādām saimniecības precēm atļauto preču sarakstā iekļauts arī alkohols, tabaka, dzīvnieku barība, preses izdevumi, sabiedriskā transporta biļetes, kā arī ziedi un eglītes. Savukārt degvielas uzpildes stacijās, aptiekās un optikas veikalos preču klāsts netiks ierobežots.

“Tas mērķis ir tiešām šajā trīs nedēļu kritiskajā periodā ierobežot cilvēku kontaktus, dot maksimāli īsus iepirkšanās nosacījumus, lai cilvēki izvēlas ātri nepieciešamās preces un ilgi neuzturas veikalos, iet uz tirdzniecības vietām pa vienam un maksimāli pavada laiku ārpus tirdzniecības vietām,” skaidroja EM Iekšējā tirgus departamenta direktore Inga Apsīte.

Turklāt sūtījumu izsniegšanai pirms gada nogales svētkiem 62 Rīgas reģiona pasta nodaļas strādās ilgāk darbdienās un sestdienā, informēja uzņēmums "Latvijas pasts". Pagarinātais darbalaiks pamatā paredzēts sūtījumu saņemšanas nodrošināšanai, nepieciešamības gadījumā klientiem sniedzot arī citus vajadzīgos pasta pakalpojumus. 

Savukārt sociālajos tīklos cilvēki norāda arī uz pārpildīto Rīgas sabiedrisko transportu. “Rīgas satiksme” LTV informēja, ka ir izmantojusi praktiski visus resursus sabiedriskā transporta pakalpojuma nodrošināšanai, visi transportlīdzekļu vadītāji strādā, tāpat uz līnijas tiek izlaisti iespējami visi garie transportlīdzekļi. Atšķirībā no pavasara situācijas, kad, krītoties pasažieru skaitam, tika samazināts arī reisu izlaidums, šobrīd reisu skaits nav samazināts, neskatoties uz to, ka pasažieru skaits novembrī pret septembri ir samazinājies par vairāk nekā 30%, bet salīdzinot ar gada sākumu pat 50%, skaidroja uzņēmumā.

KONTEKSTS:

Lai mazinātu saslimstību ar Covid-19, valdība 17. decembrī uz trim nedēļām noteica klusuma periodu, ierobežojot tirdzniecību un pakalpojumus klātienē. Latvijā jau kopš novembra atkal ir spēkā ārkārtēja situācija, kurā pakāpeniski tiek pastiprināti ierobežojumi, bet saslimstība nesamazinās.

Epidemiologi, mediķi un politiķi aicinājuši cilvēkus ievērot ierobežojumus, lai pēc iespējas mazāk ciestu gan ekonomika, gan arī pašu veselība.

Vienlaikus sociālajos tīklos ir izplatīta dezinformācija, kas aicina iedzīvotājus Covid-19 ierobežojumus ignorēt. Psihoterapeiti norāda, ka cilvēki bailēs un neziņā pievēršas manipulētājiem, kuri izplata dažādas sazvērestības teorijas. Notikuši pat protesti pret Covid-19 ierobežojumiem, kuru dalībniekus sodīs par pārkāpumiem. Eksperti kritizējuši valdības komunikāciju ar sabiedrību šajā laikā, norādot, ka daļa sabiedrības nav sasniegta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti